Ovčarsko-kablarska klisura: Nelegalne vikendice ostaju, novih biti neće
OVČARSKO-KABLARSKA klisura, u narodu poznata kao „mala srpska Sveta Gora“, novom uredbom Vlade označena je kao područje posebne namene, odnosno predeo izuzetnih odlika. Ovim dokumentom prvi put se uređuje da li je i pod kojim uslovima dozvoljena gradnja u određenoj zoni zaštićenog područja, pa će samim tim uredba zaustaviti stihijsku gradnju i regulisati nova ulaganja i planove.
Uredbom je propisano da se zaštićuje područje od 2.300 hektara u samoj klisuri. Najveći deo – 1.707 hektara, pripada drugom stepenu zaštite, dok je treći stepen zaštite uspostavljen na šest odvojenih prostornih delova ukupne površine od 543 hektara.
– Uredba nam precizno govori gde smemo da gradimo i šta smemo da gradimo u klisuri. Tamo gde se nalaze velika kulturna dobra, kao što su manastiri, apsolutno neće moći ništa da se pravi sem onoga što ovim spomenicima kulture bude bilo potrebno, odnosno putevi i konekcije za same svetinje. U takozvanom trećem stepenu zaštite moći će da se gradi, ali uz odobrenje Ministarstva građevine – kazao nam je Vojin Jakovljević, direktor Turističke organizacije Čačka, koja upravlja Ovčarsko-kablarskom klisurom.
Godinama unazad trajala je borba ljubitelja prirode sa beskrupuloznim ljudima koji su vikendice podizali gde god su stigli, pa su čak zidali i velelepne objekte uz samu Zapadnu Moravu, što je i u to vreme bilo najstrože zabranjeno. Montažno-demontažni objekti imali su dozvole za postavljanje, i to najmanje šest metara od obale Morave, ali pojedinci su pravili kuće od blokova i cigle, ne mareći za prirodu.
– Nemam odgovore na to šta će biti sa izgrađenim vikendicama na mestima gde se to ne dozvoljava. Lično mislim – ništa. Ti objekti su građeni na parcelama koje je vlasnicima pod zakup davalo JP „Srbijašume“. Uglavnom su građene pre 2000. godine, odnosno pre nego što je ovo područje stavljeno pod zaštitu države kao predeo izuzetnih odlika prve kategorije. Nova uredba se neće primenjivati retroaktivno. Međutim, bespravne gradnje sigurno više neće biti – rekao je Jakovljević.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović ističe da je Vlada uložila 12,5 miliona dinara u prostorni plan Ovčarsko-kablarske klisure. Svi planski akti, pa i oni koje je usvojila lokalna samouprava, moraće da budu usaglašeni sa novom uredbom, čime će ubuduće biti strogo kontrolisana gradnja na ovom području.
– Veoma je bitno to što auto-put koji će povezati Čačak sa Požegom neće ni na koji način ugroziti našu malu oazu duhovnosti i zdravlja – kazao nam je gradonačelnik Todorović. – Oko milion evra, zajedno sa Vladom, uloženo je sa željom da otvorimo Kablar kao veliki turistički potencijal i uopšte Ovčar Banju za mogućnost dolaska velikih grupa gostiju. Ovčarsko-kablarska klisura zanimljiva je izletnicima, planinarima, pecarošima…
Pored prirodnih lepota, turistički potencijal Ovčarsko-kablarske klisure predstavljaju i pravoslavni manastiri, kojih je ukupno deset, kao i dva sveta mesta. Oni su vekovima sastavni deo prirodnih lepota klisure, koju tako upečatljivu čine i uklešteni meandri Morave. Njima plove katamarani, čije plovidbe su uvršćene u ponudu TO Čačak.
Crkveni velikodostojnici su vest o novoj uredbi takođe dočekali sa velikim olakšanjem. Njihov mir i molitve više neće ometati nesavesni graditelji.
REZERVAT RETKIH PTICA
OVČARSKO-KABLARSKA klisura, na osnovu bogatstva faune, prepoznata je kao međunarodno značajno područje za ptice, tj. IBA (Important Bird Area) područje. Pruža utočište retkim i ugroženim vrstama ptica, onih koje imaju nepovoljan status zaštite u Evropi, a kojima se glavnica populacije nalazi izvan Starog kontinenta. U klisuri je do sada zabeleženo prisustvo 160 vrsta ptica. Sa aspekta zaštite, posebnu pažnju pleni sivi soko, najbrži lovac među grabljivicama, čiji je poslednji par na teritoriji Čačka opstao upravo ovde. Ove godine je prvi put primećena i čaplja kašikara.
A u lečilištu ni reč!Da je srećenapravili bi rehabilitacioni centar.
Ne pominje se čišćenje Morave koja je celim tokom zagadjena, uklanjanje trave i trske, čišćenje mulja. To su osnovni problemi koji se kamufliraju verskim turizmom i manastirima koji postoje vekovima.Zaštitnicima prirode su važnije žabe nego ljudi koji više nemaju prilaza jezeru zbog ogromne količine trave.Kapacitet jezera je visestruko smanjen što za posledicu ima i pojava poplava u Čacku.
Sto se ne sredi Ovcar banja? Ko ce da je kupi za male pare? Takav potencijal a neiskoriscen. Da se obnovi leciliste,napravi akva park,banja bi procvetala.
Što bi je neko kupovao?? Samo fali neki podgojeni skorojević da tu izgradi nekakav košmar.
I sta se postiglo sa ovom uredbom ? Jezero Medjuvrsje je veliki fekalni kolektor !!!
Zašto se na sklone vikendice koje su uz Moravu i nemaju septičke jame?
Zato sto nazadna bagra ima vile na jezeru!
I smetaju im žabe i trava. Sada treba svi da platimo da se „čisti“ jezero, jer oni uskoro ne mogu vodom do svojih bespravno podignutih objekata. Kažu nestaje jezero, pa braćo draga samo plaćamo danak za glupost koja je napravljena pre 60 godina.
Kaze crkveni velikodostojnici docekali ovu vest sa radoscu…pa upravo su oni svojim prijateljima,kvazi vernicima i bivsim komunistima,poklanjali placeve za te vikendice iz kojih fekalije idu u Moravu…Bagere bre u Banju da se to porusi a crkvi porez….
Zemju su izdavali Srbija šume i Srbija vode a čačanska inspekcija ne kontroliše izlivanje fekalija.
Koliko se brinu za Ovcar Banju sam podatak je da se mesto gasi skola zatvorena leciliste zatvoreno ambulanta dva puta sedmicno radi motel zatvoten trafika zatvorena tako da je raj za turiste ?
Rusi nelegalne objekte redom. Lakrdija od države.