Počela blokada Transfer stanice
Dara je preterala meru pa su meštani naselja Prelići odlučili da organizuju blokadu transfer stanice JKP „Komunalac“, na kojoj se trenutno po rečima gradonačelnika Čačka Miluna Todorovića nalazi 6.400 tona komunalnog otpada, a po svedočenju očevidaca i po snimcima sa dronova preko 10.000 tona smeća.
Gomilanje smeća nastalo je kao posledica zabrane odvoženja prikupljenog komunalnog otpada iz Čačka na regionalnu deponiju „Duboko“. Ta zabrana traje već više od pet meseci, a uzrok je veliki požar i posledice koji je vatrena stihija ostavila na deponiji na kojoj se odlagalo smeće iz devet lokalnih samouprava iz zapadne Srbije.
Nestručnost i nesposobnost upravljanja regionalnom deponijom ima svoju cenu koja nije mala, meri se milionima evra i plaćaju je građani dva grada i sedam opština koji su korisnici deponije u Dubokom.
U međuvremenu se ispostavilo i da deponija „Duboko“ nema dozvolu za rad, tj. da su joj sve potrebne licence istekle, a i meštani okolnih naselja su se pobunili i organizovali višemesečnu blokadu dopremanja komunalnog otpada iz opština koje su korisnici regionalne deponije.
Lokalne vlasti u tim opštinama snalazile su se kako znaju i umeju, a malo znaju i još manje umeju, pa je tako lokalna vlast u Arilju počela da formira divlje deponije u Mirosaljcima i Brekovu, na šta su sa burnim nezadovoljstvom reagovali meštani tih sela.
Čačanska vlast je deo prikupljenog smeća lagerovala u Prelićima na Transfer stanici, a delom odvozila na smetlišta u Kraljevu, Kragujevcu i Kniću, a poslednjih mesec dana u Jagodinu.
Iako u budžetu grada Čačka postoji stavka od nekoliko stotina miliona dinara za pokriće troškova staranja o ekologiji i zaštiti životne sredine, gradonačelnik Todorović sa svojim saradnicima nije pokazivao ni minimum interesovanja kako u nastaloj situaciji rešiti odlaganje komunalnog otpada, pa se smeće sve više gomilalo u Prelićima.
Meštanima Prelića još uvek je u svežem sećanju kakvu muku su imali sve vreme dok je čačansko smetlište zvanično bilo u njihovom naselju i koliko muke su imali da se to smetlište zatvori.
Ministarka Vujović i gradonačelnik Todorović sa svitom u jednoj od brojnih šetnji po „rekultivisanom smetlištu“ u Prelićima (jun, 2022.)
Dobijali su i silna obećanja da će po zatvaranju ono biti rekultivisano, a Irena Vujović, ministarka za ekologiju i zaštitu životne sredine svako malo je tamo dolazila u pratnji gradonačelnika i svoje svite i pompezno najavljivala sadnju stotine stabala, ozelenjavanje i pretvaranje nekadašnjeg smetlišta u prirodnu oazu.
Umesto svega toga u Prelićima se opet lageruje na hiljade tona smeća.
– Dara je prevršila meru, kako smo i najavili počinjemo sa celodnevnom blokadom pretovarne (Transfer) stanice jer ona nije pravljena da se na njoj odlaže i gomila smeće, nego da se tu prikupljeno smeće pretovara iz kamiona smećara u teretna vozila koja to smeće u međugradskom saobraćaju odvoze na regionalnu deponiju. Nama su se u naselju ponovo pojavili miševi, pacovi i zmije, ponovo imamo smrad po ceo dan po dvorištima i u kućama, ponovo tu ima odraslih i dece koji kopaju po tom smeću i uzimaju ono što misle da mogu da prodaju kao sekundarne sirovine ne razmišljajući da mogu lako da se zaraze – pričaju meštani Kulinovačkog polja koji su danas u podne, izašli na blokadu ulaza u Transfer stanicu.
Kako su najavili blokada će trajati sve dok se svo nagomilano smeće ne odnese sa pretovarne stanice.
– Nećemo dozvoliti da više nijedan kamion natovaren smećem uđe na stanicu, a dozvolićemo prolaz za svaki kamion koji bude odvozio smeće sa stanice. Iz gradske vlasti danas se niko nije pojavio ovde da sa nama razgovara, jedino je bila direktorka JKP „Komunalac“ koja nije imala nikakvo rešenje da nam predloži osim da u ponedseljak u 13:00 dođemo u opštinu na razgovor. Hvala njoj na pozivu, ali mi odavde nećemo ići sve dok se ovo zlo odavde ne ukloni. Nije na nama da nalazimo rešenje šta treba da se uradi sa smećem, za to neko prima debele pare u opštini da rešava pa nek se potrudi da zaradi platu. Mi ovde branimo naša domaćinstva, zdravlje naše dece i za to se pitamo i za to smo nadležni – komentarisali su ljudi sa blokade.
U jednoj od ranijih izjava gradonačelnik Čačka rekao je da kao jedino rešenje za problem upravljanja komunalnim otpadom u Čačku vidi izgradnju spalionice, što bi bilo još veći problem za Čačane od ovog trenutnog stanja, jer kad vam neko ko nije umeo da upravlja regionalnom deponijom priča bajku o gradnji spalionice, a Čačak pri tom već ima ogromno aero zagađenje, onda sa razlogom postajete zabrinuti šta će se dogoditi ako do gradnje spalionice zaista dođe.
Gradonačelnik doduše nije rekao gde misli da se u budućih nekoliko godina dok se spalionica bude gradila, odlaže čačansko smeće, osim ako ima nameru da ga voza i istovara kojekude po Srbiji, u svakoj opštini u kojoj izmoli tamošnju vlast da na mesec-dva primi čačansko smeće.
_____________________________________________________
Ne rade se kapitalni projekti i ne odvaja novac za njih,ali se trosi na behatoniranje, razne smicalice i naravno rostilj.Imamo razne neke ljudske pojave koje se kao bave ekologijom.Gde su projekti za preciscavanje otpadnih voda, sortiranje i recikliranje otpada, deponovanje otpada ili spaljivanje.Koliko kostaju ti projekti? Izadjite sa nekim planom pred gradjane.Mada to ste u kampanji za lokalne izbore morali vec da objavite, ali vi ste toliko neozbiljni da samo oni gori od vas glasaju za takve.Za to vreme platica ide, pricaju se politicke pricice, vreme prolazi.Gde je odgovornost politikanti iz gradske uprave?Radite nesto ili se povucite.
Kakav je rezultatat izbora u toj MZ ???
Sns? Aha,onda nista! Zatrpajte ih.
Bravo, podrška! Nije vlast samo da se „pojede“ 80000e roštilja, i da se uzimaju procenti od behatoniranja, dečijih igrališta, vidikovca, da se bogate na sirotinji. Izvolte sad, sns stručnjaci, rešite problem, smeće terajte svojim kućama ako ne znate drugo.
Milune imas li sramote?