Političarenje u radno vreme
Упркос Закону о јавним предузећима и Закону о запосленима у јавним службама и Кодексу понашања државних службеника, у Србији се већ одомаћила пракса да поједини запослени у јавним предузећима и службама, само фиктивно обављају своја радна задужења која су им прописана интерним радним правилима за радно место на коме се налазе, а у стварности обављају активности политичке пропаганде за владајућу странку.
Уосталом запослење су и добили као страначки активисти, кроз механизам акта под називом: Забрана запошљавања у јавном сектору, која је у Србији на снази била од 2013. године до 1. јануара 2021. године.
Све то време за свако ново запошљавање морала је да се тражи сагласност надлежне комисије Владе Србије, а сагласност је, готово искључиво, давана само ако су у питању кадрови са страначке листе СНС-а. Тако је створена база за збрињавање на десетине и стотине страначких активиста, кој и су задужени да обављају послове страначке пропаганде на свом радном месту у радно време.
То се пре свега односило на такозване ботове, који имају задужење да шаљу коментаре на текстове по интернет порталима и друштвеним мрежама, са циљем да афирмишу политику странке и њених функционера, да ублажавају критику и негативне ефекте афера које странка и њени функционери праве, да утичу на креирање јавног мњења …
Задужења су им и да унутар колектива у коме су запослени подстичу и организуј у учешће осталих запослених на скуповима, које разним поводима странка организује када се као говорник појављује њен председник.
У време предизборних кампања велики број чланова владајуће странке у Србији, који су запослени у јавним предузећима и службама, обавља активности везане за домен службе у којој су запослени, а које имају сврху логистичке подршке теренској кампањи.
Па тако запослени у јединицама Пореске управе и локалних пореских администрација, прикупљају и из службене документације ваде податке о пореским обвезницима, грађанима као физичким лицима али и као власницима привредних субјеката.
Исте активности извршавају страначки активисти запослени у јединицама Националне службе за запошљавање, Полицијске управе, Прекршајних судова, Центара за социјални рад, студентских служби.
Све прикупљене информације достављају се оперативним извршитељима кампање на терену који имају задатак да обилазе грађане уписане у бирачке спискове. По селима, у изборним јединицама, иду од домаћинства до домаћинства, у урбаним срединама од „врата до врата“, па збуњеним домаћинима уз предизборне поклон пакете своје странке, онако узгред, уз кафу и мало разговора, помену порески дуг који имају, или неплаћену казну, кредит за који касне са отплатом, ко им је све незапослен у породици, где му деца студирају и на којој адреси тамо где студирају станују.
Слаткоречиво обећавају помоћ збуњеном и уплашеном домаћину без потребе да му сугеришу за кога да гласа на изборима, јер је чињеница да све знају о њему и његовој породици довољно сугестивна.
За потребе такве предизборне кампање у мањим и руралним срединама потребно је да поједини страначки активисти запослени у јавним предузећима и службама месец-два пред дан гласања проведу на терену тј. у некој другој општини. Тако су пред локалне изборе у Драгачеву у децембру 2018. године, стра- начки кадрови СНС-а махом из Панчева и још неких војвођанских градова, али и неких других градова у Србиј и „окупирали“ Лучане, Гучу и сва драгачевска села.
– Питам председницу Владе, Ану Брнабић и министра државне управе и локалне самоуправе Бранка Ружића, каква сазнања имају о томе да запослени у Градској управи Панчево, јавним предузећима у Панчеву, данима нису на радном месту и то зато што се у радно време налазе у Лучанима, у теренској кампањи за изборе који у тој општини треба да се одрже у децембру месецу – било је питање које је на седници Парламента поставила Мариника Тепић, тадашња самостална посланица у Скупштини Србије.
Како је тада рекла посланица Тепић, добро информисани грађани Панчева тврде да су десетине радника из панчевачких јавних предузећа и градске управе смештени у хотелу „Парк“ у Ивањици, где каже да се после напорног теренског рада тамо одмарају у хотелу са пет звездица и базеном, а да ће паралелно за то добити своју редовну плату за радно место у Панчеву на којем се не налазе данима уназад. Наравно и једно од питања је ко ће платити те њихове трошкове и из ког ли ће буџета сада да се извуку средства за плаћање овог, тако вредног, третмана активиста из војвођанских општина за изборе у Лучанима.
Ovaj tekst objavljen je u okviru programa „Mediji i demokratija“ u sklopu projekta „Slobodni mediji o (ne)slobodnim izborima“. Projekat se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Nezavisno udruženje novinara Srbije. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove NUNS i Ambasade SAD već isključivo autora.
____________________________________________________