Prepoznavanje nasilnog ponašanja i primarna preventiva
U periodu od juna 2017. do juna 2018. godine, u Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi sproveden je projekat pod nazivom „Prepoznavanje nasilnog ponašanja kao osnova primarne prevencije nasilja na predškolskom uzrastu“. Nažalost ovakva i slična istraživanja nisu rađena u čačanskim predškolskim ustanovama, pa je teško govoriti o tome u kojoj meri je vršnjačko nasilje izraženo među predškolcima u našem gradu.
– Osnovni cilj projekta bilo je unapređivanje i razvoj obrazovne delatnosti VŠSSOV u Kikindi. Nasilno ponašanje u porodici i među vršnjacima u AP Vojvodini, odnosno u celoj Srbiji je postalo društveni problem i postoji hitnost njegovog rešavanja. Najbolji način njegovog dugoročnog rešavanja jeste primarna prevencija na najmlađem uzrastu. Prepoznavanje nasilja kao prvi korak u sprečavanju nasilja prepoznato je i u Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici u kome se navodi da prepoznavanje može da proizađe iz proučavanja prijave koju je bilo kome podnela žrtva nasilja, uočavanjem tragova fizičkog ili drugog nasilja na žrtvi i drugih okolnosti koje ukazuju na postojanje nasilja u porodici ili neposredne opasnosti od njega. Ovo istraživanje imalo je za cilj da se utvrdi da li predškolska deca i vaspitači umeju da prepoznaju indikatore različitih vrsta nasilja nad decom i koje vaspitne stilove koriste roditelji kao prediktor nasilnog ponašanja dece – objašnjava dr Zoran Mijić, direktor Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi.
Rezultati ovog istraživanja ukazuju da deca svoje roditelje koji primenjuju popustljiv stil roditeljstva neće doživeti kao podršku niti će od njih tražiti zaštitu ako dožive neprijatnost. U najvećem procentu deca bi se obratila vaspitaču (63,8 odsto) kad bi doživela nasilje. Takođe, deca čiji roditelji koriste povećanu kontrolu u vaspitanju će imati tolerantniji stav prema ružnim i uvredljivim rečima koje im druga deca upućuju, a neće videti nasilje ni u tome kad ih neko primorava na ono što ne žele. Ovo je značajan podatak koji ukazuje na smernice koje bi trebalo primeniti u budućim modelima primarne prevencije nasilnog ponašanja. Rezultati takođe pokazuju da će dete adekvatno reagovati na kaznu, te da će shvatiti njenu svrhu ako je zadaju roditelji koji imaju izraženu dimenziju afektivne vezanosti, kontrole i davanja autonomije detetu. Pretpostavka je da će deca koja su sa roditeljima razvila sigurne obrasce afektivne vezanosti i od kojih dobijaju slobodu kretanja i izbora shvatati da se kazna odnosi na samo ponašanje, dok će deca čiji roditelji koriste pojačanu kontrolu najverovatnije razumeti da se kazna odnosi na njihovu ličnost.
– Istraživanje je sprovedeno s ciljem da se ispita prisustvo višestrukih zaštitnih faktora u životu deteta. Rezultati su potvrdili rezultate ranijih istraživanja da su vaspitači i roditelji značajni protektivni faktori kada je u pitanju rezilijentnost na dečija iskustva nasilja.Dimenzija roditeljstva koja se ističe kada su detetove kognitivne sposobnosti u pogledu prepoznavanja nasilja u pitanju je kontrola. Deca koja su izložena povećanoj kontroli roditelja ne shvataju kao nasilje nikakve ružne reči niti uvrede, te se pretpostavlja da su one sastavni deo njihove verbalne komunikacije unutar i van porodice. Ovo ukazuje na detetove smanjene socijalne kompetencije i, verovatno, na neprihvaćenost deteta od strane prosocijalnih vršnjaka koji su takođe jedan od protektivnih faktora razvoja. Ova deca pokazuju nizak nivo adaptacije odnosno kompetencije i visok nivo rizika usled povećane roditeljske kontrole (deca su stidljiva i uplašena, niskog samopouzdanja, povezuju poslušnost sa ljubavlju, imaju teškoće u socijalnim situacijama i obično pokazuju probleme u ponašanju kada su van nadzora roditelja), iz čega sledi da pripadaju grupi pogrešno adaptirane dece. Očekivani (ili realni) ishod njihovog razvoja je neispunjenost prosečnog uspeha na tri razvojna zadatka za predškolski uzrast – uspeh u učenju, poštovanje pravila i socijalna kompetencija u odnosima sa vršnjacima – navodi se u istraživanju Prepoznavanje nasilnog ponašanja kao osnova primarne prevencije nasilja u predškolskom uzrastu.
Projekat „Vršnjačko nasilje, prevencija, uzroci i posledice“ sufinansiran je kroz javni konkurs grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
___________________________________________________________