Počinje čišćenje kanala, KK Borac prioritet
Preduzeće Brze vode iz Beograda dobilo je posao na tenderu za čišćenje dela kanala kroz Ljubić kej, a prvi radovi počeće već sledeće sedmice. To je danas novinarima saopštio gradonačelnik Čačka Milun Todorović.
Todorović je rekao da je postignut dogovor sa ovom firmom da se očisti i propust u Jezdini, gde takođe dolazi do problema. On je najavio da će u cilju sanacije svih rečnih korita, grad Čačak i Srbijavode zajednički konkurisati za sredstva kod Evropske unije ali i drugih fondova.
-Pre par dana smo imali sastanak sa direktorom Srbijavoda iz Niša. Krećemo zajedno da konkurišemo za sredstva iz predpristupnih fondova EU ali i kod drugih donatora i fondova. Želimo da rešimo problem Čemernice a grad će raditi i na uređenju rečnih korita II i III reda. Sledeće sedmice krećemo sa čišćenjem kanala u Ljubiću. Preduzeće Brze vode je dobilo taj posao, sklopili smo ugovor, a postigli smo dogovor da očiste i deo cevovoda koji je začepljen u Jezdini. Posle toga na nama je da očistimo kanal Parmenac-Katrga, a radićemo na čišćenju kanala kroz Ljubić, rekao je gradonačelnik.
Prema analizi JP Srbijavode, na Zapadnoj Moravi postoje tri kritične tačke na kojima treba raditi preventivno, kako bi se predupredile poplave. Najkritičnije mesto je hala Borac, a čelni ljudi Srbijavoda su obećali da će sve uraditi na zaštiti objekta.
-Drugo kritično mesto je naselje Košutnjak i Gradski stadion, a treća kritična tačka ispod brane u Parmencu. Sva ta mesta biće prioritetna u narednom periodu, rekao je Todorović.
Na današnjoj sednici Gradskog veća usvojen je izveštaj komisije za procenu štete od poplava koje su pogodile Čačak u martu mesecu. Ukupna procenjena šteta je oko 17 miliona dinara.
– Šteta je utvrđena na tačno 1.735 hektara obradivih površina. Ova šteta je utvrđena na bazi uredbe Vlade Srbije koja podrazumeva naknadu od 12.000 dinara po hektaru. Obuhvaćena su 722 registrovana poljoprivredna gazdinstva, kao i 253 neregistrovana poljoprivedna gazdinstva. Pored toga, komisije grada koje su bile na terenu, utvrdile su mnogo veće štete i one su evidentirane. Mi ćemo nakon formiranja nove vlade, ali i prema donatorskim kućama, podneti zahtev za naknadu i ove štete, rekao je zamenik gradonačelnika Radoš Pavlović.
Komisije su evidentirale i štetu na parcelama koje se nalaze u zakupu a koje nisu regulisane nikakvim ugovorima o zakupu. U tom smislu, čelnici grada savetuju poljoprivrednim proizvođačima da ubuduće sklapaju ugovore o zakupu kako bi ostvarili pravo na naknadu štete.
Kako je rekao Pavlović, Kancelarija za javna ulaganja isplatiće novac oštećenim poljoprivrednim proizvođačima najdalje za 15 dana.
SA VAŠEG SAJTA U BOŽJE UŠI ?