Otvoreno pismo ministru finansija
Novinar i kolumnista sajta B92 Filip Mladenović, uputio je otvoreno pismo ministru finansija Siniši Malom, u svojstvu građanina Srbije. U tom pismu Mladenović kaže sledeće:
Gospodine ministre!
Početkom aprila publikovao sam tekst „NIKAKO po 100 evra SVIMA!“ na portalu B92 i putem društvenih mreža prosledio premijerki Ani Brnabić. Bio je to samo jedan od mnogobrojnih apela zdravog razuma i ekonomskog rezona da se ne poklanja svim gradjankama i gradjanima Srbije po 100 evra, nego da se taj novac pametnije i korisnije raspodeli, za opšte dobro i u javnom interesu.
Aktuelna Vlada je 24. aprila samo delimično usvojila ovaj i slične predloge, odlučivši da po 100 evra uplati svima koji su u penziji, kao i primaocima socijalne pomoći, što je i logično i etičko.
Medjutim, drugi deo odluke je sporan i nedorečen: svi ostali, koji žele da dobiju po 100 evra, moraju da se jave, tj. da potvrde svoju odluku elektronskom poštom ili telefonom.
Zato kao državljanin Srbije zahtevam od Ministarstva finansija da domaću javnost, tj. sve gradjanke i gradjane Srbije obavesti što pre, a najkasnije do 15. maja 2020, gde će se i kako uložiti preostali novac, od svih nas koji NEĆEMO preuzeti tih 100 evra!
Na primer, Ministarstvo finansija može predložiti ovakvu raspodelu nepoklonjenog novca:
Od ukupne sume preostalog novca 40% će biti opredeljeno za isplate bonusa svim lekarima, medicinskim sestrama, tehničarima, spremačicama, kuvaricama… najzaslužnijim u borbi protiv aktuelne pandemije.
Zatim, 30% neraspodeljenog novca biće uloženo u izgradnju i opremanje više referentnih laboratorija za dijagnostiku širom Srbije (Subotica, Novi Sad, Kragujevac, Novi Pazar i Kosovska Mitrovica), tako da bi uz već postojeće laboratorije u Beogradu i Nišu naša zemlja bila spremnija za odbranu od novih epidemija.
I najzad, preostalih 30% novca investiraće se u Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“, nacionalnu ustanovu za prevenciju, lečenje i praćenje infektivnih bolesti, čiji je osnivač Republika Srbija. Institut „Torlak“ jedna je od najstarijih ustanova ovog tipa u svetu, sa tradicijom i iskustvom preko 80 godina (osnovan 1927, kada je počela proizvodnja BCG vakcine). Da se na vreme mislilo na ovu stručnu ustanovu, ona bi danas sigurno bila pri samom vrhu evropske i svetske medicinske nauke.
Samo ako Vlada i Ministarstvo finansija javnosti Srbije predoče jasan i detaljan plan o ulaganju novca, koji gradjanke i gradjani Srbije odbiju da preuzmu, imaće smisla vraćati tih 100 evra državi, kako bi ona mudro, pravedno i efikasno sve to raspodelila, za opšte dobro i u javnom interesu.
U suprotnom, ja ću se prijaviti za prijem tih 100 evra, kako bi ih po preuzimanju poklonio jednoj od medicinskih sestara u Institutu za majku i dete „Dr Vukan Čupić“ u Novom Beogradu, bolnici kojoj dugujem veliku zahvalnost za uspešno lečenje svoje dece!
U Beogradu, 28. 4. 2020.
Filip Mladenović
P.S. Predlažem i da do 15. maja 2020. godine sve COVID bolnice i sve COVID ambulante pošalju Ministarstvu zdravlja imena i prezimena svih medicinskih radnica i radnika, angažovanih u borbi protiv pandemije virusa COVID-19, kako bi ona bila publikovana na sajtu Vlade i u medijima, kao izraz kolektivne zahvalnosti i dužne pažnje.
______________________________________________________
A nezaposlenima 🖕 po tvome? E moj tviterasu i blogeru, doduse uticajni, uzmi tih 100e da ne crknes od gladi.
Samo mala ispravka… Torlak je prodat Novartisu tako da Srbija više nema referentnu državnu laboratoriju.
tako je
a o tome u medijima nikad ni slova ne videsmo
inace NOvartis je takodje deo gloalne elitisticke klike o kojoj se moze onoliko procitati kako „rade za boljitak covecanstva“
pametnom dosta…izguglajte malo
pokojni dr Todoxin ih je svojevreeno raskrinkao za razne kombinacije i mariftlucenja zato su ga i prokazali
NIJE prodat, trebalo je da se potpiše ugovor o strateškom partnerstvu, pri čemu bi strateški partner uložio 40 miliona evra u laboratorije.
Međutim, od toga nije bilo ništa, potom se negde 2017. ili 2018. formira neki odbor sa premijerkom na čelu, navodno su pronašli strateškog partnera, ali nisu hteli da kažu ko je u pitanju, a ugovor ni do danas nije potpisan.
Na kraju će tu lokaciju prodati nekome za siću, da se izgradi „poslovno-stambeni kompleks“.
Sa druge strane, u Novartisu najviše deonica ima JPMorgan Chase Banka iz Njujorka, nešto više od 12%, i to je deoničar sa nejvećim brojem deonica, od nekih 160.000 deoničara.
Ko ce o cemu mi samo o tudjim parama? Nije ni cudo što je propao b92. A gde su ti prijatelju nezaposleni, samohrani, siromasni?
kada procitam rec gradjanke,odmah mi se povraca..
Samo glupima nije jasno gde će da završi novac koji ne uzmu građani.
Bravo Filipe odlična ti je ideja! Oni koji ne žele da uzmu taj novac, žele da znaju gde će se novac uložiti. Bravo! Oni koji pišu negativne komentare samo potvrđuju to da svako tumači sve po meri sopstvene izopačenosti!