Prethodni članak
Od juna građani oslobođeni vađenja izvoda
Prema Zakonu o opštem upravnom postupku koji od 8. juna stupa na snagu, sva dokumenta o kojima se vodi službena evidencija više se neće tražiti na šalterima. Građani više neće morati da obilaze institucije kako bi prikupili neophodne papire, a takođe će biti oslobođeni plaćanja taksi.
Na primer, roditelji će pri upisu dece u obdanište sve podatke moći da unesu u internet aplikaciju i zahtev za prijem deteta jednim klikom proslede predškolskoj ustanovi.
Prema važećim propisima, izdaci za roditelje iznose oko 2.500 dinara, dok će se primenom novih mera troškovi svesti na 854 dinara, što je poprilična ušteda.
Još jedan od slučajeva koji roditelje izlaže nemalom trošku jeste prijava ličnog imena deteta radi upisa u matične knjige rođenih, kao i prijava prebivališta.
Na osnovu novih propisa, predviđa se da će troškovi za građane biti 585 dinara, dok trenutno iznose oko 3.400. Ovo znači da bi ušteda po osobi bila veća od 2.800 dinara, što je na godišnjem nivou, za sve roditelje u Srbiji, gotovo 190 miliona.
Svakako pozamašan novčani izdatak predstavlja procedura promene prezimena nakon udaje – oko 10.500 dinara. Kada novi zakon stupi na snagu, procenjuje se da će ušteda iznositi gotovo 3.500 dinara.
Novi zakon obavezuje državne ustanove da međusobno razmenjuju dokumenta, za razliku od dosadašnje prakse kada su građani svaki od pojedničanih papira morali zasebno da pribavljaju.
Dugo im je trebalo, mora da su smislili neki drugi nacin da pljackaju, samo jos nismo otkrili koji.
Pa hvalili su se ,kamerama za naplatu kazni.Nepostoji grad u srbiji sa toliko stanovnika i toliko kamera za punjenja budzeta preko kazni
Da, samo sto to nece vaziti za ambasade i konzularna predstavnistva posto oni, je li, nisu umrezeni. Evo trenutno sam u proceduri pribavljanja dokumenata za svoje dete rodjeno u inostranstvu i molim lepo – dokumenta odavde overavam u srpskoj ambasadi, zatim ORIGINALE, dakle fizicke papire, saljem u Srbiju gde se dete upisuje u maticnu i knjigu drzavljana preko lica koje sam ovlastio, pa onda opet te papire podnosim ambasadi u svrhu izdavanje pasosa koje po prijemu dokumenata opet traje oko mesec dana. Nazalost, ne mogu ovde da okacim uputstvo koje sam dobio u ambasadi. Takse za overe su 113eur okruglo. I sve to u elektronskom dobu…
Ne treba da se brinemo, birokratija u ovoj državi uvek nađe način da se dočepa nekog štambilja i da kroz neke sulude članove zakona i pravilnika sebi obezbedi DELATNOST.
Kad bismo dostigli nivo Estonije (prve zemlje u EU po nivou razvijenosti elektronske uprave), polovina zaposlenih u državnoj i opštinskim administracijama bi postala višak.
Zamislite samo, kad menjate staru ličnu kartu za novu, traže vam izvod iz matične knjige rođenih i uverenje o državljanstvu, i to sve taksirano.
I vi to donesete, oni SAMO POGLEDAJU i VRATE vam ta dva papira!
A vi ste iste te papire već donosili i ostavili kod njih kad ste tražili prvu ličnu kartu. I čemu sad opet ti papiri?
Ako je zato da se plati, neka onda lična karta košta kao sve to zajedno (lična karta i ta uverenja), i opet imaju isti prihod.
Eeeeeeeeeee, ali onda matičari po selima, koji tamo rade jednom ili dvaput sedmično, ostaju bez posla!
A sva dokumentacija ionako više nije u papiru, nego je sve pohranjeno u računare i dostpuno bilo odakle iz cele Srbije, pa je pitanje čemu maltretiranje nekoga slanjem tamo gde mu je rođen otac da bi izvadio uverenje o državljanstvu?
Е а вађење зуба остаје по старом. Седи и чекај. То не може на компјуктор.