Obeleženo 50 godina Radio Čačka
Penzioneri i poslednji radnici nekadašnjeg Radio Čačka, okupili su se 29. novembra u maloj sali Doma kulture kako bi obeležili 50 godina od početka rada, ove nekada veoma uspešne radio stanice. Iako je radio nakon privatizacije praktično ugašen i zatvoren, radnici su se sa setom priseliti vremena nastajanja i zlatnog perioda ovog medija, koji je pratio i izveštavao sa područja Čačka, Gornjeg Milanovca i Lučana.
Radio Čačak zvanično se oglasio 29. novembra u 16 časova. Studio se nalazio u prostorijama nekadašnje Više poljoprivredne škole, dok je stub visine 45 metara bio pored škole.
Ideja da se ovaj dan obeleži okupljanjem svih zaposlenih, potekla je od Arsena Sekulića, nekadašnjeg dugogodišnjeg glavnog i odgovornog urednika Radio Čačka.
-Svi smo tužni na činjenicu da radio već duže vremena ne postoji. Kroz radio je prošlo oko 80 ljudi, novinara, snimatelja, tonaca, tehničara…za ovih pet decenija. Drago nam je što je većina izrazila želju da dođe i da se prisetimo nekih naših zajdničkih trenutaka. Svi su željni sećanja na te dane koji su, kada sagledamo današnje vreme, bili ipak lepi. Nažalost, privatizacija medija nije donela ništa dobro u Srbiji i većina radio stanica je ugašena. Mediji su otišli u komercijalu i oni koji su ostali nisu u državnom vlasništvu. Građani su uskraćeni za informacije jer su sve radio stanice prinuđene da budu komercijalne, a pravih priča i pravih reportaža nema, rekla nam je nekadašnji novinar Radio Čačka Milica Dopuđa.
Bratislav Jevtović bio je urednik koji se najviše zadržao na tom mestu, punih deset godina. Kako nam je rekao, iako je nastojao da upravlja tim medijom, radio je sve više upravljao njegovim životom.
-Imali smo veliki respekt prema toj radio stanici, a posle izvesnog razvoja došlo se do određenog stepena kvaliteta koji nismo smeli da izneverimo. Nastojali smo da stvaramo program koji je zaista bio relevantan. Sam radio kao dnevno glasilo ne daje vremen ni za spavanje, otkida vam i od odmora i od spavanja, ukoliko postoje standardi koji nisu baš niski. U to vreme, osamdesetih godina, imali smo tim od oko 30 ljudi. Nije bilo ošljarenja ni olakog prilaženja stvarima. Osim infomativnih emisija koje su imale primat, pozicionirali smo se i u zabavnom programu. Podsetiću na emisiju 111 Mikijevih minuta pa kasnije Pop liga, priseća se Jevtović.
Radio Čačak je bila jedna od njatrijih radio stanica u Srbiji. U to vreme, pored Radio Beograda, u etru su još samo bili Radio Niš, Radio Svetozarevo i Radio Loznica. Imali su najbogatiju fonoteku i jedan od najvećih studija van Beograda. Nakon privatizacije, deo zaostavštine je preuzela Gradska biblioteka, sa ciljem da se on sačuva i digitalizuje.
zabole me uvo. zatvoreno i ugaseno puno cega! I nikog ne zabole uvo. da su radili i zaradjivali niko ih ne bi zatvorio. ali, imali su druga BRATISLAVA ZA SEFA, pa kakav sef takva i firma. zatvaranje =opravdano. / kako idu stvari drug Bratislav ima sanse da zatvori i ovu gde povremeno honorarise.Vec su kablovske pocele da ih izbacuju.