Neophodnost preventive i edukacije
Sva dosadašnja istraživanja, koja se odnose na nasilje i bezbednost mladih nedvosmisleno ukazuju da su, kada se govori o digitalnom nasilju, mladi tehnološki vrlo obrazovani, ali da imaju malo iskustva u postavljanju dobrih granica, ne znaju ili zaboravljaju da anonimnost vodi lažnom osećanju sigurnosti i snažnom osećanju intimiteta. Većina odraslih ne razgovara o bezbednosti usled ličnog neznanja i neobaveštenosti, roditelji su neinformisani o internetu i potencijalnim opasnostima, pojedini roditelji ne veruju i ne žele da priznaju da njihovo dete može biti u opasnosti upotrebom interneta, a pojedini osećaju nelagodno kada govore o potencijalnim lošim stvarima za svoje dete. Informatička nepismenost je jedan od velikih problema, kada je u pitanju edukacija mladih.
U prilog ovoj tezi govori i podatak do koga se došlo prilikom poslednjeg popisa stanovništva 2011. godine. Naime u Čačku je od 99.132 građana, 34.475 stanovnika (34,78%) kompjutreski pismeno, 13.009 sugrađana (13,12%) delimično poznaje rad na računaru, dok je 51.648 stanovnika (52%) kompjuterski nepismeno.
– Dobijeni podaci su vrlo bitni za škole, roditelje, nastavnike i institucije u lokalnoj samoupravi, jer na osnovu raspoloživih resursa, kompetentnih osoba, moraju, hitno preduzimati preventivne aktivnosti, u cilju edukacije/upoznavanja sa dobrim i lošim stranama korišćenja interneta. Ispitanici u našem istraživanju, internet najviše koriste za posećivanje društvenih mreža (66%), a 69,7% učenika ima profila na nekoj od socijalnih/društvenih mreža (Facebook, Twitter, Ask.fm), a redovno ga koristi (60,2% učenika iz OŠ i 77,3% učenika iz SŠ). Samo 6,6% (49 ispitanika) nema profil i nije uključen na društvene mreže (8,1% iz OŠ i 5,5% SŠ). Devojke su više uključene u neku socijalnu/društvenu mrežu (48,6%), u odnosu na 42,2% mladića i redovnije ih posećuju 39,9%, nego što to rade mladići (29,6%). Veliki broj, mada ne i često (32%) koristi internet da saznaje nešto novo, a 15,7% da traži gotove zadatke, lektiru. Uopšte ne koristi internet za učenje ili školski rad 10% učenika – navodi se u istraživanju Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Budući da veliki broj ispitanih učenika svakodnevno ili skoro svakodnevno koristi internet i da imaju profile na društvenim mrežama (70%), da je 67,6% osnovaca i 78,6% srednjoškolaca, navelo da internet koriste da traže zanimljive stvari, otvara se pitanje bezbednosti učenika, odnosno, da li su i koliko često skloni rizičnim ponašanjima na internetu i kolika im opasnost preti kada vrše pretrage i traže zanimljivosti, a nisu inforisani gde ih takve vrste „surfovanja“ mogu odvesti, postoji verovatnoća da će doživeti neki od oblika digitalnog nasilja.
– Osnovci pored posećivanja društvenih mreža, internet svakodnevno koriste da gledaju filmove, serije, spotove (41,6%), sledi učenje i saznavanje nečega novog, potom pričanje preko četova. Svakodnevo pretražuje internet u traganju za novim i zanimljivim stvarima, kao i što razmenjuje poruke putem mejla osnovaca. Polovina ispitanih osnovaca, najmanje koristi internet za čitanje i pisanje blogova. Trećina učenika koristi internet da bi učili i saznali nešto novo, dok 18% učenika traži zadatke, seminarske radove i lektiru, a samo 3,9% učenika je navelo da im internet služi za druge stvari: pornići, skidam igrice na telefon, kada radim prezentacije ili nešto važno za školu, Srednjoškolci u našem istraživanju u 73,2%, svakodnevno koriste internet zbog posećivanja socijalnih/društvenih mreža kao i osnovci, ali u nešto manjem procentu (56,9%). Na drugom mestu, internet srednjoškolcima služi za gledanje filmova, serija i spotova, pa sledi igranje igrica i traženje interesantnih sadržaja sa. Potom sledi pričanje preko četova sa. Pretpostavka od koje smo pošli je bila da naši učenici, najviše vremena na internetu provode na društvenim mrežama, što je istraživanjem potvrđeno. Devojke znatno češće koriste internet da traže zanimljivosti uodnosu na mladiće. One istovremeno u većem procentu imaju profil na nekoj društvenoj mreži, u odnosu na mladiće – objašnjavaju Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanac.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.