Polovina zgrada u Čačku i dalje nema upravnika
Čačanski građevinski inspektori poslednjih dana obilaze stambene zgrade na teritoriji grada kako bi se utvrdilo ko je ispunio zakonsku obavezu i registrovao stambenu zajednicu a ko ne. Prema podacima inspekcijskih službi, do sada je registrovano ili je u postupku registracije oko 250 stambenih zgrada, dok svoju zakonsku obavezu nije ispunilo 236. Građani koji žive u neregistrovanim stambenim zgradama dobili su od inspektora rok od 45 dana da registruju stambene zajednice ili će im u suprotnom grad nametnuti profesionalnog upravnika.
Novi Zakon o stanovanju i održavanju stambenih zgrada stupio je na snagu prošle godine. Članom 16. dat je rok od šest meseci od uspostavljanja registra da se registruju sve stambene zajednice, odnosno da se izaberu upravnici i upišu u pomenuti registar. Rok za registraciju je istakao 12. decembra. 2017. godine, nakon čega su komunalni inspektori počeli da obilaze stambene zgrade kako bi se utvrdilo da li su ispoštovane zakonske odredbe.
– Građevinska inspekcija je dobila uputstvo od Ministarstva građevinarstva da izvršimo proveru na terenu. Počeli smo sa izlascima na lice mesta 31. januara. Dobar deo smo popisali i sačinili zapsinike o inspekcijskom nadzoru. Prema podacima našeg registratora, do sada je registrovano 114 stambenih zajednica, u postupku registracije je 124, dok su četiri odbijene zbog nedostataka. Komunalni inspektori za ovih osam dana napisali su 236 zapisnika, i na svakoj stambenoj zgradi pojedinačno zalepili su i ostavili zapisnik, navodi Milovan Erić, načelnik Gradske uprave za inspekcijski nadzor.
Inspektori su na ostavljenim zapisnicima podsetili sugrađane na zakonsku obavezu da registruju stambenu zajednicu dajući im rok od 30+15 dana. U suprotnom, ako ne postupe po zapisniku, grad će im nametnuti profesionalnog upravnika.
– Ako u tom roku ne bude registrovana stambena zajednica onda će inspektor podnositi prijavu nadležnom organu lokalne samouprave da grad Čačak i njegovi nadležni organi postave prinudnog upravnika koji će u daljem roku preuzeti sve mere ka registraciji i upisu stambene zajednice i odabira upravnika, objašnjava Erić.
Zanimljivo je da ne postoji evidencija gde se sve u gradu nalaze stambene zgrade i koliko ih ima. Zbog toga inspektori obilaze grad podeljeni po reonima kako neka ne bi bila preskočena. Prema nekim prvim procenama u Čačku ima ih oko 500, uključujući i nekoliko stambenih zgrada na seoskom području, pre svega u Mrčajevcima. Problem koji se pojavio a koji će biti rešen narednih dana jesu stanovi socijalnog stanovanja.
U Čačku trenutno ima samo osam profesionalnih upravnika. Prema rečima načelnika Erića, taj broj će se u narednom periodu povećati jer je u toku obuka za nove. Spisak profesionalnih upravika dostupan je na sajtu Privredne komore Srbije koja izdaje i oduzima licence.
Bolje da kontrolišu nerad i javašluk u Gradskoj stambenoj agenciji, nego što se šetaju od zgrade do zgrade.
Veliki broj kućnih saveta je u roku predao dokumenta za registraciju a još uvek čekaju na rešenje, neki i od prošle godine.
Rešenja izdaje samo jedna osoba u GSA (za ceo grad!) a često je iz različitih razloga odsutna sa posla.
Da li se sve ovo smišljeno radi da bi kućnim savetima prisilno nametnuli „podobne“ upravnike. Tu će se okretati ozbiljna lova.
Zašto niko ne govori da su u tu istu GSA od pre nekoliko meseci za velike pare zaposlili PUPS- ovku da se bavi baš tim poslovima? U firmu sa četvoro ljudi zapošljavaju još jednog čoveka za registraciju zgrada i svi o tome ćute! Šta radi ta žeba tamo uopšte i ko je nju doveo? Da li je moguće da u ovom gradu nemamo mlade i obrazovane ljude koji će se zaposliti, a ne tamo neku penzionerku?
Zanimljivo je da se u gradu pojavio lik istog prezimena koji se lažno predstavlja kao nadzornik svih upravnika i registruje veliki broj zgrada na sebe i svoju firmu, a da niko od stanara nema pojma ko mu je dao saglasnost i ko je on. Odbija da dostavi ugovore na uvid, a kao zaposlenog svoje firme predstavlja ženu koja je vezana ugovorom sa nekom drugom firmom. Možda bi redakcija mogla da pronjuška ko gura lika sa tri razreda srednje i njegovo fantomsko preduzeće osnovano pre tri meseca. I da li je isto prezime sa gosn načelnikom slučajnost, ili neka porodična kombinacija. Najviše me zanima koliko će zgrada na kraju dobiti prinudnog upravnika sa tim prezimenom.
Mislim da je sve ovo velika budalastina i da ce se u praksi pojaviti mnogo problema oko tih prinudnih upravnika koji ce verovatno imati moc da rade sta hoce i izmisljaju kojekakve budalastine.Zasto nisu jednostavno osnovali prduzece kao sto je nekad bilo Stambeno,odredili recimo 300,00 po stanu mesecno,zaposlili kao direktora tog jednog prinudnog upravnika.Zaposlili cistacice i jos neke zanatlije kao sto su elektricari i bravari koji bi isli po prijavi stanara da odrade posao koji treba.Jer ovi njihovi prinudni upravnici ce angazovati razne firme po Cacku koje ce vrsiti popravke po zgradama i ciscenje istih sto ce kostati mnogo vise nego kao kad bi radilo to jedno preduzece na nivou grada.Sve u svemu ispalo je da ovo oko zgrada jedan od najvecih problema u Srbiji pa je zato to hitno.Postavice prinudne upravnike a policija,sudstvo,zdravstvo i celokupni gradski ili drzavni aparat ostace da (ne)rade kao i uvek i da obican narod nema nikakva prava.
Ljudi, hajde da konacno razjasnimo jednu jednostavnu stvar, koja vecini nikako da dodje do mozga – upravnik, bilo dobrovoljni, bilo prinudni, nema pravo da odlucuje ili namece bilo sta! Stanari ga placaju da sprovodi odluke vecine, da kao strucno lice PREDLOZI stanarima da donesu neku odluku, sto ne znaci da MORAJU da je donesu, stanari NE MORAJU da prihvate izvodjaca ako im je skup, stanari MOGU da raskinu ugovor s jednim i izaberu drugog upravnika, prinudnog upravnika MOGU da se rese cim im bude nametnut, ako im se ne svidja (treba samo da se saglasi potrebna vecina) a mogu i da ga zadrze, ako im odgovara. VLASNICI stanova odlucuju i to pravo NIJE im ni na koji nacin novim zakonom uskaraceno, samo je razumnim i kulturnim vlasnicima stanova omoguceno da lakse dodju do reda i higijene u stambenim objektima!
Државо, дајте ми управника моје спаваће собе, тамо влада хаос и зулум.
MOJA ZGRADA JE UZAS.POLA IH NIJE PLACALO NI DO SADA POTREBNIH 200 DINDZI. JEDNA BABA KAZE NIJE ZADOVOLJNA CISCENJEM,A NE PLACA NISTA VEC PET GODINA. I IZABRASE DRUGU BABU, (ZA PARE NARAVNO), DA „UPRAVLJA“! VIDECEMO…
A, kome je nadlezan upravnik?, zapravo ako nisam zadovoljan sa njegovim radom ili bahatim ponasanjem kome mogu da se obratim?. Hvala Vam na odgovorima
Pozdrav,