Осам деценија од храброг отпора наших пилота
Минуло је пуних осам деценија од немачке агресије на Југославију. С наше стране било је и херојског отпора окупаторима, при чему су им нанети велики губици. Посебно су се истакли наши ваздухопловци, опремљени модерним летелицама.
Поред пилота-ловаца, у жестоким акцијама истакле су се и посаде бомбардерских јединица, посебно Четврта ваздухопловна бригада, чија је команда, на челу с пуковником Петром С. Вукчевићем, била стационирана на летелишту Лугови у историјском Љубићу, недалеко од Чачка. Располагала је са 49, у то време веома модерних бомбардера „савоја маркети” и „бристол бленхајм”, који су још средином марта били пребачени на аеродроме у Прељини, Горобиљу код Пожеге, близу Бијељине и у Давидовцу, недалеко од Параћина. Због мучког напада огромне оружане силе, али и домаће издаје, највећи, херојски отпор пружили су наши храбри ваздухопловци.
Почетни ратни задатак ове бригаде били су напади на немачке аеродроме и железничке објекте у Румунији и Бугарској, на италијански аеродром код Скадра и мостове на Бојани и Дриму у Албанији, при чему су оборили и један непријатељски авион ловац. Следећег дана наши тромоторци снажно су деловали на немачке моторизоване колоне у Качаничкој клисури наневши им тешке губитке, а код Куманова је погинуо потпуковник Фердо Градишник. Само два дана потом, при нападу на немачку моторизовану колону код Јагодине, херојски је страдао мајор Бранко Фанедл.
Неколико дана касније, Седми пук је са аеродрома из Прељине и Пожеге због приближавања јединица Вермахта пребазиран у Никшић. Рано ујутру, 14. октобра, у Сарајеву, генерал Боривоје Мирковић предао је команду над Југословенским ратним ваздухопловством пуковнику Вукчевићу, који је два дана касније руководио евакуацијом државног и војног руководства с Капиног поља код Никшића, одакле је и краљ Петар Други, вероватно у једној „савоји”, одлетео у Грчку.
Политика, Родољуб Петровић,
Чачак
Slava im i hvala! Pamtimo, po neki.