Preduslovi za ekonomsku održivost sela
Nacionalni tim za preporod sela Srbije je samostalno savetodavno telo koje je na inicijativu ministra Milana Кrkobabića konstituisao Кabinet ministra zaduženog za regionalni razvoj i koordinaciju rada javnih preduzeća i Akademijski odbor za selo Srpske akademije nauka i umetnosti. Ovaj tim okuplja mnogobrojne stručnjake i autoritete iz oblasti poljoprivrede, infrastrukture, zdravstvene zaštite, obrazovanja, kulture, sporta i ostalih društvenih oblasti života, kao i predstavnike koje određuje Akademijski odbor za selo Srpske akademije nauka i umetnosti.
Strateški cilj formiranja Nacionalnog tima jeste smanjenje regionalne neravnomernosti, stvaranje sistemskih preduslova za ekonomsku održivost porodičnih gazdinstava, kreiranje zdravog tržišnog ambijenta, poboljšanje i modernizacija infrastrukture i stvaranje svih socio-kulturnih preduslova za demografsko oživljavanje sela u Srbiji.
Zadatak Nacionalnog tima je formiranje stručnih i naučno utemeljenih predloga kao osnove za kreiranje i definisanje konzistentne politike ravnomernog regionalnog razvoja, koja će doprineti stvaranju povoljnijih uslova za život na selu.
– Odumiranje nekoliko stotina sela i pražnjenje strateški važnih prostora države Srbije, kao i strukturna i tehnička nepodobnost za modernu i tržišno održivu poljoprivredu malog zemljišnog poseda, sa mnogo sitnih parcela nepravilnog geometrijskog oblika, predstavljaju krupan razvojni problem Srbije koji se ne može ni ublažiti, a pogotovo izlečiti, uobičajenim palijativnim merama nekonzistentne agrarne politike koja se svake godine menja. U praktično rešavanje problema održivog razvoja sela i poljoprivrede u Srbiji nadležni državni organi bi trebali više nego do sada da uvažavaju predloge odgovarajućih naučnih institucija i u tu svrhu bi morali da izvrše njihovu reorganizaciju i modernizaciju, što podrazumeva njihovu finansijsku i kadrovsku konsolidaciju i tehničko opremanje. Za konceptualizovanje institucionalnih reformi i izradu srednjoročne i dugoročne strategije razvoja sela i poljoprivrede u Srbiji, Narodna skupština bi trebala da formira Nacionalni savet za selo i poljoprivredu, kao nadstranačko, nezavisno i kompetentno radno telo koje bi svoje stručno mišljenje o zakonskim predlozima koji se odnose na održivi razvoj sela i poljoprivrede, na postojeću strategiju i tekuće mere agrarne politike, blagovremeno predočavalo poslanicima i nadležnim vladinim ministarstvima – navodi se u zaključcima naučnog skupa SANU Perspektive razvoja sela u Srbiji.
Poseban deo ovih zaključaka odnosi se na infrastrukturni razvoj sela kao bitnog preduslova za njegovu revitalizaciju i opstanak mladih.
-Infrastrukturu koja je nedovoljno razvijena u selima sa mladim ljudima treba razvijati, kako bi seoska područja bila manje izolovana i što bi moglo mlade ljude zadržati u toj sredini i što bi im omogućilo uz neke ekonomske podsticaje brži ekonomski razvoj. U ruralnoj ekonomiji dominira poljoprivreda, ali postoje brojne mogućnosti razvoja od kraćih odmora na salašima Vojvodine do dužih boravaka u specijalizovanom seoskom turizmu sa etno tradicijom. Ovde postoje brojni modeli za takvo širenje sobzirom da mnogo stvari nije iskorišćeno, ali treba kao preduslov, obezbediti sigurno kontinuirano snabdevanje odgovarajućim količinama proizvoda i njihovim kvalitetom. Brojne manifestacije koje se održavaju u seoskim sredinama posvećene određenim turističkim prepoznatljivostima su dobra prilika za reklamu i plasman na čemu se može u lokalnim sredinama raditi celu godinu – navode članovi Odbora za selo Srpske akademije nauka i umetnosti.
Tekst je u sklopu projekta „Kakva je budućnost srpskog sela“, koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka kroz Konkurs za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
_____________________________________________________________