Podsećanje na Životu Vranića u užičkoj biblioteci
Veče posvećeno Životi Vraniću, mladom fizičaru iz Čačka koji je 1958. godine preminuo od posledica akcidenta u Institutu za nuklearna istraživanja u Vinči, održaće se večeras od 19 časova u Narodnoj biblioteci u Užicu.
Predavanje će održati Jelena Božović, novinarka RTS-a i autorka filma „Formula plemenitosti“ o Životi Vraniću.
Života Vranić je rođen 1934. godine u Mojsinju kod Čačka. Završio je Užičku gimnaziju, kao đak generacije, i bio jedan od najboljih studenata na beogradskom Prirodno-matematičkom fakultetu.
Sa grupom naših naučnika i apsolvenata sa Katedre za fiziku na tom fakultetu, učestvovao je u eksperimentima na nauklearnom reaktoru u Vinči 1958. godine.
Reaktor je izmakao kontroli, 15. oktobra 1958. godine, pa je šestoro istraživača ozračeno visokim dozama radioaktivnosti. Života Vranić je, kako svedočio njegov veliki prijatelj, kolega sa studija i svedok te nesreće Radojko Maksić, uspeo da zaustavi reaktor i time spreči nuklearnu katastrofu.
Ozračeni naučnici su, sutradan, prevezeni na lečenje u Pariz u bolnicu „Kiri“. Zahvaljujući poznatm lekaru Žorž Mateu, koji je tada prvi u istoriji medicine obavio transpaltaciju koštane srži, petoro naučnika se oporavilo, ali ne i Života Vranić. Preminuo je mesec dana po dolasku u tu bolnicu. Sahranjen je u rodnom Mojsinju.
U svetu ponati „Vinča akcident“, tadašnja vlast je zataškavala, pa javnost decenijama nije znala detalje te nesreće i podvig mladog naučnika Živote Vranića.
U Užičkoj gimanziji je, 2012. godine, premijerno prikazan dokumentarni film „Diploma za Životu“, autorke Jelene Božović, a tom događaju su prisustvovali Radojko Maksić, Živka Tresač, sestra i snaha pokojnog Živote Vranića, ambasador Francuske u Beogradu Fransoa Gzavije Denio i mnogi drugi.
– Tog 15. oktobra, kao i svakog dana, došli smo tamo i sve se normalno odvijalo. Odjedanput, svi brojači bili su zagušeni. Skale koje treba da pokažu visinu radioaktivnosti, pokazale su brojeve koji nisu bili čitljivi – svedočio je tada Radojko Maksić, a potom naveo da je njegov veliki prijatelj Života Vranić uspeo da isključi reaktor.
Nagrada „Života Vranić“
Naučnici koji su preživeli vinčansku nesreću, šezdeseth godina prošlog veka, osnovali su Fond „Života Vranić“. Nagradu tog fonda, već dugi niz godina, dodeljuje Užička gimnazija učenicima te škole koji su postigli najzapaženije rezultate iz fizike, a time neguje i sećanje na mladog naučnika.
Živka Tresač, sestra Živote Vranića, tada je svedočila da je to bila „velika tajna“ u ondašnjoj Jugoslaviji i da je prof. dr Pavle Savić, na sahrani njenog brata, govorio njihovoj majci da „oni nisu krivi“.
– To je bila velika tajna. Znali smo da je Života umro od zračenja. Javili su nam to mladi apsolventi. Čuli smo da su inženjeri otišli na neki sastanak i ostavili ih bez tih dozimetara. Jedan od njih je uleteo, video koliko je zračenje i viknuo: „Napolje svi, zračenje je veliko! Kažu da je moj brat to isključio“ – rekla je tada Vranićeva sestra Živka Tresač.
O slučaju Vinča, snimjen je i igrani film „Formula“ (2023) u režiji Dagana Bjelogrlića.
_____________________________________________________