Političarenje u radno vreme (2)
На 31. заседању Конгреса Савета Европе поднет је извештај о Злоупотребама административних ресурса током изборних процеса. Ова тема је истакнута као разлог за забринутост у међународним извештајима о изборима који се односe на неколико европских земаља. Овај феномен се јавља и у демократијама у развоју и у земљама са дугом демократском традицијом. У пракси, посматрачи избора наилазе на различите варијанте овог проблема.
Границе између државе и странке/носиоца власти такође постају нејасне због коришћења људских ресурса (државних службеника) и вођења кампање током радног времена, у ситуацијама када запослени у државним институцијама воде кампању током радног времена.
У складу са Законом о државним службеницима, члан 5. државни службеник дужан је да поступа у складу са Уставом, законом и другим прописом, према правилима струке, непристрасно и политички неутрално. Државни службеник не сме на радном месту да изражава и заступа своја политичка уверења.
По члану 18., државни службеник дужан је да одбије извршење усменог или писаног налога ако би оно представљало кажњиво дело и да о томе у писаној форми обавести руководиоца односно орган који надзире рад државног органа ако је налог издао руководилац.
То значи да и службеник и његов руководилац сносе одговорност за незаконито поступање у оквиру свог рада.
Након парламентарних избора одржаних у Србији 21. јуна 2020. године, Специјална мисија ОЕБС (ОСЦЕ) Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР) за процену избора, која је пратила и анализирала цео изборни поступак, донела је свој Коначни извештај у коме је, осим осталог, препоручено:
– Власти треба да предузму мере за спречавање злоупотребе службеног положаја и јавних ресурса. Надгледање поштовања закона требало би да буде ефикасно, док би кршења требало санкционисати казнама према принципу пропорционалности с ефектом одвраћања од понављања санкционисане радње.
– Власти би требало да предузму мере у циљу спречавања притиска на бираче, укључујући оне запослене у државним институцијама и предузећима повезанима са државом. Случајеви наводне присиле морају се темељито истражити а одговорне особе сносити последице.
У дану када су бирачи излазили на гласање догодио се инцидент, када је један од активиста Савеза за промене наводно физички напао извесног новинара, па га је полиција привела. Када су остали из Савеза за промене дошли у Полицијску станицу да траже да њихов колега буде пуштен на слободу, тамо су затекли тадашњу државну секретарку Дијану Хркаловић.
Тадашњи министар полиције Небојша Стефановић касније је изјавио да је он тај ко је дао налог Хркаловићки да на дан избора буде у Лучанима како би се смириле страсти. Колико су се смириле страсти најбоље сведоче бројни видео и аудио снимци на којима се види и чује колико је присуство Хркаловићке иритирало присутне у полицијској станици, а нарочито њена изјава да је активиста СЗС приведен због напада на новинара Николу С. са портала Локалне вести.
Како се на крају испоставило није био у питању никакав новинар него Никола Стојиљковић, тадашњи директор Туристичке организације из Панчева, који је стајао испред једног од гласачких места и фотографисао присутне.
– Случајеви злоупотребе јавних ресурса се могу догодити у било којој фази изборног циклуса. Иако је предизборни период – изборна кампања највише под ризиком од инцидената злоупотребе, и сам изборни дан се може показати проблематичним – наводи се у већ поменутом Извештају о злоупотребама административних ресурса током изборних радњи, какав је био пример лажног новинара Николе С.
Функционери актуелне владајуће политичке странке у Србији упорно демантују да постоји било какво кршење изборне процедуре када су та странка и њени активисти у питању, па тако негирају и примере које смо навели у овом тексту.
Редакција Озон Пресс-а дошла је у посед аутентичног документа који веродостојно сведочи о томе да су активисти СНС-а доведени са територије Војводине и два месеца учествовали у предизборној кампањи у Драгачеву, све време одсуствујући са својих радних места у јавним предузећима и службама у којима су запослени.
У питању је допис који је одборница у Скупштини општине Лучани Драгица Обреновић из села Марковица, послала председнику општине Лучани Миливоју Доловићу и поверенику СНС-а за Драгачево Ненаду Миловановићу.
Пуна два месеца Александар Јовановић и извесни Бојан и Саша, сви из Шида, били су по сведочењу одборнице Обреновић на њеном казану. Она их је као пензионерка, хранила а један од њих је чак читаву седмицу пред дан за гласање и спавао код ње.
Обећање страначких другова из Војводине било је да ће Драгици исплатити 300 евра, као надокнаду за то што их је гостила два месеца.
Али, авај, ништа од обећаних 300 евра, па се Драгица после шест месеци чекања обратила вишим инстанцама да јој помогну да се овај проблем реши јер су у питању, како је навела у допису – „велика срамота за СНС и превара за њу“.
Ovaj tekst objavljen je u okviru programa „Mediji i demokratija“ u sklopu projekta „Slobodni mediji o (ne)slobodnim izborima“. Projekat se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Nezavisno udruženje novinara Srbije. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove NUNS i Ambasade SAD već isključivo autora.
_____________________________________________________