Prevencija diskriminatornog ponašanja
Удружење „Ларис“ из Чачка је у четвртак, 2. јуна 2016. године, у Чачку – у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању, организовало радионицу „Шта су све дискриминаторна понашања према старијима и како их превенирати?“.
Радионица је део активности из Пројекта: „За нулту толеранцију дискриминације према старијим особама“, који реализује Удружење Снага пријатељства – Amity из Београда у партнерству са Удружењима „Ларис“ из Чачка и „Кокоро“ из Бора, а уз подршку Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије.
На овој радионици учествовали су запослени у јавним установама и активисти организација цивилног друштва из Моравичког округа.
Уводничари и модератори на радионици били су мр Надежда Сатарић из Амитy-а, проф. др Невена Петрушић, професорка Правног факултета Универзитета у Нишу и Љиљана Петровић, председница Удружења „Ларис“.
Основни циљ радионице био је да се повећа сензибилисаност особља запосленог у јавним установама у области антидискриминационих политика према старијим особама и њихова проактивност у пружању квалитетних услуга без дискриминаторних понашања према старијима. Учесници су разговарали о изазовима са којима се стручњаци и старији суочавају у остваривању права из здравствене или социјалне заштите, и начинима како да се обезбеде квалитетније услуге, без дискриминаторних понашања.
Учесници радионице едуковани су да препознају шта је то дискириминација, који је њен основ и које су врсте дискриминације. А посебно који су то облици и поступци заштите.
Према истраживању Фактора плус, 63% старијих сматра да су старији људи жртве дискриминације, а 49% њих је доживело неки облик дискриминације. Мишљење старијих је да се дискриминација најчешће догађа у болници (21% случајева), па у домовима здравља (23%) и у државним установама (14%).Према истраживању јавног мњења које је ЦеСИД урадио у децембру 2013.године за потребе Повереника за заштиту равноправности, већина грађана је мишљења да је друштво у коме живимо дискриминаторско. Сваки четврти анкетирани сматра да су старије особе дискриминисане – 24,5%.
Главни закључци радионице су да је потребно промовисање толерантног понашања према старијима и међугенерацијске солидарности, али и подстицање старијих особа да се о дискриминацији не ћути.
__________________________________________________________