Ponovo radi bioskop
Nakon upornih tvrdnji gradonačelnika i pomoćnice gradonačelnika Mirjane Đoković, odgovorne za ekološka pitanja na lokalu, da je kvalitet vazduha u Čačku odličan, i da je javnost „dezavuisana“ informacijama sa aplikacija za praćenje kvaliteta vazduha, a obzirom na najavljenu prezentaciju „pouzdanog“ kvaliteta vazduha u krupnom planu, na led ekranu Doma kulture, čiji bi izvor bili Agencije za životnu sredinu i Zavod za javno zdravlje Čačak, kojima se jedino može verovati, neformalna grupa građana okupljena na društvenim mrežama, ponovo se oglasila.
Bioskop „Sutjeska“ već godinama ne radi, čemu je doprinos dao i aktuelni gradonačelnik, a gradonačelnikov bioskop na otvorenom, čije projekcije su na led ekranu Doma kulture, otkrio je ono što lokalna vlast u Čačku želi po svaku cenu da sakrije od građana.
U svom saopštenju neformalna grupa građana okupljena na društvenim mrežama kaže sledeće:
Na osnovu poslednjeg obraćanja gradskog rukovodstva, na temu aktuelnog aerozagađenja, nalazimo da su kvalitet vazduha u Čačku, okarakterisali jednoglasno kao odličan, i da osporavaju podatke međunarodnih aplikacija, smatrajući ih nepouzdanim izvorom „zastrašujućih“ informacija o zagađenju vazduha.
Smatramo korisnim za sugrađane, a i kabinet gradonačelnika, da nakon detaljnog opisa AIR VISUAL aplikacije u prethodnom dopisu, uputimo na još jednu, Air Care aplikaciju , obzirom da će biti potpuno kompaktibilna sa podacima čije je emitovanje najavljeno u novom „Gradskom bioskopu“.
Naime, odličan alat u borbi za podizanje svesti građana o problemu zagađenja vazduha, koji istovremeno sprečava nadležne u ignorisanju situacije ovog tipa, je i Air Care aplikacija za mobilne uređaje, za koji je dostupna verzija na srpskom jeziku, zahvaljujući prilagođavanju orginalnog softwera od strane makedonskog programera Gorjana Jovanovskog.
Aplikacija AirCare sadrži podatke sa više od 65 republičkih mernih stanica širom Srbije, i preko nje se građani u svakom trenutku mogu informisati o trenutnoj zagađenosti vazduha. Aplikacija pokriva i teritoriju Čačka i prezentuje AQI (Air Quality Index), preuzimajući podatke Agencije za životnu sredinu, SEPA sistema, na koji upućuje link na Ekološkom portalu Čačka, na kome se po rečima gradonačelnika nalaze „tačni, nedvosmisleni i zvanični“ podaci.
Važno je napomnuti da Air Care aplikacija ne preuzima podatke sa osporavanih individualnih merača, već isključivo sa zvanične automatske stanice SEPA i ovlašćene državne institucije, Agencije za životnu sredinu, tj. „akreditovanog sajta“ po navodima Mirjane Đoković.
Poređenjem podataka na gradskom portalu ekologija.cacak.rs, i podataka Air Care aplikacije, nailazimo na odlično međusobno slaganje u oceni kvaliteta vazduha kao DOBAR i identično merenje 70 μg/m3 za parametar NO2, 24.12.2020. u 17 sati, što treba da ide u prilog konstatacijama nadležnih da je reč o „preciznoj oceni kvaliteta vazduha“.
Izvor: ekologija.cacak.rs
Vlast podmeće kukavičje jaje
Međutim, i pored namera nadležnih da budu konačno transparentni u javnom obelodanjivanju podataka, da građane uvere u pouzdanost podataka i odličan kvalitet vazduha, blagovremenim ekranizovanjem, i ako se brojne vrednosti za parametre na portalu grada i aplikaciji Air Care, u oba slučaja preuzeti sa iste automatske stanice SEPA međusobno potpuno slažu, veštačka inteligencija ide korak dalje.
Air Care daje ocenu kvaliteta vazduha kao DOBAR, na osnovu indeksa od svega EUAQI 20, i ukazuje da:
POSTOJI PROBLEM SA OVIM MERENJIMA! NISU IZVRŠENA MERENJA PM 10 i PM 2.5, ŠTO BI MOGLO UČINITI OVAJ EAQI (indeks kvaliteta) NETAČNIM!!!!
Aplikacija naime ukazuje na nekompletnost podataka, nepouzdanu i netačnu procenu kvaliteta vazduha, na osnovu merenja samo gasovitih zagađivača tipa NO2, a bez aktuelnih podataka o koncentracijama čestica PM2.5 i PM10, na teritoriji Čačka.
Ostaje nejasno da li će podaci na velikom ekranu grada, pored merenja NO2 i CO, i ocene kvaliteta vazduha u realnom vremenu, na bazi nepotpunih podataka, sadržati napomenu o ograničenjima procene, usled nepostojanja podataka o PM2.5 i PM10?
Očekujemo da upozorenje transparentnog gradonečelnika u vidu titla na ekranu Doma kulture bude sličnog tipa na maternjem jeziku, kao na aplikaciji, kako bi nas uverio, da pored veštačke postoji i prirodna inteligencija, ili se u tom delu moramo osloniti na „subjektivni osećaj“ po rečima doktorke Milke Levajac i preporukama Zavoda na javno zdravlje.
_________________________________________________________________
Cutite bre. Ako se Milun naljuti bice jos gore.
Ima da ospori i SEPA podatke ako se naljuti. Pa ce otvori firmu za konzerviranje „zdravog“ cacanskog vazduha „Uzdisaj Cacka“ samo 7.99€ inace je 5€ nego dok se ugradi. Konobar u fotelji!
Ma nemojte lupati vise
Gradonačelnik je naručio kišu i sad dišite punim plućima
Narode uskoro na ekranu doma kulture tragi-komedija
“Diši punim plućima”
Glavne uloge Mirjana Đoković, dr A. Tosic, dr M. Levajac, dr V. Šumanov
Scenario: M. Todorovic
Koprodukcija: Grad Čačak i Zavod za javno zdravlje Cacak
Gradonacelniku glasao sam u Junu mesecu za vas al sam se opasno pokajao !
gradonačelniku, aj lepo idi kući, pusti neki crtani film, nadoknadi gradivo
oslobodi to mesto nekom normalnom coveku, koji je crtace gledao na vreme
Upravo to, ne mere najopasnije cestice (PM2.5 i PM10) i pricaju o necemu!
Sram vas bilo! Sram vas bilo!
Ok, zagadjen je vazduh, niko nije svemoguc da istog trenutka promeni nesto povodom toga, ALI nemojte nas lagati! Sram vas bilo!