Počinje naplata ulaza u Hram Svetog Save
Od 1. februara trebalo je da počne naplata ulaza u Hram Svetog Save za turističke posete. Za grupe bi cena trebalo da bude 350, a za individualni obilazak 600 dinara. Nije precizirano da li su ovo odnosi i na građane Srbije. Još uvek se čeka blagoslov patrijarha Porfirija.
Srpska pravoslavna crkva bila je obavestila je turističke agencije da se od 1. februara naplaćuje ulaz u Hram Svetog Save na Vračaru.
U pisanom saopštenju stoji: „Obaveštavamo Vas da će se od 01. februara 2023. godine za vođenje organizovanih turistički poseta u Hramu Svetog Save naplaćivati ulaz u iznosu od 350 dinara po osobi. Obaveštenje se odnosi na turističke posete organizovane od strane agencija, koje su u obavezi da dođu sa srpskim licenciranim turističkim vodičem. Ukoliko neko želi pojedinačno vođenje sa stručnim licem iz Hrama Svetog Save, cena će biti 600 dinara po osobi.“
Naplata još uvek nije počela, čeka se temeljna razrada, izrada ulaznica i preciznih propisa, a pre svega blagoslov patrijarha Porfirija.
Srpska pravoslavna crkva je i pre četiri meseca pokušala da sprovede naplatu ulaznica u Hram. Tada se odnosila samo na organizovane turističke grupe iz inostranstva, ali se od toga odustalo bez objašnjenja.
U Nacionalnoj asocijaciji turističkih agencija YUTA očekuju da će i ovog puta srpski državljani biti oslobođeni plaćanja.
Turističke agencije podržavaju nameru Hrama da uvede ulaznice jer je najveća srpska crkva ujedno i jedna od najvećih turističkih atrakcija koja osim vernika, svojom arhitekturom i mozaikom, privlači turiste iz celog sveta.
– Nama je bitno da ulaznice možemo da plaćamo preko računa, na osnovu fakture, da dobijemo priznanice ili da pojedinačno kada putnici plaćaju ulaznicu dobiju papir neki za to – rekao je Ljubiša Nešovanović iz YUTE za Euronews na srpskom.
Ne zna se na koji način će naplata biti regulisana. Fiskalni savetnik Pap Đerđ kaže da „osim što su van sistema PDV-a, crkve i crkvene zajednice i van oporezivanja prihoda koji su verskog karaktera. Oni prihodi koji se tiču verskih obreda, oni su po propisima oslobođeni plaćanja i drugih prihoda“.
Ljubiša Nešovanović iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija očekuje da će „sve to da se uhoda i da funkcioniše, uz neke tehničke probleme. Pitanje je ko će stajati na ulazu i na jedan fin način da se vidi ko su gosti – izvolite, platite ulaznicu, ili ako imate srpsku ličnu kartu – izvolite, vi ste već donator, pa možete da obavite vaše duhovne potrebe“.
Crkve u Rusiji koje su muzeji ili delimično muzeji, naplaćuje ulaz, kao i u crkve Kremaljske. U najvećoj crkvi na svetu, crkvi Svetog Spasa, Hrista Spasitelja u Moskvi, ne naplaćuje se ulaz. Ulaz se ne naplaćuje ni u crkvi Svetog Petra u Vatikanu. Tamo se naplaćuje uspon na kupolu i ulaz u Muzej Vatikana. Za manastire Meteori ulaz se naplaćuje svima osim Grcima, bez obzira da li dolaze sami ili u grupi.
__________________________________________________________
Šta dočekasmo.
I Sveti Sava posta uotrebna Vrednost
SPC je zainteresovana da sisa svoje ovce, odnosno stado, vernike, sta god da su. A ovce ce da plate sisanje.
Ko se na ovo ne bi smejao?
Sram bilo SPC , gledaju samo kako da otimaju pare , nijedna dzamija ni katedrala ne naplacuju posete, otidjite u Istanbul u Plavoj dzamiji niti bili kojoj se ne naplacuje ulaz , otkad je Aja Sofiji vracen status dzamije ulaz je besplatan.Mislim da se nigde u svetu ne naplacuje ulaz u verske objekte samo ce nasi pametnjakovici iz SPC. koje voze one crne luksuzne limuzine , da sibicare naplatom ulaza u verski objekat.
Kako onda ja platih 30 evra za ulaz u Sagradu u Barseloni i 10 evra za ulaz u Duomo u Milanu?
Sagrada nije crkva a i ja sam bio u Duomu i nisam platio ulaz.
Ovakvi momenti ljude udaljavaju od Crkve. Svojim alavim odlukama, vrh SCP, upropašćuje tradiciju i religiju. Kao verujuća, verujem i nadam se da će SPC doneti odluku da plaća porez i da će odbiti novac iz fonda namenjen za kulturu i da će se sveštenstvo opametiti i približiti Crkvu ljudima. Nije vera samo: audi, politika i ponavljanje reči dogma… PRAVOSLAVLJE JE LJUBAV.
Odgovor za Zubić Vila
Pošteno bi bilo da se problem Srpske Pravoslavne Crkve reši jednom zauvek,
Lepo se u Skupštini Srbije donese zakon o finasiranju Srpske Pravoslacne Crkve
Zakon neka glasi – SVI KOJI SE SMATRAJU HRIŠČANIMA PROAVOSLAVCIMA NEKA PLAČAJU POREZ i eto navca za crkvu. A vernici će usluge dobijati džaba. Od krštenja do upokojenja.
I vuk sit i ovce na broju.
Pošteno brate i Bogu ugodno.
Neeee… Nego će sveštenici da izdvajaju 20% od svojih naplaćenih usluga, pa ćemo znati koliko šta košta. I onda čemo znati otkud im kuće, stanovi. kako to da im se deca školuju u inostranstvu. Porez se plaća državi, a SPC nije država… MISLIM DA JOJ NE TREBA NI STATUS ZELENAŠA.
Odgovor za Kolko ko da
Nisi razumeo kroz skupštinu usvojiti zakon da vernici koji na referendumu, njih ma primer 1 milion, potvrde i pristanu na to, crkveno osoblje dobija plate iz te poreske obaveze vernika, tako da novac ide kroz kontrolu NBS a da nasuprot tome crkva tim vernicima usluge čini besplatno,
Zasto pizdite, necete propasti za pet evra to je vasa crkva.Kakvi ste vi ljudi?
Odgovor za popadija stanica
Joj popadija kakih crnih 5 evrova otkle nam toliko dinara to je skoro 600 dinara. Jesil ti popadija jela buniku.
A hoće li da izdaju fiskalni račun? Mogli bi da organizuju nagradnu igru sa računima a da glavna nagrada bude stan u zgradi koju Eparhija žička i firma Trifora zidaju u Čačku u ulici Bate Jankovića.
Aman ljudi ovo je cena za posetu sa vodicem.
Ima jedna priča. „Na pope ruku i daj pope ruku.
Мала је то цена. Ми, као народ, требали би да будемо свесни и да сами прилажемо својој цркви много више. Питање је да ли ће ово, заиста, у пракси се спроводити или су ово бомбастичне вести које привлаче коментаторе који све виде црно и бесмислено?!