Obeležena godišnjica Bitke na Kadinjači
Državnom ceremonijom na Spomen-obeležju Kadinjača, 14 kilometara od Užica, obeležena je 83. godišnjica Bitke na Kadinjači u Drugom svetskom ratu.
U bici protiv nadmoćne nemačke vojske, 29. novembra 1941. godine, poginuli su borci Radničkog bataljona koji je, zajedno sa drugim partizanskim odredima, štitio odstupnicu Vrhovnom štabu partizanskih jedinica na čelu sa Josipom Brozom Titom koji se povlačio iz Užica.
Bitka na Kadinjači je označila i kraj Užičke repubublike koja je, od 24. septembra 1941. godine, bila jedina slobodna teritorija u tadašnjoj okupiranoj Evropi.
Komemoraciju su, uz prigodan program, organizovali Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, Grad Užice i Narodni muzej Užice, a parastos su služili sveštenici SPC.
U prisustvu potomaka nastradalih, užičkih gimnazijalaca i drugih građana, vence su na Spomen-obeležje položili predstavnici Vlade Srbije, Ministarstva odbrane, Grada Užica, SUBNOR-a i drugi.
Zoran Antić, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje i boračka pitanja, poručio je da je „podvig Radičkog bataljona neodvojivi deo slavne slobodarske istorije srpskog naroda“ i da je Kadinjača „svedočnstvo o epskom herojstvu Užičana i Zlatiboraca“.
– Koliko god to zvučalo paradoksalno, veliki narodi i njegovi mitovi često se ne rađaju u pobedama, jer one mogu biti posledica slučaja ili ratne sreće, već i u porazima i to onim porazima kojima je grupa ljudi, u ime višeg cilja, svesno pristala na najveću od svih žrtava, da položi život – rekao je, između ostalog, Antić.
Zamenik gradonačelnice Užica Rajko Radosavljević je poručio da „žrtva heroja Kadinjače našoj generaciji i generacijama koje dolaze treba da bude motiv i vodič kako se brani i čuva svoj grad i svoja država“.
Predsednik užičkog SUBNR-a Milić Vukić je ocenio da je na Kadinjači „ispisana jedna od najsvetlijih stranica srpske istorije“.
– Borci Radničkog partizanskog bataljona, Orašačke i Posavske čete u borbi sa nadmoćnijom 342. nemačkom pešadijskom divizijom položili su svoje živote za ideale slobode i pravde – ocenio je Vukić i naveo da „njihov podvig nije bio samo vojnički čin, već čin duboke ljubavi prema svom narodu i zavičaju“.
______________________________________________________________