Ne budi poniŽENA, izađi iz kruga partnerskog nasilja
U organizaciji Inicijative za Požegu, u sredu, 12. oktobra, u sali Mesne zajednice Požega, održana je tribina pod nazivom „Ne budi poniŽENA, izađi iz kruga partnerskog nasilja!“.
Pred punom salom i više desetina gledalaca na društvenim mrežama, na tribini su govorile Marija Kostandinović – psihološkinja i porodična psihoterapeutkinja, Dušica Stjepanović – opštinski pravobranilac i diplomirana pravnica, kao i Dušica Maćić, koja je donela hrabru odluku da na ovoj tribini podeli svoje iskustvo sa porodičnim nasiljem. Tribinom je moderirao diplomirani pravnik Bogdan Radovanović, član Glavnog odbora Inicijative za Požegu.
Pojašnjeno je da fizičko nasilje nije jedini vid nasilja koje žena može trpeti u partnerskim odnosima, već to takođe može biti i psihičko, ekonomsko, seksualno i na druge načine. Mada su govornice saglasne da se sistem može popraviti u domenu zaštite žena od nasilnika, zaključak je da žene treba da se obrate nekoj od institucija (policija, hitna pomoć, centri za socijalni rad i dr.) i da će ipak naići na razumevanje.
Takođe, razgovarano je i o uvreženim mitovima, a samo jedan od njih je da je žena ta koja je kriva za ponašanje nasilnika i da iz osećaja krivice ili želje da sačuva porodicu na okupu treba da odustaje da se tome suprotstavi prijavom. Potvrđeno je da je u takvim situacijama vrlo značajna i podrška najbliže okoline, odnosno članova porodice (roditelji, bliža rodbina) i prijatelja kako se žena ne bi osetila ne samo krivom, već i svedenom na jednu dimenziju – žrtve.
Komentare i pitanja su takođe upućivani iz publike i putem mejla, tako da je tribina zaista bila interaktivna. U više navrata su govornici pozdravljani aplauzom, a Dušica Maćić je dobila posebno ohrabrenje i zahvalnost što se odlučila da progovori o svom slučaju.
Inicijativa za Požegu poziva sve relevantne društvene aktere i institucije da se uključe u prevenciju i rešavanje ovog često neotkrivenog problema koji razara porodice i narušava fizički i psihički integritet žena i dece. Žrtve nasilja se moraju osećati sigurno, zaštićeno i prihvaćeno kao hrabre članice zajednice koje su pred institucijama progovorile o ovom podmuklom društvenom problemu.
____________________________________________________
Ima li neka inicijativa protiv zvocanja?
Da li se ova tribina odnosi i na to kada se partnerkinje sprovode nasilje jedna nad drugom ?
Ne, ta tribina je u stvari usmerena protiv muskaraca koji su neophodan element zdrave porodice koja moze da odgaja zdravu decu. Psihicki labilne i bolesne zajednice odgovaraju toj tribini, pa ih zato i ne pominju, a trebalo bi jer se u tim mama-mama i tata-tata kombinacijama deca veoma cesto maltretiraju na razne nacine jer se radi o psihicki bolesnim osobama koje to degenerativno ponasanje prenose na decu i propagiraju se dalje kroz stecene obrasce ponasanja.