Prezentacija JP Gradac na godišnjoj GIS konferenciji
На годишњој ГИС конференцији одржаној 29. септембра 2015. године у Београду у одганизацији предузећа GDi, ЈП “Градац” је у оквиру панел дискусије презентовало резултате у развоју географског информационог система (ГИС) од 2006. године.
Учесници корисничких презентација и панел дискусије су били Агенција за безбедност саобраћаја, Нафтна индустрија Србије, Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство, ЈВП Воде Војводине и ЈП „Градац“ Чачак које је било једино предузеће из локалних самоуправа Србије које је презентовало свој рад.
Конкретни кораци у развоју географског информационог система поклапају се са почетком израде Просторног плана Града Чачка. Ово је био први Просторни план у Србији који је у потпуности реализован ГИС алатима. Наши урбанисти, а то су инжењери различитих струка, иначе дугогодишњи корисници AutoCad-а, прошли су корисничке обуке за рад у ГИС-у и затим у договору са руководиоцима плана креирали податке и приказе из својих области. Прикупљен је велики број података на терену и од релевантних служби и организација. На основу изабране методологије креирана је јединствена база података просторног плана.
За потребе пројекта „Унапређење управљања земљиштем на нивоу локалних самоуправа у Србији“, чији је учесник био и Град Чачак, ЈП „Градац“ је Генерални урбанистички План који је усвојен децембра 2013. године конвертовало у ГИС облик. План је објављен 1 септембра 2014. године на Wеб порталу предузећа. Још један од резултата поменутог пројекта било је конвертовање Плана генералне регулације „Центар“ у ГИС облик који је такође објављен на порталу ЈП „Градац“ 1. јуна ове године.
Поред реализације из области просторно планске документације примену алата географског информационог система користили смо и у другим областима тако да смо 2007. године учествовали у пројекту подршке развоју туризма Града Чачака. Као основ кориштена је база Просторног плана града.
Катастар сигнализације представља законску обавезу Јединица локалне самоуправе, а ЈП „Градац“ се за потребе Града Чачка стара о саобраћајној сигнализацији. У току 2012. године извршено је геодетско снимање и саобраћајна процена хоризонталне, вертикалне и светлосне сигнализације сигнализације ужег центра града. На основу прикупљених података формирана је ГИС база катастра саобраћајне сигнализације.
ГИС је коришћен за потребе планирања и реализацију пројекта замене постојећих светиљки ЛЕД светиљкама, које су опремљене модулима за управљање. Приликом дефинисања позиције ЛЕД светиљки, свакој светиљци додељена је шифра унутар базе података којој је могуће приступити са терена и утицати у управљању светиљком у реалном времену или извршити увид у рад светиљке. У овој реализацији ГИС је кориштен као веза са другим „паметним“ системом.
За реализацију Пројекта за подршку развоја туризма и Пројекат Генералног урбанистичког плана и његовог објављивања на сајту предузећа добили смо награде на Салонима урбанизма за категорију Примена информативних технологија.
Презентацију је излагао Горан Тошовић, дипл.инж.ел, у име ЈП „Градац“, конференцији су присуствовали Наташа Стругаревић, дипл.п.п. и Милун Ђорђевић, дипл.инж.гео.
Модеран програм, али у Чачку се ништа не ради плански, стручно, већ како некима падне на памет.
Имамо пример да се деценијама не гради Булевар Св. Саве, не могу да се пробију улице у граду: Синђелићева,,…. јер неко гура неког… урбанизам није прилагођен граду већ као да праве варошицу, садржаји се праве за варошицу а не за град,итд…..али то је друго питање