Noć kada su pale prve bombe na Čačak
Na današnji dan 1999. godine počelo je NATO bombardovanje tadašnje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) u kojem je, do 10. juna 1999. godine, tokom 78 dana, prema nezvaničnim izvorima poginulo oko 2.500 civila i oko 1.000 vojnika i policajaca, a teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, zdravstvene ustanove, medijske kuće i vojni objekti.
Akcija NATO-a, bila je čin agresije koja nije imala odobrenje UN, a usledila je posle neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu, vođenih u Rambujeu i Parizu tokom februara i marta 1999. godine.
Prve bombe pale su na teritoriju Srbije 24. marta u kasnim popodnevnim satima, a već sutradan 25. na 26. mart u 02:00 po ponoći, bombardovan je vojni aerodrom u Lađevcima, pa su stradali i pojedini civilni objekti u okolini.
– U to vreme bio sam član Izvršnog odbora opštine Čačak. Usled pretnji NATO alijanse da će bombardovati SRJ, odbor je doneo odluku o formiranju Kriznog štaba u koji su imenovani članovi IO ali i pojedini građani. Te noći dežurnio u štabu bili smo ja i Vlajisav Papić. Dežurstvo nam je počelo u 18:00 25. marta – priča nam Dobrosav Ćuslović.
– Imali smo razrađena uputstva šta treba raditi, slobodne telefonske linije za komunikaciju sa građanima i ostalim članovima IO. Sećam se da su nam se javljali građani i davali informacije do kojih su dolazili, a javili su nam se i radio amateri koji su nam rekli da su NATO avioni uzleteli iz Avijana i da su već iznad Jadranskog mora. Nije bilo naznaka da postoji izričita opasnost po Čačak. Sećam se da sam pripremio indigovani dvolistak papira da skiciram izveštaj o dežurstvu i da nam je komšija iz Rajićeve ulice doneo sveže kifle. Usledio je novi poziv radio amatera sa obaveštenjem da su uhvatili komunikaciju i saznali da su avioni preleteli Jadransko more i ušli na teritoriju SRJ. Ubrzo je zazvonio telefon i prepoznao sam glas tadašnjeg odbornika u Skupštini opštine Dobrivoje Arnautović. Govorio je uzbuđeno da je jedna od NATO bombi pala na njegovu porodičnu kuću u blizini aerodroma u Lađevcima i da je kuća srušena. Na sreću, on je pre toga sklonio porodicu u Stančiće. Za pola sata zgrada Skupštine opštine bila je puna ljudi a telefoni su se usijali – seća se Ćuslović.
Krizni štab u opštini Čačak radio je sve vreme dok bombardovanje SR Jugoslavije nije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, a usledili su povlačenje vojske i policije sa Kosova i ulazak međunarodnih vojnih trupa.
________________________________________________________
Srbiju su bombardovali Toni Bler i Gerhard Šreder, zvanični savetnici Aleksandra Vučića! Da li su ga savetovali i oko izbora nameštaja dok su Srbiju zasipali bombama?