Poražavajući podaci o informatičkoj pismenosti
U Srbiji 72,9 posto domaćinstava poseduje internet priključak, a to je u odnosu na prethodnu godinu za 4,9 posto više, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja Republičkog zavoda za statistiku.
Istraživanja su sprovedena po metodologiji Evrostata, a kada je reč o domaćinstvima i pojedincima, obuhvaćena su domaćinstva s najmanje jednim članom koji ima između 16 i 74 godine života, kao i pojedinci iste starosne dobi.
Zastupljenost računara u domaćinstvima je 72,1 posto, što predstavlja povećanje od 4 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Što se tiče internet konekcije – 67,5 posto korisnika internetu pristupa putem mobilnih uređaja (telefon ili tablet) i to je najzastupljeniji tip konekcije koji, u odnosu na prethodnu godinu, beleži porast od 13,9 posto; druga po zastupljenosti je ADSL konekcija koju upotrebljava 51,2 posto korisnika. Širokopojasnu internet konekciju poseduje 72,5 posto domaćinstava u Srbiji, navode u RZS.
U poslednja 3 meseca računar je koristilo 70,7 posto lica, što čini povećanje od 3 odsto u odnosu na 2017. godinu. Istraživanje je pokazalo da je internet koristilo 73,4 posto lica, dok ga 24,2 posto lica nikada nije koristilo. Uređaj koji se najčešće koristi za pristup internetu je mobilni telefon sa 83,7 posto, slede personalni računar sa 59,8 posto i laptop sa 45,3 posto. Kupovinu ili poručivanje robe putem interneta, u poslednja tri meseca, obavljalo je 30,9 posto korisnika interneta.
Za potrebe poslovanja, internet koristi 99,8 posto preduzeća, dok veb-sajt poseduje njih 82,6 posto. Tokom 2017. godine 41,9 posto preduzeća naručivalo je proizvode ili usluge putem interneta, dok je porudžbine putem interneta primalo 26,3 posto preduzeća. Društvene mreže su sve prisutnije u poslovanju, a u prilog tome govore rezultati istraživanja koji pokazuju da je neku od društvenih mreža za potrebe poslovanja koristilo 39,7 posto preduzeća.
Prema metodologiji Evrostata, obuhvaćena su preduzeća sa 10 i više zaposlenih iz sledećih delatnosti poslovanja: prerađivačka industrija, građevinarstvo, trgovina na veliko i malo, saobraćaj i skladištenje, poslovanje nekretninama, stručne, naučne i tehničke delatnosti, snabdevanje električnom energijom, gasom, parom i vodom, upravljanje otpadnim vodama, usluge smeštaja i ishrane, informisanje i komunikacija, administrativne i pomoćne uslužne delatnosti, popravke kompjutera.
Postovana javnost pojedine zemlje su u drzavni projekat sdandarda za POTROSACKU KORPU URACUNALI I MINIMALNU CENU PS.ENGLESKA JE TO U SVOJ EKONOM SKI PROGRAM UVELA 90 tih proslog veka.Protka Cacak
Ovo me podseca na modni trend iz 90-ih. Roditelji su tih famoznih godina masovno slali decu uzrasta 2-3 godine na casove engleskog jezika. Deca nisu cestito progovorila ni maternji jezik a bila su prinudjena da uce strani. Moze li neko da mi objasni kako narod koji ne zna osnove maternjeg jezika, gramatiku, pravopis kulturu izrazavanja, moze elektronski da bude pismen? E pa ne moze, postoji redosled. A ako ove sumanute persone koje koriste fejs, instagram i ostale drustvene mreze, radi lecenja svojih kompleksa smatrate elektronski pismenima onda nam nema pomoci.
Хе хе па овде се многи нису још возили ни у возу нити знају како изгледа колокомотива.
Nemam komentara.Protka Cacak.