Položaj medija i novinara u Zapadnoj Srbiji: Nadnica za lojalnost
Koliko god otrcano zvučala izreka da je put do pakla popločan dobrim idejama i još boljim namerama, ona svakodnevno dobija potvrdu u praksi. Kada je, svojevremeno, uz mnogo porođajnih muka, prvo na nivou lokalne vlasti u Čačku, a nešto kasnije na nivou tadašnjeg Ministarstva kulture i informisanja, usvojen Pravilnik o sufinansiranju medijskih projekata od javnog interesa, mnogi su bili spremni da poveruju da je, dotadašnjoj, očitoj podeli na podobne i nepodne medije, došao kraj.
Nažalost, vrlo brzo se ispostavilo da je ovaj Pravilnik, odnosno njegova primena u praksi, samo još jedna u nizu ilustracija toga kako je jedna izuzetna ideja obesmišljena, budući da se sufinasiranje medijskih projekata pretvorilo u otvoreno finasiranje podobnih medija, promotera vlasti.
– Čačak je jedan od gradova u Srbiji koji može poslužiti kao primer kako se jedna dobra ideja pretvara u zloupotrebu. Tadašnja lokalna vlast pristala je da posluša predstavnike lokalnih čačanskih medija, koji su uprkos različitim parcijalnim interesima, ipak uspeli da se usaglase. Svi osim vlasnika jednog lokalnog medija. Grad Čačak je doneo Pravilnik, a nekoliko meseci kasnije tadašnje Ministarstvo kulture i informisanja pristupilo je konceptiranju svog Pravilnika za konkursno sufinansiranje medijskih projekata. Suština je bila upravo u tome da se budžetskim novcem pomaže realizacija medijskih sadržaja od javnog interesa, a ne poslovanje vlasnika medija, isplata zaostalih plata, kupovina opreme, zimovanja i letovanja vlasnika ili zaposlenih u medijima… – objašnjava Stojan Marković, vlasnik Ozon medija, koji je učestvovao u stvaranju nacrta lokalnog Pravilnika o sufinsiranju.
Nažalost, nije prošlo mnogo vremena, ai u Čačku su na vlast došli neki novi ljudi koji, kako kaže Marković, ulogu medija u društvu shvataju kao jednu od poluga za održavanje na vlasti, a kao javni interes prepoznaju, samo, glorifikovanje onoga što aktuelna vlast radi.
– Iz godine u godinu, umesto projekata koji su se bavili teškim temama o problemima manjinskih zajednica, nezaposlenih, samohranih roditelja, porodičnim i vršnjačkim nasiljem… novac je usmeravan ka projektima čiji sadržaj je bio redovno informisanje o aktivnostima gradonačelnika, Gradskog veća, ostalih nosilaca vlasti, javnih preduzeća i to sve u izrazito pozitivnom tonu i bez naznaka bilo kakvog objektivnog i kritičkog prilaza temi. Iz stručnih komisija, koje su procenjivale prispele projekte na konkurse Grada Čačka, ali i ostalih lokalnih samouprava po Srbiji, postepeno su isključeni svi koji nisu prihvatali „sugestije odozgo“, kojim medijima treba dodeliti subvencije, pa je struka u komisijama vrlo brzo zamenjena poslušnicima aktuelne vlasti – kaže Marković.
Da nešto što je postalo uobičajeno, da ne kažemo tradicija, ne treba menjati, potvrdila je i ovogodišnja raspodela sredstava za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Čačka u 2024. godini, za šta je iz gradske kase planirano 19.820.000,00 dinara.
Naime i ove godine najveći deo novca 4.250.000 dinara je otišao Glasu zapadne Srbije, večitom promoteru lokalne čačanske vlasti, koja iz godine u godinu, poput njihovih prethodnika, bogato nagrađuje lojalnost ove medijske kuće.
O tome, najslikovitije, svedoči podatak da je Gvozden Nikolić, vlasnik portala Glas zapadne Srbije, u periodu od 2019. do 2023. godine, na ime sufinasiranja medijskih sadržaja od javnog interesa, kako je to objavio BIRN, od čačanske lokalne vlasti dobio, ni manje ni više, nego 27,9 miliona dinara. Ako se tome dodaju i sume koje su na osnovu ovih konkursa dobijale i firme registrovane na interesno povezana lica (sinovi, knjigovođa, udruženje kojim predsedava), onda je inkasirao više nego bilo koji drugi učesnik konkursa.
Sve ovo uticalo je da mediji iz grupacije Ozon Media već dve godine ne učestvuju na konkursima Grada Čačka i Ministarstva, uz obrazloženje da je takav odnos svojevrsna vrsta upozorenja i nemirenje sa činjenicom da se sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog interesa pretvorilo u finansiranje medija i medijskih sadržaja od interesa za vladajuću stranku.
Uostalom, kako drugačije razumeti činjenicu da je ove godine sa 300. 000 dinara sufinasiran projekat (TV serijal i podkast) Agencije za iznajmljivanje radio, televizijske i telekomunikacione opreme, reklamu i propagandu „Zvuci galaksije“ Čačak, naslovljen sa „Pozdrav iz Muzeja košarke u Čačku“, a da radovi na Muzeju niti su završeni, niti iko sa preciznošću može da kaže kada će on početi sa radom.
– Ove godine, po prvi put, N2 portal je dobio sredstva na konkursu za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Čačka. Naš projekat „Vršnjačko nasilje: Prepoznaj i reaguj“ dobio je najmanji mogući iznos od 100.000,00 dinara, što je daleko ispod potrebnih 793.000,00 dinara, koliko je bilo predviđeno za realizaciju 16 medijskih sadržaja na ovu važnu temu. Naša redakcija je godinama konkurisala sa projektima koji su se bavili temama od suštinskog značaja za našu zajednicu, poput vršnjačkog nasilja, koje je, i te kako, zastupljeno u čačanskim školama, ali „stručna komisija“ nikada nije prepoznala njihov značaj, pa su milionski iznosi dodeljeni režimskim medijima za projekte koji se bave čačanskim vašarima, biznisima na štiklama, gljivama, nekim ritmovima i dlanovima Čačka… Ideja projektnog sufinansiranja trebalo je da zaštiti javni interes i nagradi novinare za dodatni napor, posebno male, lokalne, medije koji se bore sa velikim, bogatim, konkurentima. Međutim, zahvaljujući „stručnim komisijama“, sredstva sve češće završavaju na računima fantomskih portala i režimskih medija, što podriva samu suštinu projektnog sufinansiranja i doprinosi daljem propadanju medijskog prostora u lokalnim zajednicama. Ovakvom raspodelom sredstava, teško je ostvariti projekte od stvarnog značaja – rezignirano kaže Nenad Nešović, urednik portala N2.
Nešovićev stav deli i Milena Gavrilović, urednica Informativnog portala Epicentar press, koji je, kao i N2 i još nekoliko lokalnih medija, uključen u realizaciju projekta Zajednički glas, koji finansira Evropski fond za demokratiju.
– Teško je dati neki smislen odgovor i objašnjenje po kojim kriterijumima se dodeljuju sredstava medijima na konkursima za sufinansiranje projekata u lokalnim sredinama, pa tako i u Gradu Čačku. Lojalnost, jedostranost u izveštavanju i „zatvaranje očiju“ na sve teme koje „nisu po volji“ vlastima, danas su više cenjeni i „bogatije“ nagrađivani, od onih medija koji iznose kritiku ili su, jednostavno, na strani građana i javnog interesa. Kada je u pitanju Epicentar press, kako je rastao broj tekstova i medijskih sadržaja u kojima su građani i njihovi problemi bili dominantniji, tako su i sredstva od strane lokalne samouprave na Konkursu za sufinansiranje bivala sve manja i manja. Apsurdno je da, u prethodnoj godini, kada smo nagrađeni Plaketom za izuzetnost u istraživačkom novinarstvu „Dejan Anastasijević“ od strane NUNS-a i kada smo kao produkcijska kuća pratili sve događaje Čačanske rodne, kroz video i fotografiju, je Grad Čačak nama dodelio najmanje sredstava od svih medija koji su aplicirali (150.000), a od Ministarstva kulture, koje je i pohvalilo naš rad i praćenje Čačanske rodne, u obrazloženju odbijenog projekta na Konkursu za sufinansiranje medija, stajalo da „ne posedujemo dovoljne ljudske i tehničke kapacitete“. Teme i prošle i ove godine, sa kojima smo aplicirali na Konkursu u Čačku, bile su posvećene mladima, njihovom životu u gradu Čačku, razvoju novih tehnologija, IT sektoru, pozitivnim primerima – zašto bi mladi trebalo da ostanu u svom gradu i da doprinesu razvoju istog i poboljšanju uslova za njihov ostanak. Na Konkursu Grada Čačka, ove godine, na osnovu odluke Komisije koja je odlučivala, nalazimo se na samom začelju, sa opredeljenih 100.000 dinara – zaključuje Milena Gavrilović.
Projekat se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD, već isključivo autora. |