Неетичко и пристрасно медијско извештавање
Европски парламент позива на независну међународну истрагу о неправилностима на изборима који су 17. децембра 2023. одржани у Србији, као и да ЕУ обустави финансирања Србије уколико власти у Београду не буду спремне да спроведу кључне изборне препоруке или ако налази истраге укажу на то да су српске власти биле директно умешане у превару бирача, наводи се у усаглашеном тексту резолуције Европског Парламента.
Европски парламент изражава жаљење због тога што су српски парламентарни и локални избори одступили од међународних стандарда и опредељења Србије за слободне и поштене изборе, због, како се наводи, упорне и систематске злоупотребе институција и медија од стране званичника како би стекли неправедну и неоправдану предност.
Неетичко и пристрасно медијско извештавање, РЕМ не ради свој посао
У нацрту резолуције се осуђује и одсуство медијског плурализма током предизборне кампање, дезинформације и обиље неетичког и пристрасног медијског извјештавања у корист владајуц́их странака, и са забринутошћу напомиње да је велики број медија под утицајем или контролом владе, што је резултирало неједнаким тереном за опозиционе кандидате током кампање.
ЕП осуђује нападе које су медији блиски влади подстакли на критички настројене новинаре, и изражава жаљење због велике експонираности председника Србије у јавности пре и током кампање, брисањем границе између институције председника, државе и политичке странке на власти.
Европски парламентарци су даље изразили забринутост што су се, упркос новим законима о електронским медијима и јавном информисању и медијима, услови и плурализам у медијима погоршали.
Притом се изражава, како се наводи, дубоко жаљење што је Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ) занемарило своје законске обавезе да пажљиво прати кампању у медијима, извештава о њеним налазима и санкционише медије који су кршили закон, ширили говор мржње и кршили новинарске стандарде.
ЕП са забринутошћу примећује и да је РЕМ објавио само резултате праћења за јавне емитере и приватне кабловске канале, али не и за приватне националне канале блиске владајућој странци.
У нацрту резолуције се изражава забринутост због случајева увредљивих напада и језика у комбинацији са узнемиравањем новинара, активиста за људска права и организација цивилног друштва, који у неким случајевима долазе од владиних званичника, посебно пре избора.
ЕП позива српске власти да се супротставе страном мешању и кампањама дезинформација, да снажно унапреде заштиту независног новинарства и да обезбеде транспарентан медијски пејзаж, и наглашава да институције ЕУ морају учинити више како би осигурале заштиту права и слобода српских новинара и медија.
Истиче се и да приступ претприступном финансирању треба користити као средство за заустављање даљег погоршања ситуације са слободом медија.
_____________________________________________