Predstavljen plan za Ovčarsko-kablarsku klisuru
U Regionalnom centru za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju nedavno je predstavljen nacrt Prostornog plana područja posebne namene Predela izuzetnih odlika Ovčarsko – kablarska klisura. Plan su izrađivali stručnjaci Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije i trebalo bi da doprinese razvoju turizma, ali i boljoj i sveobuhvatnijoj zaštiti kulturno-istorijskog nasleđa, kao i i biljnog i životinjskog sveta.
Izradu plana finansirala je Vlada Srbije koja je za tu namenu izdvojila 12,5 miliona dinara. Prostorni plan omogućava formiranje planskog osnova za formrianje posebno kulturno istorijske celine Ovčarsko- kablarski manastiri, gde će cela klisura biti tretirana kao posebno kulturno dobro od izuzetnog značaja za RS. Razvijanje turizma i turističkih sadržaja predviđeno je za samo mesto Ovčar Banja.
-To je prostorni plan koji ja rađen na osnovu odluke Vlade Srbije. Sada se nalazimo u fazi javnog uvida, kada se planska rešenja koja su predložena od stručnog tima, dostavlja javnosti koja sada ima mogućnost da u pisanom obliku podnese primedbe, sugestije i komentare koje će obrađivač razmatrati, a konačan stav doneće komisija Ministarstva tokom jula meseca. U Čačku će 6. jula ponovo biti prezentacija plana gde će se javno iznositi stavovi obrađivača, i nakon toga će komisija zasedati i doneti odluku o konačnom obliku prostornog plana koji će potom proći proceduru predviđenu zakonom kroz sva nadležna ministarstva u Vladi. Nadamo se da će krajem leta, početkom jeseni, prostorni plan biti usvojen i objavljen u Službenom glasniku. Nakon toga u Predelu izuzetnih odlika Ovčarsko- kablarska klisura, stiču se uslovi da se uređuje teritorija, vrši zaštita prostora u skladu sa zakonskom regulativom, posebno u domenu zaštitte prirode. Velika je stvar što se formria planski osnov za formrianje posebno kulturno istorijske celine Ovčarsko-kablarski manastiri gde će ukupan obuhvat klisure biti tertiran kao posebno kulturno dobro od izuzetnog značaja za RS, objasnio je Nikola Krunić sa Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije.
Prema njegovim rečima, u samoj klisuri divlja gradnja nije tolio izražena koliko je to na rubu zaštićene zone, nizvodno od meandra koji je najmarkatniji primer klisure. Plan je definisao zaštitu meandra i tu nije predviđena gradnja. Objekti koji su izgrađeni sada podležu ozakonjenju, a zakon je jasan da se na vodnom zemljištu objekti ne mogu legalizovati.
Izgradnja turističkih kompleksa predviđena je u samoj Ovčar Banji, i plan je usklađen sa već donetim planom generalne regulacije za to mesto. Ono što će se usaglašavati su režimi zaštite kulturno istorijskih spomenika, pre svega manastira Blagoveštenje.
-Takva vrsta plana zahteva veliku posvećenost u smislu pronalaženja odgovarajućih informacija i podataka koji mogu da doprenisu razvoju celog područja. Prostorni plan treba da pospeši mogućnost razvoja turizma. On ne određuje direktno gde će šta biti napravljeno, ali ostavljen je prostor i za marine, i za paraglajding poletište sa Ovčara. Predviđena je i rekonstrukcija soabraćajnica, uvođenje novih saobraćajnica, rekao je Milorad Obradović.
Pomoćnik gradonačelnika Milan Bojović podsetio je da je grad doneo Plan generalne regulacije za Ovčar Banju ali da je preduslov dolaska investitora izgradnja vodovodne i kanalizacione mreže u samom mestu. Sredstva za tu investiciju grad će pokupati da dobij eiz fondova Evropske unije i konkurs koji je u toku.
-Zajedno sa planom radili smo i na projektu paraglajding staze. Taj projekat kandidovaćemo kod Ministarstva turizma. Potpisali smo ugovor za izgradnju puta od Ovčar Banje ka vrhu Kablara, podsetio je Bojović.
Javna sednica Komisije za planove održaće se 6. jula u 11 časova u Regionalnom centru za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju.
Toliko krupnih reci, toliko lepih zelja. Pocnite, od osnove. Dicite se Ovcarsko – Kablarskom klisurom. Odlicno. Te Manastiri, te istorija, te ovo, te ono. U realnosti, zimi do tih Manastira nema prilaza. Primeri, Nikolje, Uspenje, Blagovestenje, Jovanje, Manastiri sa „Vidovske“ strane. Tunel „Vidovski“, kao iz filmova Ridlija Skota. A jezero, blagi uzas. Ocistite prvo travu, sredite puteve, da barem mozemo i zimi u vreme Bozica bezbedno do Svetinja. A deo oko legalizacije i tih krupnih reci o „jasnoci Zakona“ su tragikomicne, jer svi Vi dobro znate da su i pojedini bivsi politicari zidali gde i kako im je palo na pamet. I da ne duzim, da krenemo od onog osnovnog, prilazni putevi, adekvatna odmorista za bicikliste i pesake, kante za smece. I na kraju, plan koji kosta 12,5 miliona dinara??????
To oko legalizacije ce da bude cirkus ,… 1.zakupljene parcele a gradjeno „k’o na svojima“ ,…. 2.imaju sopstvene parcele a „pojas“ od sest (6) metara ne postoji ,… 3. imaju sopstvene parcele (veća od 20 ari) a zabranjena im gradnja ,… septickih jama vrlo malo , cevka u vodu normalno ,….
12.500.000,00 milona dinara za plan!!! Bagro nazadna.
Upućeno je 1.500 molbi za prijem u vrtić.
Primljeno je 300 mališana.
Populaciona politika roditeljstva, natalitet…
Ovde lud drnda zbunjenog.
Ma o čemu vi pričate,koga vi lažete,što niko ne traži most da se napravi na moravi,to je osnova.Kako to da onaj Radović,kao ima emisiju,nmaša ulica,a nikako da snimi da na moravi su ne može preći u autokamp.Video je on to ali je poltron.
Kakav je to plan kao turističke organizacije čačak a nema mosta na moravi u ovčar banji.Kad nadođe morava tamo se ne može preći,ovo je čista prevara.Dovoljno je podići visinu mosta za jedan metar i staviti veće cevi,to nije nikakva investicija,ali to nikoga ne interesuje,jer je ovo čisto foliranje,samo da se malo para potroši ili bolje reći BACI.Inače se taj deo sa one strane morave naziva AUTOKAMP,gde su nekada mahom stranci dolazili na odmor sa prikolicama,pa kada nadođe morava ne mogu preći,već ih seljaci izvlačili traktorima preko šuma,pa im više ne pada na pamet da dođu,eto gde je turizam u ovom delu Srbije.Vrlo malo bi trebalo para da se uredi taj most,ali to nikoga ne interesuje,tako da je priča ovih,o turizmu samo jedna obična prevara,uostalom,videćete,samo da ne bude kasno.