Porodični problemi su glavni uzrok porasta nasilja
Posmatrajući sveukupnu društvenu situaciju u Srbji vremenom je u javnosti preovladao pogrešan stav da mladi ljudi nisu zainteresovani za ekonomska, socijalna ili politička dešavanja u zemlji. Uzrok ovakvog stava su uglavnom površne ankete, za jednokratnu upotrebu, koje se tokom poslednjih godina sprovode uglavnom putem medija ili društvenih mreža na internetu, a koje ukazuju da mladima u Srbiji najviše nedostaje zabava, odnosno da je uzrok povećanog stepena nasilja nezaposlenost i teška ekonomska situacija, a odgovornost. U kojoj meri zaključci doneseni na osnovu ovakvih ispitivanja javnosti ne odgovaraju realnosti nedvosmisleno ukazuju rezultati opsežnih istraživanja koje je na teritoriji Srbije sproveo Fond za otvoreno društvo, a među učenicima završnih razreda osnovnih Škola i srednjoškolcima, a po narudžbi Gradske uprave, Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanac.
– Prilikom rada na ovom istraživanju pošli smo od pretpostavke da je glavni uzrok nasilja u gradu Čačku velika nezaposlenost mladih, međutim nakon detaljne analize, ova pretpostavka nije dokazana, budući da su glavni uzroci nasilja u Čačku, po odgovorima učenika porodični problemi, a što je u ispitivanju navelo nepunih 59 odsto anketiranih osnovaca i srednjoškolaca. Mišljenja osnovaca i srednjoškolaca o uzrocima nasilja u našem okruženju se bitno razlikuju, pa učenici osnovnih škola, kao glavne probleme nasilja, ne vide pokazatelje iz oblasti siromaštva i nezaposlenosti, ali su po njima glavi problemi kriminal i korupcija, potom previše verbalnog nasilja u javnom životu, i medijima. Za razliku od osnovaca kod učenika srednjih škola preovlađuje stav da su glavni uzroci nasilja porodični problemi, na šta ukazuje 63 odsto ispitanika, a zatim kriminal i korpucija i loša materijalna situacija porodice. Istovremeno posle analize odgovora na pitanje odgovornosti za porast nasilja pokazalo se da mladi u Čačku, čak njih 60 odsto, vlast navode kao najodgovorniju, a ne pojedince, kako to mnogi tvrde – objašnjavaju autorke istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Ovakvi odgovori čačanskih osnovaca i srednjoškolaca nedvosmisleno ukazuje na pogrešne stavove da mladi nemaju saznanja o porodičnom, partnerskom/seksualnom, verbalom nasilju ili pokušaju suicida u okruženju. Činjenica da se gotovo 50 provenata čačanskih osnovaca i srednjoškolaca koji su obuhvaćeni istraživanjem Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu izjasnilo da možemo konstatovati da ispitani učenici imaju saznanja i poznaju osobe koje doživljavaju porodično, seksualno/partnersko, partnersko-fizičko i koje su bile u suicidnim situacijama demantuje sve koji su spremni da tvrde da mlade Čačane ne interesuje ova vrsta sve prisutnijeg i izražajnijeg poroblema.
– U traganju za odgovorima na pitanja o bezbednosti/sigurnosti mladih u Čačku, pažnju smo usmerili na potencijalne faktore rizika u okruženju vezane za prisustvo nasilja (posebno vršnjačkog), dostupnost i zloupotrebu psihoaktivnih supstanci, načine provođenja slobodnog vremena mladih, informisanost o postojanju udruženja i organizacija u Čačku koje se bave mladima, procenu bezbednosti u gradu. Rezultati istraživanje su zapravo, izuzetno važan okvir, koji je mapirao problema mladih u Čačku. Na osnovu analiza, grad Čačak, odnosnoj referentne institucije, mogu i treba da planiraju preventivne aktivosti u cilju suzbijanja svake vrste nasilja, zavisnosti od psihoaktivnih supstanci, kao i što komenatiri mladih itekako mogu da pomognu u razrešavanju dilema koje kojima se bave različite organizacije i udruženja, odnosno Kancelarija za mlade – navode Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanc u zaključku istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.