Odlazak ranjenog orla
U Beogradu je 14. maja, u 78. godini života, preminuo Čačanin, pilot Milenko Radosavljević, kapetan u penziji. Od detinjstva je nosio nadimak Garo, kako ga je otac, odmah po rođenju, nazvao zbog crnih očiju i tamnijeg tena. Kasnije su ga na padobranskom kursu zvali Mali Čačak, a treći nadimak Ranjeni orao postao je aktuelan početkom emitovanja istoimene TV serije po romanu Mir Jam.
U romanu popularne književnice nije bilo teško prepoznati životnu sudbinu Milenka Radosavljevića u liku pilota čiji se avion srušio. No, pođimo redom.
Verovali ili ne, Radosavljević je odluku da će jednog dana biti pilot doneo kao šestogodišnjak. Jednog ratnog dana, u vreme nemačke okupacije tokom Drugog svetskog rata, nad Čačkom je pogođen američki bombarder. Članovi posade su sa padobranima iskakali iz aviona koji je padao i na kraju se srušio na visoravni iznad Rakove.
Kada je sa ocem stigao do ostataka aviona, dečak Garo je bio fasciniran pogledom na kabinu aviona u kojoj je, klonule glave, beživotno sedeo pilot koji je ostao za komandama aviona sve dok se i poslednji član posade nije spasio padobranskim skokom.
I tada je pala dečja odluka, koju je Garo i ostvario – kad poraste biće pilot.
Najpre je završio osnovnu školu u Jezdini gde je rođen, a malu maturu u čačanskoj Gimnaziji. U četrnaestoj godini upisuje Industrijsko-vazduhoplovnu školu u Zemunu i odlazi iz roditeljske kuće. Padobranski kurs pohađao je kod tadašnjeg čuvenog asa Janka Lutovca, koji je bio svetski rekorder sa 124 skoka u jednom danu.
Nadimak Mali Čačak dobio je po mestu rođenja i maloj telesnoj kilaži, nedovoljnoj za bezbedan skok. Teoretsko znanje, hrabrost i volja nisu nedostajali, ali ga je vetar nosio kao pero, pa su padali predlozi da mu oko struka vežu vreće sa peskom kako bi bio teži.
Po završetku školovanja radio je jedno vreme u Fabrici “Sloboda”, a onda ostvario san i upisao podoficirsku vazduhoplovnu školu. Tako je porodica Radosavljević dobila pilota, Jezdina svog junaka, a mali Gara postao avijatičar.
Školovao se u Mostaru i Titogradu, a kao drugi po uspehu u četvrtoj klasi, radni raspored dobio je u 116. puku lovačko-bombarderske avijacije u Skoplju.
I onda dolazi 29. maj 1959. godine. Garo je tada imao nepune 22 godine.
Rutinski jutarnji let, zadatak: pravac Krivolak, visoka zona leta, napad ciljeva na zemlji … Na visini od dva kilometra počinju problemi sa motorom aviona. Kontrola leta savetuje ga da iskoči iz aviona ako procenjuje da prinudno sletanje nije moguće. Ima padobransko iskustvo, može da iskoči, a šta ako avion padne u selo, među ljude, decu. Pokušava da nađe neki proplanak, njivu. I spazio je. Ali, kada je na njivi ugledao ratare povukao je palicu da ih preleti. Uspeo je, ali više nije bilo pogona za uzdizanje aviona i nakon preleta ratara usledio je tresak o zemlju. Lomi se elisa, otpadaju delovi, konstrukcija puca po sredini i konačno staje. Devet je sati i deset minuta – pokazuje časovnik u avionu. Garo čuje glasove ratara koji pritrčavaju. Dobro je, svi smo živi. Pokušava da ustane iz kabine, ali jedna ruka i noge ga ne slušaju.
Lečenje na VMA, oporavak i rehabilitacija trajali su dve godine i sedam meseci. Ponudu da samo iz formalnih razloga podnese tužbu protiv države i ostvari pravo na odštetu, u vrednosti četiri tadašnja stana u novogradnji, glatko je odbio. Da tuži svoju državu i svoju armiju, to mu vojnička čast i kućno vaspitanje nisu dozvolili.
Nije popustila snaga volje i nije se pomirio sa činjenicom da će do kraja života, zbog povrede kičme, ostati vezan za invalidska kolica. Kupio je automobil i ugradio ručne komande za vožnju, nabavio čamac, bavio se plivanjem, ronjenjem, učio strane jezike, popravljao kola, družio se sa prijateljima.
Oženio se sa Andrijanom i ta ljubav potrajala je pune četiri decenije. Rodili su sina Dragana i ćerku Natašu, a danas su tu i tri unuke. I Dragan se zarazio očevom strašću, pa je i on pilot. Leti za Air Serbia. Najveći bol u životu, Garo je doživeo, pre nekoliko godina, kada je od neizlečive bolesti preminula njegova Ankica, kako je zvao suprugu.
Garo nikada nije, niti je mogao, zaboraviti 29. maj 1959. godine, i nikada se nije pokajao što nije blagovremeno iskočio iz aviona. Verovatno bi sve prošlo bezbedno po njega, ali šta bi se desilo sa ljudima koji su se zatekli na radu u polju, tačno na mestu na koje bi avion bez pilota pao.
To herojsko delo pilota Radosavljevića nije zaboravljeno i služi kao primer mladim pilotima u mnogim generacijama. Tako je 2007. godine, kapetanu u penziji, pilotu Milenku Radosavljeviću uručen počasni pozlaćeni letački znak u ime priznanja za doprinos razvoju Vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane. Tadašnji komandant ViPVO general-major Dragan Katanić, poklonio mu je novu oficirsku uniformu sa činovima i letačkim znakom.
Milenko Radosavljević ostvario je svoj dečački san i postao pilot. Sticajem okolnosti hiljade sati letenja ostale su kao neostvarena želja.
Susret sa Titom
Predsednik Jugoslavije, Josip Broz Tito saznao je za požrtvovanje i stradanje potporučnika Radosavljevića, pa je početkom proleća 1969. godine, organizovan prijem pilota Radosavljevića i njegove supruge Andrijane kod Tita. Susret je bio srdačan nimalo nalik uštogljenom protokolu. Kažu da se predsednik jednostavno i prijateljski raspitivao o svakom detalju događaja, o zdravstvenom stanju i porodičnim prilikama Radosavljevića. Saznavši da Garo pravi intarzije, otišao je u susednu sobu i doneo kutiju punu alata za finu obradu drveta, sve to stavio na tepih i klekao pored Gara da mu pokaže šta sve sa tim alatom može da radi. Na kraju posete Tito je alat poklonio Garu uz dogovor da Milenko napravi intarziju sa motivom zgrade savezne Skupštine. U narednim godinama, ta intarzija stajala je na zidu Titovog kabineta.
Tito je hrabrom pilotu poklonio i ručni sat sa posvetom, koji je Radosavljević nosio do kraja života.
____________________________________________________________________________
„poslednji don“je otišao
Divan čovek.
U ime moga brata Dragana i moje ime se zahvaljujem na ovom predivnom tekstu o nasem ocu! Hvala! S’POSTOVANJEM Radosavljevic Dragan i Natasa Petrovic
U ime moga brata i u moje ime se zahvaljujem na ovom predivnom tekstu o nasem ocu!
S’POSTOVANJEM
Radosavljevic Dragan i
Petrovic Natasa
Cast je bila poznavati ovakvog coveka, a svaka prilika za razgovor sa njim, dogadjaj koji se nije smeo propustiti. Neverovatan optimizam, smisao za humor, inteligencija, zivotna mudrost, hrabrost, licni integritet uprkos teskoj povredi cine ovog coveka istinskim herojem. Sok i neverica posle saznanja da je posle mnogih dobijenih bitaka ipak podlagao ranama. Ostavio je za sobom zal sto nece vise biti zajednickih trenutaka provedenih sa njim, a porordici i familiji delo sa kojim ce se dugo ponositi.
Poslednji pozdrav i najiskrenije saucesce!!!
vjecnaja pamjat ranjenom orlu,
iskreno saucesce porodici Radosavljevic
Lično sam ga poznavao. Ljudina puna snage i optimizma!
Saučešće porodici Radosavljević
fantastičan tekst, slava mu!!!
Poslednji pozdrav Garu od Dragana Vesne i Jovane a porodici najiskrenije saucesce!!!
Poslednji pozdrav Garu od Dragana Vesne i Jovane porodici Radosavljevic iskreno saucesce…..!!!
Deda moj bio si mi najveci uzor i uvek si bio uz mene hvala ti za to i znaj da cu te uvek voleti!!!Mnogo hvala sto si u moj zivot usao kao neko tako hrabar i kao osoba za uzor puno hvala i mnogo mi je drago sto si mi bas ti bio deda i dalje si mi!!!!!Hvala na ovakvom tekstu.
Ovog divnog coveka nisam licno upoznala. Ali sam cula dosta o njemu od moje ujne Sladjane kojoj je Garo bio teco. Njegovo delo je primer novim generacijama. On je ostavio trag.
Natasa i Dragane voleo bi da mi se javite ja sam Ivan sin Steve i Nade. djokabomba007@gmail.com