Predbračni ugovori i dalje retkost
U Srbiji se godišnje sklopi svega desetak predbračnih ugovora kojima se skraćuje mukotrpna agonija podele imovine nakon razvoda,iako je potpisivanje ovakvih sporazuma u svetu hit.
Očigledno partneri u Srbiji imaju maksimalno poverenje jedni u druge, nemaju šta da osiguraju, ne prate svetske trendove, stavljaju ljubav ispred vlastitihinteresa… Tek kod nas se definitivno beži od sklapanja predbračnih ugovora, iako se u našoj zemlji svaki četvrti brak završi razvodom.
Sociolog Neven Cvetićanin kaže da je glavnirazlog izvegavanja predbračnih ugovora taj što se oni kod nas nikad nisu praktikovali i u suprotnosti su sa našim mentalitetom.
– Jednostavno, mi nemamo taj običaj, a običaj je nešto što se dugo formira i ne može tek tako da počne da se primenjuje. Kako je u Velikoj Britaniji sklapanje predbračnih ugovora običaj koji postoji odavno, tako je kod nas običaj da žena u brak donese miraz. S druge strane, predbračni ugovori su u suprotnosti sa našim mentalitetom, koji je kolektivistički i u kom pojedinci ne brinu o sopstvenim interesima. Ova vrtsa ugovora kod nas se sklapa uglavnom u situaciji kad u brak ulaze jedna izuzetno imućna i bogata osoba, a druga prosečnog ili lošeg materijalnog statusa, kaže Cvetićaćnin.
Institut predbračnog ugovora ustanovljen je Porodičnim zakonom iz 2005. godine, a to što tendencija zaključivanja ovih ugovora nije zaživela ni nakon 10 godina, advokat Nebojša Perović objašnjava lošim materijalnim stanjem u kom se većina građana Srbije godinama nalazi.
– Većina njih koja stupa u brak kod nas počinje od nule, odnosno počinje život živeći u iznejmljenom stanu, i jednostavno nema šta da osigura jer u taj brak ne unosi ništa. A I kada imaju nešto imovine, pitanje je ko će u momentu kada ljubav cveta, pred samo venčanje, imati želju da ode kod sudije i razmišlja o razvodu i o tome kako da osigura svoju vitrinu ili neki komad nameštaja. Upravo zbog toga se mladi uglavnom ne odlučuju na potpisivanje ovog ugovora, čija cena zavisi od vrednosti imovine koja se štiti.
Perović navodi da se na taj korak odlučuju stariji, odnosno oni koji su već prošli kroz brakorazvodnu parnicu i koji zbog dece žele da osiguraju da će imovina nekad pripasti njima, a ne novoj ženi.
U Čačku su tokom 2013. godine sklopljena 652 braka, dok je 105 razvedenih. Prethodnih godina razvodio se skoro svaki treći brak, po čemu smo bili rekorderi u Srbiji. Tako je 2012. godine sklopljeno 685 brakova a razvedenih je bilo 205.
Naše novine