Obeshrabrujuća populaciona politika
Izmene koje je doneo nov Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom trebalo je da bar u nekoj meri poboljša položaj roditelja u Srbiji. Međutim, u praksi ovaj Zakon doneće veću štetu velikom broju majki koje će godinu dana imati manju platu i to u najkritičnijem i finansijski najzahtevnijem periodu. Da apsurd bude veći donošenjem ovakvog zakona država je brutalno prekršila Zakon o radu, odnosno njegov član 12. u kome se nedvosmisleno navodi da zaposlena žena ima pravo na posebnu zaštitu za vreme trudnoće i porođaja, zbog čega će se ovaj zakon na zahtev poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankice Jan ković naći pred Ustavnim sudom Srbije.
Koga najviše ugrožava novi zakon
Jasmina Mihnjak sa portala Bebac navodi samo neke od novih stavki, poput propisa koji se odnosi na način na koji će trudničko bolovanje uticati na obračun zarada, koje trudnice i njihove porodice dovodi u neravnopravan materijalni položaj
– Sve trudnice koje otvore trudničko bolovanje makar na dva dana, a prethodno nisu radile vezanih 18 meseci dobiće znatno umanjene naknade za porodiljsko bolovanje jer se obračun računa samo za mesece pre otvaranja bolovanja. To znači da ako otvorite bolovanje na dva dana u trećem mesecu trudnoće, ni svih šest meseci nakon toga neće ulaziti u obračun. Na ovaj način biće ugrožene sve trudnice koje su radile manje od 18 meseci, a imaju rizične trudnoće i prinuđene su da otvore bolovanje. Ova stavka je posebno opasna za trudnice sa visoko – rizičnim trudnoćama jer će odlagati i izbegavati da idu na bolovanje čak i u situaciji kad je to neophodno kako bi dobile pun iznos svoje plate. Na drugoj strani najveće smanjenje očekuje one majke koje su radile manje od šest mecesi pre otvaranja trudničkog bolovanja jer neće dobiti ni minimalni iznos zarade. Zagarantovan republički minimum imaju samo one trudnice koje su pre otvaranja trudničkog ili porodiljskog bolovanja (ako nisu koristile trudničko) radile punih 6 meseci ali im je taj iznos zagarantovan samo u prva tri meseca od rođenja deteta. Za sve ostale mesece dobija se iznos koji se obračunava tako što se zbir plata, odnosno osnovica na koje su plaćeni porezi i doprinosi u prethodnih 18 meseci podeli sa osamnaest. [to znači ako ste radili šest meseci i vaša plata je bila 25.000 dinara, u prva tri meseca ćete dobiti oko 25.000 dinara (republički minimalac), a narednih meseci do povratka na posao plata će vam (u ovom primeru) biti 8.333 dinara. Ovim su najviše ugrožene one majke koje su tek počele da rade, koje nemaju šest meseci radnog staža pre otvaranja bolovanja. Zatim trudnice koje su radile manje od 18 meseci, ali i sve porodilje koje imaju veće plate od tri prosečne plate u Srbiji. Pa tako ni jedna majka neće moći ne da dobije veći iznos od zbira tri prosečne plate pa će tako i mame koje više zarađuju ostati uskraćene za veliki iznos novca tokom porodiljskog odsustva. [to znači da maksimalni iznos plate postoji ali ne i minimalni pa po novom obračunu plata na porodiljskom može da bude i 1.000 dinara što je protivno članu 4. stavu 6. Međunarodne konvencije o zaštiti materinstva – upozorava Jasmina Mihnjak.
Obesmišljavanje borbe za povećanje nataliteta
Sudeći na osnovu nedavne izjave Milene Antić, više savetnice u sektoru za brigu o porodici u Ministarstvu za rad, a koja je javnosti otvoreno stavila do znanja da nijedan poslodavac neće zaposliti ženu koja je nakon zaposlenja zatrudnela, jer je poslodavcu potrebna žena koja radi, država dodatno izaziva oštre reakcije.
– Savetnica je samo naglas izgovorila ono čime se i samo ministarstvo vodilo predlažući i usvajajući izmene Zakona o finansijskoj podršci porodice sa decom. Obrazlažući predlog ovih izmena u decembru prošle godine navedena je cifra od preko 10 milijardi dinara kao količina novca kojom su trudnice i porodilje oštetile budžet Srbije za godinu dana. Ministarstvo se zaista potrudilo da svaki vid tih navodnih „malverzacija“ spreči i kao proizvod imamo veliki broj trudnica i porodilja koje su oštećene ovim izmenama zakona. Stoga posle kvalitetne javne rasprave mora doći do izmena ovog zakona, jer u suprotnom najavljivane mere populacione politike gube smisao i svešće se samo na mrtvo slovo na papiru – kaže Mira Milinković Talović, poverenica čačanskog Gradskog odbora DS.
Licemerna slika Srbije
Mada je ministar za rad Zoran Đorđević izjavu savetnice Antić ocenio kao skandaloznu, Boško Obradović lider Dveri smatra da je posle svega što se moglo čuti u javnosti, a odnosi se na Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom, ostavka ministra \orđevića jedini logičan i moralan potez.
– To je ta licemerna slika Vlade Srbije i porodične politike. Ova Vlada nema sposobnost i nema znanje da bi mogla da reši problem bele kuge i jedino rešenje je neopoziva ostavka ili smena ministra Đorđevića zbog nemara i nesposobnosti – ocenjuje Obradović.
Oštre reakcije javnosti podstakle su Vladu Srbije da najavi kako će delimično ispraviti nakaradne zakonske odrdeba, ali sudeći na osnovu dosadašnje prakse, nameće se pitanje koliko će majke morati da čekaju će na to?
Da li do naredne predizborne kampanje ili duže?
(Ceo tekst možete pročitati u novom broju Čačanskih novina)
________________________________________________