Nezakonita prijava prebivališta
Пише: Симо С. Стокић, дипл. правник
Шта смо све несумњиво и транспарентно видели на дан одржавања избора 17. 12.2023. године, а шта смо чули од појединих званичника?
Прво треба знати да чак ни оно лице које има стан у Београду не може добити пријаву пребивалишта од нашега МУП-а уколико оно има стално пребивалиште у рецимо Републици Српској које није одјављено.
Доказ: Имамо изјаве лица да имају регуларна пребивалишта и личну карту издату од МУП БиХ, а у Београду су добили нову личну карту са уписаним пребивалиштем на адреси у згради у коју они никада нису ушли нити преспавали ни једну ноћ.
После тога такво лице је уписано у бирачки списак и оно тада има право да гласа на локалним изборима.
МУП Републике Србије на основу сазнања за макар И ЈЕДАН такав случај морао је хитно да реагује и утврди КО ЈЕ И КАДА ИЗВРШИО ПРИЈАВУ ПРЕБИВАЛИШТА поготову ако се ради о лицима из друге државе који имају и српско држављанство (ако неки бескућник украде јогурт у маркету полиција одмах долази!).
Доказ: Норма из Закона о пребивалишту и боравишту грађана, која гласи и веома је јасна:
“Član 13
Nadležni organ rešenjem odbija prijavu prebivališta ako se ne može utvrditi da građanin ima nameru da stalno stanuje na adresi koju prijavljuje.
Na rešenje iz stava 1. ovog člana može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove u roku od osam dana od dana prijema rešenja.
Žalba protiv rešenja iz stava 1. ovog člana ne odlaže izvršenje rešenja.”
Опште је познато да многи грађани из Републике Србије и других држава имају по неколико станова на Златибору, Копаонику, Београду на води, Нишу Краљеву. Такав магнат може ипак да има само једно пребивалиште за које се определио а чињеницу о НЕПОСТОЈАЊУ ДРУГОГ ПРЕБИВАЛИШТА МОРА ДА УТВРДИ ОРГАН КОЈИ ВРШИ ПРИЈАВУ ПРЕБИВАЛИШТА.
Дакле, мој рођак из Брчког има два стана у Београду на води, један на Копаонику, јер има производну фирму у Брчком и има двојно држављанство, али он и даље има стално пребивалиште у Брчком, а не у Београду јер се тако определио.
МУП чини погрешан упис уколико нема доказе да се то лице одјавило са адресе пребивалишта у било којој другој држави у којој је настањено а поднело је захтев за пријаву пребивалишта у Београду.
Председник Републике Српске и министар безбедности БиХ јавно су признали да су гласали и за локалне изборе. Они су дакле уписани у бирачки списак и довољно је само што су та два лица уписана да се потегне питање одговорности службеног лица које је извршило пријаву пребивалишта у Београду. Зашто се то већ до сада није утврдило по захтеву надлежног тужилаштва?
Не треба бркати појам БОРАВИШТА са појмом ПРЕБИВАЛИШТА, јер боравиште НЕ ДАЈЕ ПРАВО УПИСА У БИРАЧКИ СПИСАК, већ само пребивалиште. Ја када сам био летос у Игалу извршио сам пријаву боравишта за тих десет дана и нисам уписан у бирачки списак у Херцег Новом.
Није ми јасно како су наши званичници ЈАВНО НА РТС-у изјавили да је рецимо председник Републике Српске имао право да гласа на локалним изборима и у Београду, без обзира што он има и стан у Београду, јер је његово стално пребивалиште несумњиво у Бања Луци, пошто нам је познато да гласа и за локалне изборе у БиХ. Уколико му је неко извршио упис пребивалишта онда је то незаконито, јер нико нема право да има ДВА ПРЕБИВАЛИШТА.
Сви смо видели да су људи из Републике Српске ЈАВНО ДОВЕДЕНИ у „Арену“ ради објашњења где ће гласати, а то значи да они НЕ ЖИВЕ У БЕОГРАДУ И ДА СУ НЕЗАКОНИТО ПРИЈАВЉЕНИ У БЕОГРАДУ.
За то искључиву одговорност сноси орган надлежан за упис пријаве пребивалишта А НЕ ОРГАН који врши упис у БИРАЧКИ СПИСАК. Незакониту пријаву пребивалишта не може да испитује орган који врши упис у бирачки списак, нити то може ГИК, нити РИК, већ само МУП по службеној дужности или по налогу ТУЖИЛАШТВА.
Из наведених чињеница и разлога сасвим је јасно да су локални избори у Београду нерегуларни и да су демонстрације грађана засноване на тачно утврђеним чињеницама које требају да верификују надлежни органи.
_______________________________________________________________________