Nastavljeno oslikavanje crkve u Atenici
Početkom avgusta nastavljeno je oslikavanje crkve Svete velikomučenice Marine u Atenici. Oslikavanje crkve počelo je pre godinu dana uz blagoslov Episkopa žičkog Justina a primenjuje se nova tehnika, koja je usavršena u Italiji a koja je znatno jeftinija nego postojeće.
Freske oslikava istoričar umetnosti, freskopisac i restaurator Dejan Milosavljević, profesor na Akademini SPC za istoriju, umetnost i konzervaciju u Beogradu.
– Oslikavanje crkve smo započeli pre godinu dana uz blagoslov Episkopa žičkog Justina. Prošle godine u novembru mesecu uradili smo prvu kompoziciju a to je Bogorodica šira od nebesa. Zbog vremenskih ali i finansijskih uslova morali smo da prekinemo radove do proleća. Pred slavu, urađena je kupola hrama. Urađen je Hristos kako ga pridržavaju anđeli i oslikano je šest proroka koji još nisu završeni. Buće ukupno 12 proroka u celom krugu. Taj drugi deo biće završen krajem septembra i početkom oktobra. Ove godine smo planirali da uradimo još četiri evanđelista ispod kupole. Time bi za ovu godinu ispunili plan. Sledeće godine, posle Božića, treba da se uradi ikona Svetog Veznesenja Gospodnjeg. Po nekom planu koji je vladika blagoslovio, uradiće se oltarski deo crkve, pa ćemo dalje ići ka unutrašnjosti hrama. Radimo koliko možemo, koliko se novca skupi od donacija. Cilj je da svako od nas učestvuje u tome. Mnogo nam je bitno da neko izdvoji malu sumu, da ne bude ovo delo samo pojedinaca nego delo svih nas, kaže starešina crkve sveštenik Vlade Kaplarević.
Freske se oslikavaju novom tehnikom koja je usavršena u Italiji i koja je jako praktična, jer ikonopisac ne zauzima mnogo prostora sa skelom kada radi.
– Montiranje ikone traje nekoliko dana, tako da je i u tom pogledu ušteđeno prilično sredstava. Tehnika kojom se oslikava je tehnika oslikavanja na platnu. Ikonopisac oslika ikonu u svom ateljeu na platnu i kada dođe do realizacije, ona se montira na zid, odnosno lepi na zid. Potom se stavljaju završni slojevi boje. Ova tehnika se pokazala kao izuzetno dobra u slučaju vremenskih nepogoda, ako dođe do prokišnjavanja ili da dođe do oštećenja zida u slučaju zemljotresa kao što je to bio slučaj u Kraljevu kada su sve freske sačuvane i vraćene na zid posle sanacije, objašnjava starešina Kaplarević.
Prilikom postavljanja freski vodi se računa o tome da postoji zdrav liturgijski koncept i zato je neophodno da u tome učestvuju svi, od episkopa, do sveštenstva i ikonopisca.
– Što se tiče rasporeda freski, prvo što uradimo je blagoslov od episkopa. Sa njim smo usaglasili kako bi sve to trebalo da izgleda, a dobili smo i preporuke. Što se tiče samog umetnika, on nam uvek daje svoje sugestije i iskustva, i da li je umesno da se neki svetitelj iz XII veka slika sa nekim iz IV veka, navodi Kaplarević.
Crkva Svete Marine rađena je od 2000. do 2006. godine. Hram je osveštan 2006. godine u oktobru mesecu i od tada bogoslužbeno radi. Svi parohijani i svi ljudi koji žele i mogu da pomognu oslikavanje crkve Svete Marine u Atenici mogu da se jave bratiji svetog hrama nedeljom i praznicima kada su službe.
Od januara 2014. godine hramu Svete Marine pripadaju sveštenici Neško Bogdanović, Radiša Seočanac i Vlade Kaplarević. Radi se o mladim sveštenicima koji su za veoma kratko vreme zadobili poverenje svojih parohijana. Kako su nam rekli meštani koje smo zatekli u hramu, uvek su na usluzi svim parohijanima, da saslušaju, daju savet ili da pomognu onima kojima je pomoć potrebna.
Njihovim dolaskom započelo je oslikavanje crkve, a plan je da se uredi prostor oko crkve. U toku su radovi na prilazu, rešavaju se imovinski odnosi koji nisu dovedeni do kraja, dok u narednom periodu treba razmišljati i o izgradnji crkvenog doma.