Političari da štite novinare umesto da ih napadaju
Веома је важно да носиоци моћи и власти штите новинаре и медије без постављања икаквих услова зато што имамо све чешће ситуације, и не само у Србији, да се вође обрачунавају са новинарима, чиме шаљу поруку да је дозвољено нападати медије и вршити притисак на њих, поручио је Могенс Бличер Бјерегард, председник Европске федерације новинара (ЕФЈ) на конференцији о слободи медија у Београду.
Независно удружење новинара Србије (НУНС) је на конференцији „Медијске слободе и ауторска права“ представило годишњу Хронику напада и притисака на новинаре, која показује да је у 2018. години настављен пораст броја случајева у којима су новинари жртве вербалног и физичког насиља.
НУНС је у 2018. забележио 102 инцидента од којих је седам физичких напада на новинаре, 72 случаја притисака и 23 вербалне претње новинарима које су пријављене надлежнима.
Један од највећих проблема, како се наводи, је некажњивост ових случајева као и многих из претходних година, претње, покушаји убиства, и дуги судски процеси без пресуда и даље су карактеристични за ове случајеве.
– Наставља се и тренд подношења великог броја тужби против новинара у вези са објављивањем информација у медијима: у 2018. години број поднетих тужби износи 626, а у истом периоду решено је 505 предмета. Укупан број нерешених предмета до 31. децембра 2018. године износи 1.042. Карактеристичан за претходну годину је пораст тужби које подносе носиоци јавних функција против независних новинара и медија који пишу критички – стоји у извештају.
Председник ЕФЈ је поручио и да се „лидери декларативно увек залажу за слободу говора и безбедност новинара али то је често праћено покушајима да они уче новинаре како да раде свој посао. Не треба нам то, не треба политичари да едукују новинаре него да их штите, односно раде свој посао као политичари“.
Бјерегард је учествовао на конференцији укључивши се у живу дискусију представника државе са једне, и медијске струке и невладиног сектора, са друге стране. Након представљања података НУНС о нападима на новинаре, председник Комисије за истраге убистава новинара Веран Матић је подсетио да суђење за убиство Славка Ћурувије, после 20 година улази у завршну фазу и ускоро се очекују пресуде а да постоје помаци за последњи случај тешког напада на новинара – када је Милану Јовановићу из Гроцке спаљена кућа, где је налогодавац ухапшен што је похвално али да је важно да се сад судски поступак заврши.
Све више напада и притисака на новинаре и у 2018. години, расте број тужби против независних новинара.
Притисци на новинаре нису кривично дело
Податке НУНС-а о броју напада на новинаре коментарисали су државна секретарка у Министарству спољних послова Биљана Поповић Ивковић и тужилац за високотехнолошки криминал Бранко Стаменковић, при чему су обоје истакли да се евиденција државе разликује и да они броје мање таквих случајева.
– Притисци на новинаре нису кривично дело, зато их овде нисмо узимали у обзир – истакла је Поповић Ивковић. Она је искористила прилику да нагласи и да је број напада на новинаре знатно смањен у односу на 2008. годину, а да је полиција поступила и истражила сваку пријаву о могућим нападима.
Аутор: А. Поповић Извор: Данас
___________________________________________________________
Zar ne vidite da Matic spinuje za strance..samo kuka a ne zali se jer je u svim kombinacijmama i onda i sada…samo malo foliranje, …kameleon