Obeležen dan Ovčarsko-kablarske klisure
Turistička organizacija Čačka obeležila je danas u Ovčar Banji dan Zaštićenog područja Ovčarsko-kablarska klisura, koje je uspostavljeno odlukom Vlade Srbije pre 15 godina.Obeležavanju su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave i javnih preduzeća. Nadležni u TOČ-u kažu da je poteklih godina učinjeno mnogo na zaštiti ovog područja, za šta su stigla priznanja od ministarstva, ali i na podizanju ponude u samoj banji. To je pokazala i prezentacija koju je priredio biolog Uroš Pantović.
– Prikazaćemo naše godišnje aktivnosti na istraživanju biodiverziteta i njegove zaštite u Ovčarsko-kablarskoj klisuri. Zaštićeno područje se ističe po bogatstvu ptica gde je do sada registrovano preko 170 vrsta. Krasi je i bogata flora sa preko 700 biljnih vrsta. Zaštićeno područje se prostire na 2.250 hektara i pod prvim je stepenom zaštite države. Klisura trpi veliki pritisak čoveka. Ima veliki broj uređenih staza, a prisutna je ilegalna seča šuma i ilegalna izgradnja vikendica. To su najveće pretnje za Zaštićeno područje, rekao je Uroš Pantović.
Direktor TOČ-a Dragomir Savić u izjavi za Ozonpress najavio je da će sredstvima iz budžet agrada uskoro biti izgrađena osmatračnica za ptice.
– Najveći deo sredstava smo dobili od Fonda za zaštitu životne sredine grada. Kupili smo mobilnu laboratoriju, dve meteorološke stanice koje su postavljene u Ovčar Banji i na Kablaru. Uradili smo rekonstrukciju objekta Jelenko Savić u smislu energetske efikasnosti objekta a štampan je Beležnik Ovčarsko-kablarske klisure koju štampamo svake godine. Dva puta smo radili poribljavanje kao i monitoring zaštićenog područja. Ove godine iz budžeta grada finansiraćemo izradu osmatračnica za ptice u svrhu razvoja eko-turizma, najavljuje Savić.
Direktor TOČ-a je najavio i izgradnju vidikovca na Kablaru. Prema rečima Savića, Zavod za zaštitu prirode Srbije postaviće uslove za njegovu izgradnju koji se moraju poštovati.
Tokom letnjih meseci na području Ovčarsko-kablarske klisure biće organizovane tradicionalne manifestacije: Velika regata, Planinska trka, Ilindanski maraton i ikonografska i ikonopisačka aktivnost.
niste vi „gospodo“ iz TOČ-a ni protrcali kroz turizam a kamoli da znate da organizujete bilo sta iz te oblasti
Japanac i Nemac bi od klisure napravili kovnicu novca od banjskog i prirodnjackog turizma…ali mora i da se radi, ne samo da se teoretise i mazu oci nekim „desavanjima“
Pa plemicu dan zasticenog podrucja i nema velike veze sa turizmom koji je tebi na pameti.Zasticenom podrucju odgovara ograniceni turizam i kontrolisan.