Неплаћени кућни рад биће вреднован по Закону о родној равноправности
Заменица Заштитника грађана за родну равноправност Јелена Стојановић оценила је да ће новим Законом о родној равноправности једна групација жена које су до сада биле друштвено маргинализоване јер обављају кућне послове или раде у пољопривреди, постати видљива за систем кроз вредновање посла који обављају.
Жене које су домаћице, жене које подижу децу или брину о болесним члановима породице као и оне које раде на имању новим Законом о родној равноправности постале су видљиве за систем тако што ће за свој рад моћи да остваре право на здравствено осигурање, изјавила је Стојановић.
– За Заштитника грађана је веома значајно усвајање Закона о родној равноправности. Веома нам је важно увођење појма уравнотежености полова али и вредновање неплаћеног кућног рада, што је и била наша сугестија приликом израде нацрта овог закона јер је велики број жена невидљив за систем и тиме економски обесхрабрен – рекла је Стојановић.
Стојановић је навела да неплаћени кућни рад има дугорочне последице на животе тих жена и то приликом остваривања права из здравственог а касније из пензијског осигурања посебно после 45 година старости када их, према притужбама које добија Заштитник грађана, послодавци преопознају као категорију која није пожељна и није довољно продуктивна, што их дискриминише на тржишту рада.
– Овај закон јесте амбициозан али даје један свеобухватан оквир, укључује и приватне послодавце, и органе јавне власти и независне институције у његову имплементацију. Мислим да смо као друштво спремни за овакакв закон јер да нисмо спремни не бисмо уопште говорили о оњему“, рекла је Стојановић на конференцији „Нови Закон о родној равноправности у контексту економског оснаживања жена и унапређења радних права – коју је организовала Фондација Центар за демократију.
_____________________________________________________________________________________
A sta sa zenama koje imaju posao? I one obavljaju kucne poslove, gaje decu, peru, peglaju…..i na kraju da popuse…nosite se dokone isfrustrirane budale, prvo evropske plate pa tek posle sprovodite evropske zakone. SMUCILI STE MI SE!!!!!
Nije njima stalo do zena na selu, nego im treba jos neko da placa zdravstveno i penziono. Nece te zene nista dobiti od drzave nego one da plate drzavi.
Nekad su u poljoprivredi žene bile osigurane preko nosioca poljoprivrednog gazdinstva pa je onda uvedeno zdravstveno osiguranje da se plaća i za njih.
U radničkim porodicama žena je bila osigurana preko zaposlenog muža pa je onda prebačeno na zavod za ne zaposlene ili na poljoprivredu.
Šta su sad izmislili?
Ovmdm kao da se nikoga ne tice??
Pola zemlje bez zdravstvenog osiguranja, a niko nit zna za ovo nit komentarise.
Da li je za domacice osiguranje BESPLATNO?