Nova vlast da kupi kasarnu
Republička direkcija za imovinu objavila je prodaju 14 kasarni i vojnih poseda koji nisu neophodni Vojsci Srbije, neke i po sniženoj ceni, a najvrednija na tom spisku jeste kasarna „Tanasko Rajić” u Čačku. Za nju je saopštena početna cena – 6.674.701 evro. Podignuta je, u slavu Karađorđevog barjaktara iz Prvoj srpskog ustanka, na opštinskoj utrini pre devet decenija, ali je ostala bez jedinica aprila 2005. godine, kad su odlukom ministra odbrane Vojske Srbije i Crne Gore, i naređenjem načelnika Generalštaba, rasformirane brigada protivvazdušne odbrane, artiljerijska brigada i inžinjerijski puk u Čačku.
Ovo je čak šesti pokušaj u dve poslednje godine da se proda imovina koja danas obuhvata prvorazredni vidikovac Čačka, ali je, po svoj prilici, cena i dalje ostala previsoka, iako su je u međuvremenu Direkcija i Ministarstvo odbrane snizili čak 36 odsto.
Kasarnu čine 52 objekta visokogradnje ukupne površine 23.087,17 kvadratnih metara, na katastarskoj parceli 6636/1 KO Čačak, površine 26 hektara, 63 ara i 6 metara kvadratnih, a urbanističkim planom na tom prostoru predviđeni su širenje Zdravstvenog centra (Gradska bolnica je preko puta) i elitna stanogradnja, a postoje i zamisli o podizanju celina namenjenih sportu.
Gradska uprava u Čačku više puta je saopštavala, kroz izjave zvaničnika, da je zainteresovana za kupovinu ovog vojničkog stana ili razmenu dobara, ali je uvek dodavana napomena da je, zbog velikih vrednosti, neophodno da se u posao uključe i nadležna ministarstva.
Odlazeći gradonačelnik Vojislav Ilić rekao je da je odluka o kupovini kasarni na novoj vlasti, ističući veliku pogodost da se kasarna može platiti u ratama a delom i ustupanjem stanova pripadnicima Vojske Srbije.
– Nismo planirali sredstva za tu namenu u ovoj godni. Očekuje nas formiranje nove gradske vlasti, rebalans budžeta tako da će novi skupštinski saziv odlučiti o tome. Mogu se sredstva predvideti, a velika je pogodnost to što bi se kasarna mogla platiti na rate i po nižioj ceni ukoliko bi se pravili stanovi za pripadnike Vojske Srbije. Postoji mogućnost da se to relizuje a sve je na novoj vlasti. Očekujem da se izjasne, rekao je gradonačelnik Vojislav Ilić.
Kao što smo već pisali, Odbor Opštine čačanske, odlukom od 28. decembra 1927. preneo je Vojsci Srbije u svojinu, bez naknade, 80 hektara na potezu Alvadžinica, gde je odmah potom ova kasarna sagrađena. Takođe, iz dokumenata Istorijskog arhiva u Čačku vidi se da je Opština čačanska besplatno ustupila zemljište, pa čak učestvovala i finansijski u izgradnji prethodne, prve čačanske kasarne „Ratko Mitrović”. Zemlja za nju je poklonjena 1899. godine, a gradnja počela 1900. Zbog toga su pojedini opozicioni lideri tražili da se grad angažuje i da država gradu vrati imovinu koju je dobila na poklon.
Mislite xxxx da je kupi?
Само будала може да купи нешто његово већ.
Čuj da kupimo. Pa vojska je takodje drzava, ako ne koriste zemljište ono se po auromatizmu vraca gradu, kao sto grad vraća zemljiste vlasniku ako ga ne privede nameni bez obzira sto je isto platio.
Треба покренути поступак пред судом да се ова имовина врати ономе коме је и припадала, а то је Град Чачак! Кад је престала намена и потреба због чега је земља поклоњена, треба да је преузме поклонодавац.
То важи и за убудуће, кад Град буде, по сили закона,или добровољно, давао земљу за одређену намену. И то да се ИЗРИЧИТО наведе у уговору о поклону.Ово сам већ и тражио на једном од прошлогодишњих заседања градске скупштине, али нико то није узео у разматрање. Надам се да хоће нови скупштински сазив.
Milenko Kaličanin za gradonačelnika, bravo tako se razmišlja, planira i radi…
BRAVO
Град чачак да формира територијалну одбрану где ће омладина да врши обуку из војних вештина. Рат већ увелико куца на врата СРБИЈЕ.
To je istina. Samo sto ce stici do Kraljeva, mi smo bezbedni.