Pojedini vozači ugrožavaju kretanje slepih i slabovidih
Parkirani automobili na trotoarima, nepropuštanje na pešačkom prelazu, nedostatak zvučnih semafora i taktilnih staza, električni automobili i trotineti, samo su neki od problema sa kojima se slepe i slabovide osobe suočavaju.
Na tribini koja je danas održana u prostorijama Međuopštinskog saveza slepih i slabovidih Moravičkog okruga, predstavnici Agencije za bezbednost saobraćaja mogli su da čuju o ovim problemima, ali i da daju određene savete.
Saobraćajni inženjer Vesna Mešterović, kaže da postoje bahati vozači koji parkiranjem na pešačkim prelazima, taktilnim stazama, ugrožavaju ne samo slepe i slabovide već sve pešake.
“Problem su i biciklisti koji se kreću po trotoarima, a vozači često ne propuštaju osobe sa belim štapom na pešačkom prelazu. U poslednje vreme sve su prisutniji električni trotineti, kao i električni automobili koji se teško mogu opaziti”, navela je Mešterović.
Prema njenim rečima, lokalna samouprava mnogo toga može da uradi, poput uklanjanja arhitektonskih barijera – oborenih ivičnjaka, do postavljanja zvučnih semafora koji u večernjim i noćnim satima mogu biti tiši.
Radivoje Trifunović iz Agencije za bezbednost saobraćaja istakao je da je cilj tribine da se kroz određene edukativne aktivnoti i radionice skrene pažnja na problem koji slepi i slabovini imaju u saobraćaju.
“Ovo je populacija ljudi kojoj se ne posvećuje dovoljno pažnje u saobraćaju i zbog toga želimo da apelujemo na vozače da se pridržavaju propisa”, rekao je Trifunović.
Predsednik Međuopštinskog saveza slepih i slabovidih Moravičkog okruga Dejan Tomić, smatra da su tribini trebali da prisustvuju i predstavnici Javnog preduzeća Gradac, ali i lokalne samouprave.
Toliko malo se radi na bezbednosti u saobraćaju svih, naročito dece. Statistika, valjda bi trebalo, pokazuje koliko je povreda na pešačkim prelazima!!
Kod vrtića „Mladost“ na Keju je prosto nemoguće, bez stresa,preći ulicu na pešačkom prelazu. Vozi se brzinom kretanja na auto-putu! Treba li neko da pogine, da bi se nadležni setili da obezbede mesto gde, najčešće, prelaze roditelji sa decom!?
I,čija je,SULUDA IDEJA bila da se sklone ležeći policajci?
Kome se treba obratiti da se,bar
taj prelaz obezbedi?
U zemljama, sa normalnim uredjenjem,obustavlja se saobraćaj i dežura policija po sat vremena kada deca dolaze u vrtić/školu i kada izlaze.
Takodje,trotoari u Prištinskoj ulici su zauzeti automobilima, tako da je pešacima blokirano kretanje stazom predvidjenom za njih. Ostaje da idu ulicom gde se automobili kreću brzinom daleko većom od propisane za naseljena mesta.