Planira se iskopavanje groba župana Stracimira u čačanskoj crkvi
Nakon obnove jedne od najznačajnijih srpskih svetinja crkve Svetog Vaznesenja Gospodnjeg u Čačku, pored oslikavanja, u narednim godinama planirano je iskopavajne groba Župana Stracimira, za koji se pretpostavlja da se nalazi u jugozapadnom delu hrama. Zavod za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu radi na prikupljanju sredstava i pripremi projekta, čijom bi realizacijom čačanska crkva postala spomenik kulture od izuzetnog značaja Republike Srbije.
Saborni hram Vaznesenja gospodnjeg u Čačku sagrađen je na temeljima manastira Bogorodice Gradačke, zadužbine župana Stracimira iz 12. veka. Župan Stracimir, brat Stefana Nemanje, osnivač grada utvrđenja Gradac, po običaju, trebalo bi da bude sahranjen u zapadnom delu svoje zadužbine. Iskopavanje ktitorskog groba imalo bi izuzetan značaj, kako za kulturni položaj čačanskog hrama i istoriju našeg grada, tako i za nacionalnu srednjevokovnu istoriju.
-Ktitorski grob se uvek nalazi u okviru hrama i nalazi se u zapadnom delu hrama, tako kad budemo radili prvo ćemo tu da zakopamo i tu ćemo ga sigurno naći. Taj posao je toliko ozbiljan sa stanovišta naše službe da mi nećemo dozvoliti da se to odradi samo površno, eto pronašli smo kritorski grob. Mi bi voleli da pronađemo kompletne podatke o samom hramu, i ne samo o hramu, već i o Čačku, kaže Rajko Čubrić, savetnik Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu.
Zavod za zaštitu spomenika iz Kraljeva insistira na iskopavanju groba župana Stracimira kao jednom od kulturno-istorijskih prioriteta za čačanski hram. Najveći problem za početak radova, pored obima i dugotrajnosti posla, jeste prikupljanje novčanih sredstava.
-To sada pri rekonstrukciji hrama nismo mogli da obavimo jer je za to istraživanje potreban ogroman novac. Potrebno je i vreme, a crkva ne želi da im crkva bude previše zatvorena. Isto tako to su vrlo osetljivi radovi. Mi se spuštamo dva do 2,5 metra i očekujem da dođemo do nekih zanimljivih slojeva. Nedaleko odavde Čačak ima terme. Očekujem da ćemo doći i do antike, srednji vek i na praistoriju, navodi Čubrić.
U Studeničkom tipiku Svetog Save, manastir Bogorodica Gradačka izjednačava se sa tri najznačajnija kraljevska manastira: Studenicom, Svetim Đorđem u Rasu i Hilandarom. Zanimljivo je da istorijske činjenice govore da je Stracimir, iako je u narodu poznat kao župan, zapravo nosio titulu kneza, prvu do velikog župana Stefana Nemanje. Što se tiče podataka o mestu i godini njegove smrti nema sačuvanih pisanih tragova.
-U narodu smatraju da je titula župan odmah posle velikog župana, što nije tačno. Mi u stvari degradiramo samog Stracimira koji je titulom kneza, bio odmah iza prvog čoveka tadašnje Srbije. Što se tiče njegove smrti znamo samo datum kada se poslednji put spominje u dokumentima ali u kojima ne znamo ni datum smrti, ni vreme, ni mesto gde je zakopan. Znamo da je u tadašnje vreme bilo uobičajeno da se u svojoj zadužbini zakopa odnosno sahrani i sam ktitor, objašnjava Lela Pavlović, direktorka Istorijskog arhiva.
Iako postoji plan i posvećenost nadležnih da se počne sa arheološkim iskopavanjem u čačanskoj crkvi, pitanje je da li će novac biti obezbeđen ali i da li će crkva dozvoliti iskopavanje.
Predstavnici crkve nisu želeli da govore o ovoj temi ali su nam nezvanično rekli da, iako poštuju nauku i struku, njihovi predlozi i potrebe vernika moraju biti uzeti u obzir kako crkva ne bi bila zatvorena za bogosluženja duži niz godina.
Marija Pavlović
Kako mogu popovi u dzipovima da odredjuju dali ce da se vrse istrazivanja koja su u nacionalnom interesu???Da se zna vise o Stracimiru!!Nece popovi da bude zatvorena crkva,malo im para?!?!
Ни Турци му не оскрнавише гроб.Нек му је вечна слава.Боже опрости им.
Gospodo iz Zavoda za zastitu spomenika kulture Kraljevo, uspavani ste kad vam promice rusenje objekata po Cacku,i cutite sto se kaze u narodu ko zaliveni! Trgnite se, porusise ovi strucni i partiski probrani,vazne i znacajne objekte starog jezgra grada, uvecavajuci svoju imperiju u nekretninama a cak dosezu da sve upakuju u javni interes da bi plen podelili
Svaka cast na komentaru!
Која бре господа какав завод за заштиту чега и од кога.Заштитили људима породичне куће те људи исте не могу привести савременом начину живљења.Дајте ви ваше куће па нека иг заштите.Храст у Самаилама већ годинама прети да убије некога у саобраћају јер господа не дају да се посеку гране које прете да свакога часа падну услед старости на коловоз и изазову трагедију.Црква у Трнави ене само што се не сруши док господа бујери перу паре на врелу.Заводе треба укинути као и социјалне установе то је скуп уседелица.