Pomoć starim osobama i na seoskom području
Do kraja godine, uslugu pomoć u kući dobijaće još 56 starih ljudi, koji žive na seoskom području Čačka, u 12 mesnih zajednica. Gerontodomaćice i stručni radnici angažovani su kroz javni rad Centra za socijalni rad, pod nazivom „Proširivanje usluge Pomoć u kući na prigradsko i seosko područje“.
Gospođa Jela Simović ima 90 godina, u svojoj kući u Preljini živi sama poslednjih 6 godina; sin, snaha, i unuci sa porodicama, žive i rade u Beogradu. Vitalna je i za svoje godine dobrog zdravlja. Nekada poznata krojačicu u ovom kraju, ne dozvoljava da stara Singer mašina za šivenje zarđa, pa posao za redovne mušterije ni dan danas ne odbija. Ipak, bez pomoći teško bi otišla u apoteku, ili prodavnicu i obavila kućne poslove.
Od 1.septembra, preko Centra za socijalni rad u Čačku posećuje je gerontodomaćica Mira, i od tada je njen svakodnevni život, kako kaže, mnogo ispunjeniji i lakši.
– Mnogo mi pomaže u kući, usisa mi, skuva kafu, vodi računa o lekovima koje pijem jer imam visok krvni pritisak. Pomaže mi i zadovoljna sam. Mnogo mi znači, a posebno u smislu da sa nekim popričam. Mira nas stvarno poštuje i zna sa starijima, kaže Jela Simović.
Mira, akreditovana geronto negovateljica kaže da je zadovoljna novim poslom, koji obavlja poslednjih mesec dana. Ima tri korisnika, koje posećuje svakog radnog dana i provodi sa njima najmanje po dva sata.
– Prosto sam se i sama iznenadila koliko sam se vezala za njih i koliko su mi drage osobe. Ne mogu da ne primetim koliko se obraduju našem dolasku. Ujutru kada se pojavite srećni su, da prokomentarišemo neke događaje, da kažu kako su spavali, da li ih nešto boli, ne boli, da li su se čuli sa decom, priča Mirjana Pajović Pilipović.
Kroz javni rad Centra za socijalni rad, pod nazivom „Proširivanje usluge Pomoć u kući na prigradsko i seosko područje“, angažovano je do kraja godine 19 nezaposlenih sa evidencije NSZ , 16 gerontodomaćica, 2 stručna radnika i vozač. Uslugu pomoć u kući dobijaće još 56 starih ljudi, koji žive na seoskom području Čačka, u 12 mesnih zajednica.
– Usluga Pomoć u kući nije nova. Centar za socijalni rad je pruža na teritoriji grada još od 2006. godine, ali se ona do sada, uglavnom, pružala korisnicima na teritoriji grada i u tri sela, a to su Mojsinje, Trepča i Mrčajevci. Na ovom području do sada je postojećom uslugom Pomoć u kući bilo obuhvaćeno do 120 korisnika, a uslugu je pružala 21 gerontodomaćica, navodi Branimirka Radosavčević, direktorka Centra za socijalni rad u Čačku.
Marija Vojvodić, koordinator za socijalnu zaštitu, podseća da grad radi na razvoju svih onih programa socijalne zaštite koji su predviđeni Strategijom održivog razvoja grada Čačka.
– Centar za socijalni rad kontinuirano radi na unapređenju života starijih uspostavljanjem i razvojem vaninstitucionalnih oblika zaštite u lokalnoj zajednici. Pri tome prevashodno mislim na program ali i na uslugu dnevnog boravka za odrasle i starije. Obe usluge su predviđene Strategijom održivog razvoja grada Čačka u delu koji se odnosi na društvenu brigu o starima, podseća Marija Vojvodić.
Stari na selu su često u teškoj materijalnoj i socijalnoj situaciji, bez prihoda i penzija, i posebno su osetljiva grupa stanovništva, dodaju u Centru za socijalni rad u Čačaku. Usluga pomoć u kući proširena je javnim radovima na mesne zajednice Slatina, Mršinci, Zablaće, Lipnica, Atenica, Kulinovci, Preljina, Prislonica, G.Gorevniica i Miokovci.
– Gerontodomaćice su uglavnom iz mesta u kojima žive korisnici naših usluga, tako da je njima olakšan taj rad a i omogućava se ekonomsko osnaživanje porodice. To olakšava i samim korisnicima usluga jer ih oni već poznaju, lakše je da ih prime u kuće, lakše će sarađivati, objašnjava Suzana Mirković, socijalni radnik, dok specijalni pedagog Miroslava Milošević podseća da u Čačku ne postoji institucionalizovan vid podrške i zaštite kao i smeštaj za stara lica osim u privatnom sektoru, tako da ova usluga predstavlja neku vaninstitucionalnu zaštitu koja će obuhvatiti stara lica i osobe sa invaliditetom.
Javni rad se finansira iz republičkog budžeta sa oko 833 hiljade dinara, i iz budžeta grada Čačka sa oko 750 hiljada dinara, i trajaće do decembra 2015.godine.
Olivera Sečivanović Milinković, TV Telemark
Lepa je ovo vest,ali bih ovim putem apelovao da u selu Banjici postoji klizište koje je aktivirano u martu ove godine i upravo je ono odseklo od sveta porodicu Živković tj. naše starije sugradjane babu i dedu koji žive tu sami i nemoćni su da bilo sta urade.Do njihove kuće ne bi mogla da prodje ni hitna pomoć a ni njihovi najbliži ne mogu proći.A to je posao dva-tri dana za jedan bager da reši problem.
Humano
Div no
PREDIVNO,ALI U JEDNU RUKU I PRETUZNO,KADA OSTARITE I SHVATITE DA OD DECE NEMATE NIKAKVE VAJDE.
Mirosalva je jedno divno bice koje starima uvek pruza nesbicnu paznju i ljubav. kada bi sve ove domacice bile divne kao ona nama bi mnogo lakse i bolje bilo. miro neka te sreca u zivotu prati, kuca ti pevala i na svakom koraku sreca te pratila jel ti to zasluzujes.