Pomor lokalnih medija zbog nedostatka novca
Медији у Србији, првенствено локални, после усвајања сета медијских закона, добијају између 25 и 30 одсто новца који је раније био доступан из буџета, што је довело до „помора“ локалних медијских кућа, изјавио је у Нишу генерални секретар Удружења новинара Србије Нино Брајовић.
Брајовић је на трибини „Јавност, медији и локална самоуправа“ у Скупштини града Ниша, рекао да су локални медији сада у најтежем положају у својој новијој историји, а да из таквог положаја не може да изађе добра медијска слика.
– Став УНС је да локалне самоуправе треба да издвајају око два одсто реализованог буџета за претходну годину да би се вратиле на ниво који су издвајале за медије пре доношења сета медијских закона – рекао је Брајовић и додао да тај проценат не би морао да важи за велике градове – Ниш, Нови Сад, Београд, који имају велике буџете.
Он је рекао да УНС сматра да нова медијска стратегија треба да служи за измену сета медијских закона и да помогне да се медији спасу од последица претходне стратегије и закона.
– Важећа медијска стратегија и сет закона не предвиђају санкције и довели су до тога да пројектно финансирање постане списак препорука и ‘лепих жеља’, а не обавеза локалних самоуправа – казао је Брајовић и додао да је проблем у пројектном финансирању и лош одабир комисија за оцену медијских пројеката, које често постављају „онако како одговара локалним властима„.
Председник Извршног одбора УНС Петар Јеремић казао је да се као лоше у досадашњој пракси показало то што информативни програм који је најскупљи, који је најтеже реализовати и који одвлачи највише ресурса, није препознат важећим сетом закона.
– Морамо да нађемо решење да информативни садржај буде део пројектног суфинансирања. Конкретан предлог ћемо изнети када видимо шта предвиђа нова медијска стратегија – рекао је Јеремић.
Он је додао да новац намењен суфинансирању медијских садржаја добијају медији „који су блиски власти„.
Према речима Слободана Радичевића из УНС, највећи проблем је непостојање санкција за оне који не распишу конкурс за суфинансирање медија, пониште одлуке комисије и састављају комисију по „свом виђењу“.
Новинар Нинослав Миљковић из Алексинца рекао је да би изменама закона требало да се локалне самоуправе обавежу да део пара издвајају за редовно информисање грађана, јер је оно за грађане и најзначајније.
Милосав Јукић из Удруженог покрета слободних станара казао је да би пројектно финансирање медија морало да буде напуштено јер „пропала форма“ и „убила је новинарство“.
_____________________________________________________________