Prethodni članak
Odnos države prema Kraljevskoj porodici
Saopštenje savetodavnih tela Krune o odnosu države i državnog protokola prema Kraljevskoj porodici Karađorđević
Ove godine navršilo se sto godina od izbijanja Prvog svetskog rata. Naši saveznici u toj svetskoj kataklizmi nazvali su ga Velikim ratom za civilizaciju! Mi Srbi smatrali smo ga ratom za oslobođenje i ujedinjenje Srba i drugih južnih Slovena. Nismo ga izazvali, nismo mu težili, ali smo kao narod i kao država na napad odgovorili onako kako je trebalo i kako smo morali!
Sve države i narodi koji su imali sudbinu da u tom ratnom vihoru učestvuju, voljno ili nevoljno, obeležile su sećanje na te davne događaje, davne vremenski, a bliske po posledicama koje i danas snosimo i živimo. I u Srbiji je učinjen napor da se uspomeni i žrtvama oda dužna pažnja i priznanje. Da li je učinjeno dovoljno možemo se slagati ili ne, ali napor nije sporan, a verujemo ni želja da potomci ne dokazuju svoju savremenu štedljivost na zahvalnosti precima, niti namera da se njihov heroizam ne uloži u sopstveni politički i etički pragmatizam.
Ipak, sa velikim žaljenjem konstatujemo da država, na najvišem i visokom nivou, nije propustila priliku da i ovaj put demonstrira privrženost lošoj tradiciji titoističkog nasleđa, koja podrazumeva prećutkivanje uloge i značaja Kralja Petra Prvog i Prestolonaslednika, potonjeg kralja Aleksandra Prvog. Govoriti o bitkama na Ceru i Kolubari, a ne pomenuti velikog i demokratskog vladara Srbije, onoga kome su srpski ratnici položili i održali zakletvu, i prećutati glavnokomandujućeg te herojske vojske, jednostavno je nepristojno! Treba podsetiti da je u prvoj defanzivnoj fazi Kolubarske bitke, dolazak starog kralja Petra na bojište u prve linije fronta imao odsudni značaj za podizanje, u tom trenutku klonulog morala vojske.
Ponašati se uvredljivo prema njihovom praunuku i unuku, protokolarno ga ponižavati i osporavati mu pravo da položi venac tokom svečanosti, ne može se pravdati potrebama protokola. Protokol koji nalaže nepristojnost nije protokol, to je tanka i prozirna magla iza koje se krije nepoštovanje same svečanosti, njenog smisla i sadržaja. Da nije u pitanju slučajnost, pokazao je i primer izložbe održane u Kraljevskom dvoru 11. novembra, na dan primirja. Izložba pod nazivom „Dinastija Karađorđević u velikom ratu“ je bila fantastično posećena, došao je krem kulturne javnosti, kompletan diplomatski kor, a niti jedan predstavnik države.
To se ne radi u zemljama koje drže do sebe, ni u narodu koji sebe poštuje!
Saopštenje potpisuju:
Arh. Dragomir Acović, član Krunskog veća, Mr Dušan Babac, autor i publicista, član Krunskog veća, Dr Dušan T. Bataković, istoričar i diplomata, direktor Balkanološkog instituta SANU i član Krunskog veća, Dr Branko Terzić, ađutant Nj.K.V. Prestolonaslednika Aleksandra, član Krunskog veća, Akademik Matija Bećković, redovni član SANU i član Krunskog saveta, Akademik Dušan Kovačević, redovni član SANU i član Krunskog saveta, Akademik Miroslav Gašić, redovni član SANU i član Krunskog saveta, Prof. dr Pavle Nikolić, profesor Univerziteta u Beogradu u penziji, član Krunskog saveta, Prof. dr Slobodan Perović, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, član Krunskog saveta, Prof. dr Dragoljub Kavran, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, član Krunskog saveta, Doc dr Čedomir Antić, istoričar i publicista, član Krunskog saveta, Dr Milan Parivodić, osnivač ForInvest, asistent na Pravnom fakultetu u Beogradu i član Krunskog saveta, Adv. Đorđe Đurišić, diplomirani pravnik, član Krunskog saveta, G-din Vladan Živulović, diplomirani pravnik, član Krunskog saveta, G-din Predrag Marković, književnik i književni prevodilac, član Krunskog saveta, Prof. dr Kosta Čavoški, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, član Krunskog kabineta, Adv. Vladimir M. Gajić, diplomirani pravnik, član Krunskog kabineta, G-din Milorad Savićević, diplomirani pravnik, član Krunskog kabineta
Sve cesce me je sramota da pomislim,a kamoli kazem kome „srpstvu“ pripadam!
stvarno sramota! a kralj Petar Karadjordjevic prvi je zasluzio, da mu ptomstvo oda pocast. mislim da i vrh drzave to treba da uradi:nemoze biti dani stari Kralj nevalja? to je nasa istorija nj nemozemo izgubiti ili dobiti na izbornoj listi,neko bi morao da se malo postidi.
Srbija NIJE kraljevina i samim tim ne postoji nikakav kralj! A ovaj tzv „princ“,“prestolonaslednik“ koji ne može da nauči srpski jezik godinama,može da se tornja tamo odakle je došao i tamo gde je bio 50-60 godina.
Svaka čast!
123..456..789..slažem se sa Vama.Pa i njegov otac,tadašnji kralj Petar drugi Karađorđević,koji je 1941godine pobegao iz zemlje,nije lepo govorio srpski.Bolje je govorio engleski.Za to postoje mnogobrojni tonski,filmski zapisi.Pogledajte……imate i na jutjubu.Pa šta ste očekivali od nekoga ko je rođen u Londonu i tamo živeo pedesetak godina,a i još tamo odlazi.
More mrš u p.m. Karađorđeviću…
20 godina planduješ na račun države, svi oni Kinezi sa trećeg sprata “Partizanke“ bolje govore srpski od tebe… Tornjaj se odakle si doš’o…
(Ovakav rečnik zaslužuje)