Odgovor na Saopštenje Ministarstva odbrane
Вест да ће се у Војсци Србије убудуће бити ангажовани пилоти након завршеног курса, изазвала је бурну реакцију у јавности, а нарочито међу самим припадницима Војске Србије у роду авијације и реакцију Војног синдиката Србије као репрезентативног представника запослених у Војсци Србије.
Нажалост ова вест постала је и повод за још једну размену саопштења Министарства и Синдиката, која на једнако пластичан начин као и у ранијим годинама на неке друге теме, сведоче колика је разлика у мишљењима и ставовима о стању у Војсци Србије, између ресорног министарства и запослених у Војсци.
Министарство одбране издало је данас Саопштење у коме се каже:
Саопштење
Оглас којим се позивају кандидати за Курс слушалаца резервних официра рода авијације објављен је пре три дана на сајту Министарства одбране и већ је привукао пажњу медија јер отвара могућност да млади, образовани и способни људи који га успешно заврше постану официри рода авијације и наставе летачку обуку ради стицања звања војног пилота.
Иако се од вођа појединих синдикалних организација очекивало да ових дана почну предизборну кампању, остаје недоумица зашто су одабрали да то учине тако јефтиним неистинама попут оних које су данас изнели у свом саопштењу.
Из навода на сајту Министарства одбране и изјава стручних лица из Ратног ваздухопловства који су у медијима говорили о Курсу за резервне официре рода авијације се јасно види да кандидати који га заврше неће одмах постати војни пилоти, него ће та звања добити тек када задовоље све потребне услове и прођу обуку. Услов да би младић или девојка уопште уписао Курс је да су успешно завршили основне студије, да имају до 27 година, да не постоје безбедносне сметње и што је најважније да су у потпуности здравствено и психофизички способни.
Критеријуми оцене њихове способности не одступају од критеријума који се примењују на кадете Војне академије и остале војне пилоте.
Као и будући пилоти који уписују смер авијације на Војној академији, кандидати за Курс слушалаца резервних официра мораће да прођу селективну падобранску и летачку обуку на основу које искусни инструктори непогрешиво могу да процене ко од њих има предиспозиције да постане пилот, а ко не.
Завршетком Курса и пријемом у активну војну службу, практично тек почиње озбиљна летачка обука младих официра авијације. Пут од управљања клипним авионима у повољним метеоролошким условима до способности да се управља ловачким авионом МиГ-29 или хеликоптером Ми-35 или Х-145 ноћу у сложеним условима је дуг и захтева много обуке и посвећености.
Синдикални душебрижници могу бити мирни јер у Ратном ваздухопловству и ПВО раде стручни, озбиљни и изузетно добро оспособљени људи који ће корак по корак, поштујући сва начела и стандарде летачке обуке, од младића и девојака који имају мотивацију и потенцијал, направити одличне пилоте.
Подсећамо да је пракса „активирања“ пилота који су завршавали Школу резервних официра постојала и у некадашњој ЈНА. Средином осамдесетих година прошлог века чак је и неколико жена завршило обуку на клипним авионима стекавши звање резервног официра – пилота.
На ово саопштење Министарства одбране, реаговао је својим саопштењем Војни синдикат Србије:
Саопштење
Дубоко жалимо због чињенице да информативна служба Министарства одбране, својим неспретним саопштењима потврђује да је у потпуности потчињена
личним ситним интересима појединаца, који систем одбране и Војску Србије, у континуитету злоупотребљавају у дневнополитичке сврхе.
Војни синдикат Србије, ограђује се од сваког облика политикантског сплеткарења, у које на најприземнији начин покушава да га увуче политички ПР Министарства одбране и овом приликом саопштава да на бесмислена, апсолутно неаргументована и злонамерна саопштења какво је и ово од 3.2.2022. више неће одговарати. Пре свега зарад озбиљности и очувања ауторитета и високог угледа Војног синдиката Србије, као репрезента професионалних припадника Војске Србије.
Такође жалимо што Министарство одбране, данашњу авијацију Војске Србије, види у истом степену развоја са клипном авијацијом из осамдесетих година
прошлог века и што успехом сматра чињеницу да ће нове војне пилоте производити у њиховој четвртој деценији живота.
Без обзира на нападе и притиске од руководства Министарства одбране, којима су годинама уназад констатно изложени Војни синдикат Србије и његови законски заступници, наставићемо да аргументовано критикујемо лоше потезе Министарства одбране, којима се у забрињавајућој мери урушава одбрамбена моћ Србије.
Иако смо уверени да то одлично зна, користимо прилику да министра одбране упозоримо да је ометање и спречавање синдикалног деловања кривично дело из члана 152. Кривичног законика, и позивамо га да предмет утврђивања репрезентативности Војног синдиката Србије код послодaвца, извади из фијоке у којој му стоји од 5. фебруара прошле године, и по њему поступи, јер рок за поступање одређен законом износи 15 дана.
_______________________________________________________________
Niko se nije potpisao ispod saopstenja. Vuciceva vojska je na nivou indijanske druzine i sluzi jedino za sprdanje.
Ko zna, mozda cemo opet imati nasu srpsku vojsku, a ne ova bosansko-licka-crnogorsko-hrvatska govna.
Verovatno će na završnu obuku u Megatrend. Kad mogu ministri od kojih zavisi cela država, zašto ne bi mogli piloti?
Nisam citao tekst niti cu samo da pitam ministarstvo odbrane kada ce srpska vojska srpskoj deci sa Alvadzinice da vrati Remontovo igraliste
Ja bi preporucio Dulu Munti da se na brzaka prekvalifikuje u obuku pilota. Moze da uzme vecu kintu. Dva soma po diplomi, sto da ne.
„Vuciceva vojska je na nivou indijanske druzine“
Da sam na tvom mestu ne bih tako olako poredi Indijance sa Vučićevom družinom, ipak su oni svojevremeno slabo naoružani satrli Kastera i njegove kolonizatore kod Litl Big Horna.