Osim zagađenja vazduha zbog požara na užičkoj deponiji, ugroženi i vodotokovi u zapadnoj Srbiji
Osim zagađenja vazduha, zbog požara na deponiji Duboko kod Užica koji traje od 3. maja, problem je nastao i sa ocednim deponijskim vodama koje zagađuju površinske i podzemne vode, pa ekološki aktivisti traže od nadležnih da hitno reše i taj problem.
– Sanitarna deponija Duboko ima ugrađenu nepropusnu podlogu, kojom se sprečava prodiranje ocednih voda u zemlju. Takođe, postoji sabirna laguna za te vode, kao i isplaniran sistem za prečišćavanje. Ali, zbog zanemarivanja i zatrpavanja sanitarnih kaseta, sistem prikupljanja ocednih voda je van funkcije, a prečišćavanje nikada nije uspostavljeno – navodi se u saopštenju inicijative Pravo na vodu i udruženja Libergraf iz Užica.
Ocedne vode sa deponije su, ističu, „devastirale obližnji Turski potok, kojim zagađenje dalje teče do reka Lužnice i Skrapeža, važnih vodotokova sliva Zapadne Morave.
Aktivisti ističu da su se „sami uverili u stanje okolnih vodotokova i da će pokušati da urade nezavisnu analizu tih voda“.
Navode da „otpadne vode iz deponija sadrže toksične i kancerogene materije, poput teških metala, nitrita, amonijaka i drugih organskih jedinjenja“.
– Negativan uticaj ocednih voda na površinske vode se održava kroz narušavanje prirodne ravnoteže u vodotoku, nedostatak kiseonika u delovima vodotoka, promene u flori i fauni. Ovim vodama se služe poljoprivrednici i stočari, čime zagađenje ulazi u sistem proizvodnje hrane – dodaje se u saopštenju.
Smanjena površina požara
I danas se Užicem i okolinom širio smrad od požara, ali Stojadinović za Ozonpress kaže da je stanje na deponiji „svakim danim sve bolje“. – Smanjena je površina požara i emisija produkata sagorevanja. U toku je izgradnja prilaznih puteva ka sredini deponije i kada to završimo bićemo na korak do gašenja požara – navodi Stojadinović i ističe da su na deponiji i dalje vatrogasci i mehanizacija.
Zahtevaju da se „u planiranju sanacije i daljeg razvoja deponije obavezno isplanira i odgovorno prikupljanje i prerada ocednih voda, bez čega se“, poručuju, „ne može govoriti o bezbednoj životnoj sredini ovog kraja“.
Međutim, predstavnici užičke vlasti nude drugačiju priču.
– Nije tačno da sistem prikupljanja ocednih voda na deponiji nije u funkciji i da prečišćavanje nikada nije uspostavljeno – tvrdi za Ozonpress Dragoljub Stojadinović, zamenik gradinačelnice Užica.
On tvrdi i to da se „stanje ocednih voda stalno prati“.
– Ipak, stanje ne može biti kao u redovnim okolnostima, kada deponija radi u normalnom režimu, jer vatrogasci koriste veliku količinu vode za gašenje požara. Ali, sve aktivnosti se prate i mere – tvrdi Stojadinović.
Zagađenje i vazduha i voda
– Zapadna Srbija se guši u oblaku toksičnog dima, ali i u neodgovornosti lokalnih funkcionera, nacionalnih institucija i rukovodstva JKP Duboko, a isplivao je još jedan problem – zagađenje voda ocednom vodom iz deponije Duboko – upozoravaju aktivisti Prava na vodu i Libergrafa.
Na pitanje zbog čega je u Turskom potoku crna i penasta voda, koju meštani okolnih sela koriste za zalivanje povrća i voća koje prodaju na zelenij pijaci u Užicu, Stojadinović je rekao da „pretpostavlja da je i to posledica korišćenja velike količine vode za gašenja požara na deponiji“.
_____________________________________________