Neće biti restrikcije vode
Više nema kritične situacije u vodosnabdevanju, akumulacija je napunjena i ako sve ostane kako jeste ne treba očekivati uvođenje restrikcije u snabdevanju vodom za piće.
U čačanskom Vodovodu iz sata u sat prate stanje na terenu i putem kompjuterske mreže količinu vode u rezervoarima.
– Izgurali smo najkritičniji period ovog leta uz obimne poslove sanacije kvarova na terenu. Akumulacija je napunjena i sa priličnom dozom sigurnosti mogu da kažem da neće biti potrebe za uvođenje restrikcije vode za piće – kaže Zoran Pantović, direktor JP Vodovod.
Složeni sistem vodosnabdevanja pijaćom vodom u Čačku u svakom trenutku je sa svim potrebnim tehničkim podacima dostupan i pregledan tehničkoj službi Vodovoda kroz sistem daljinskog nadzora, koji osim video nadzora obuhvata i kompjutersko praćenje svih relevantnih tehničkih podataka u sistemu vodosnabdevanja.
U međuvremenu bilo je primedbi građana koji su se odnosili na snabdevanje i potrošnju vode, pa smo i o tome razgovarali sa direktorom Pantovićem.
Jedna od primedbi odnosila se na nedavno otežano snabdevanje domaćinstava u trnavi, gde je JP Vodovod odlukom lokalne vlasti preuzeo cevovod Trnavsko vrelo, koji su meštani svojevremeno izgradili sopstvenim sredstvima i uključio ga na sistem kojim se Čačak snabdeva vodom sa Rzava.
Već i mali problemi sa snabdevanjem vodom mogli su postati iskra burnog nezadovoljstva meštana Trnave protiv čije volje je cevovod preuzeo Vodovod.
– Karakteristika svih podsistema na seoskom području je da je tokom leta potrošnja vode na dnevnom i mesečnom nivou dva puta veća nego u ostalim periodima u toku godine. Možda je bilo trenutnog i kratkotrajnog nestanka vode u nekom domaćinstvu ili više njih u Trnavi, u poslednjih mesec dana, ako vam je neko to javio, ali nama niko nije prijavio da postoji problem i nije mi poznato da je bilo prekida u snabdevanju vodom meštana Trnave. Želim da podsetim da mi nismo gradili taj podsistem nego smo ga preuzeli, očistili i pustili vodu. Sada ćemo krenuti sa kontrolom kvarova na njemu. Evo u ovom trenutku u rezervoaru u Trnavi nivo vode je 2,34 m što je sasvim dovoljno i kao što vidite ni pumpe za dopumpavanje vode u rezervoar ne rade jer je sve u normalnom stanju – kaže direktor Vodovoda.
Druga primedba odnosila se na apel Vodovoda da se štedi u potrošnji vode kako ne bi došlo do restrikcije, a istovremeno u pogonu Elektrodistribucije u ulici 4. jula, došlo je do pucanja cevi iz koje je u danima najveće žege isticala voda u dvorištu.
Na prijavu da se dogodio kvar i da voda danima plavi dvorište, navodno je iz dežurne službe Vodovoda odgovoreno da „imaju preča posla“.
– Apsolutni prioritet nam je saniranje velikih kvarova i podizanje sopstvene proizvodnje. Radovi u ulici 10 bili su na vrhu prioriteta jer su bili povezani sa ostalim građevinskim radovima na toj lokaciji. Imali smo intervencije u Radničkoj ulici, Bulevaru Vuka Karadžića, dva kvara u Ratka Parezanovića, pa kvar u ulici Gvozdena Paunovića. Po prijavama imali smo 23 kvara, među kojima je i kvar u krugu Elektrodistribucije ali taj kvar nije po svom obimu bio u prioritetu. Razumem građane koji opravdano zaključuju da nije logično opominjati ih da smanje potrošnju, a tamo negde danima izlazi voda zbog nekog kvara, ali u ovom slučaju imali smo situacije da na nekim drugim mestima istovremeno imamo ozbiljnije kvarove i veći gubitak vode. Drago mi je da su naši sugrađani odgovorni i spremni da reaguju, opomenu i kritikuju kada uoče nešto što smatraju kao problem u radu Vodovoda i da nam ukažu na bilo šta što smatraju propustom u našem radu, a mi smo tu da damo punu informaciju – kaže direktor Pantović.
Po starom običaju mnogi od nas nisu svesni značaja onoga što imaju sve do trenutka kada to što imaju nestane. Ako zanemarimo ljubav, kao ilustracija za ovu tvrdnju mogu da posluže struja i voda. Kad ih imamo, skoro i ne primećujemo da ih imamo, a kada dođe do prekida u snabdevanju odmah postanemo svesni njihovog značaja u našim životima i koliko nam nedostaju.
Očuvati sistem i uredno snabdevanje pijaćom vodom tokom ekstremno visokih temperatura, koje spadaju u stogodišnje rekorde i po intezitetu i po broju dana, bez padavina koje bi osvežile zalihe, nije bilo lako.
Eto razloga više da lokalna vlast razmisli o investicijama koje su potrebne da se smanje gubici pijaće vode u distribuciji do potrošača, kao i o ostalim neophodnim investicijama da vodosnabdevanje građana Čačka bude uredno i što dugotrajnije.
____________________________________________________________
Stojane provozaj se do Prijevora,od skole pravo uzbrdo,mesecima izlazi voda ali MESECIMA i niko nista