Poražavajuća statistika
Prema rezultatima popisa koje je 21. decembra objavio Republički zavod za statistiku u odnosu na 2011. godinu broj stanovnika Srbije manji je za oko pola miliona (495.975). Smanjenje broja stanovnika od oko 10 posto zabeleženo je u svim regionima Srbije, osim u regionu glavnog grada.
Beogradski region ima oko 1,6 odsto više stanovnika više nego 2011. godine i to je jedini region u kojem je zabeležen porast broja stanovnika. Broj stanovnika u regionu Vojvodine na severu manji je za oko 182 hiljade.
U regionu južne i istočne Srbije sada živi skoro 143 hiljade stanovnika manje u odnosu na prethodni popis, dok je najveći pad zabeležen u regionu Šumadije i zapadne Srbije.
Kako se pretpostavlja trend smanjenja stanovništva nastaviće se do 2050. godine kada će Srbija imati 6,3 miliona stanovnika, što će se po broju vratiti na nivo od 100 godina unazad! Nastavlјanje trenda gubitaka stanovništva traži radiklanu preorijetnaciju javnih politika u pogledu klјučnih pitanja kao što su promena strategije razvoja i stavlјanja akcenta na ravnomerniji regionlni razvoj, na razvoj polјoprivrede i sela i na masovno zapošlјavanje.
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u Srbiji u periodu januar-decembar 2022. godine bilo 62.250 živorođenih beba, što je u odnosu na 2021. godinu, kada ih je bilo 62.062, više za 188 ili 0,3 odsto.
Na drugoj strani broj umrlih u istom periodu 110.839, što je u odnosu na isti period 2021. godine, kada je broj umrlih osoba bio 135.901, manje za 25.062 ili za 18,4 odsto. Uprkos tome broj stanovnika u srpskim selima se smanjuje iz godine u godinu što ujedno ukazuje da mere o revitalizaciji srpskog sela ne daju očekivane rezultate, pa potpuno prazna sela čak u regionu Šumadije više nisu retkost, već se njihov broj povećava iz godine u godinu.
Statistički podaci neumoljivo ukazuju da u Srbiji ima više od 200 sela bez ijednog stanovnika mlađeg od 20 godina, mada više od polovine stanovništva u zemlјi živi na selu. Istovremeno u 86 odsto naselјa beleži se permanentan pad broja stanovnika, mada statistički podaci ukazuju da je u 2022. godini rođeno za 0,3 odsto beba više, a da je broj umrlih manji za više od 18 odsto.
Poražavajuće deluju podaci da čak 500 sela nema asfaltni put i vezu sa svetom, a 400 sela nema ni prodavnice dok čak 73 odsto sela nema dom kulture ni biblioteku. U dve trećine sela nema ambulante, poštu nema oko 2.000 sela, dok u 230 sela nema osnovne škole, a 200 osnovnih škola ima po jednog đaka.
Ovome treba dodati i podatak da srpsko selo karakteriše i nešto starije stanovništvo (43,6 godina) nego što je ono u gradu (41,3), što sve skupa ukazuje na sumornu stvarnost sa kojom se suočava selo i još sumorniju budućnost koja mu predstoji ukoliko se u najkraćem mogućem roku ne preduzmu delotvorni koraci na njegovoj revitalizaciji.
Tekst je u sklopu projekta „Kakva je budućnost srpskog sela“, koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka kroz Konkurs za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
__________________________________________________________