Procedura za naplatu štete od rupa na putu
Udarne rupe na srpskim putevima su noćna mora vozača. A da li je naplata štete zbog istih moguća? Odgovor je jednostavan – DA!
Bliži nam se jesen, a sa njom i kiše koje uglavnom “maskiraju” rupe na putevima, a onda i zima, koja dodatno pogoršava stanje već postojećeg oštećenja kolovoza. Neke od tih rupa su velikih dimenzija i oštrih ivica, pa nailaskom na njih možete oštetiti, ne samo pneumatike, već i ostale delove trapa vozila, čija popravka i zamena može premašiti i cifru od nekoliko stotina evra.
Ukoliko dođe do oštećenja, prvo pitanje koje vam se nametne jeste, da li ćete štetu platiti iz svog džepa, ili ćete naplatiti od osiguranja, ili od nadležnog preduzeća. Na žalost, većina osiguranja ne pokriva ovakvu vrstu štete. Ali je naplata od JKP koje je nadležno za put na kome se desila nezgoda, moguća.
Da bi postupak naplate bio ostvariv i bez komplikacija, mi vam predlažemo sledeće postupke:
U trenutku kada vam se desi nezgoda, najpre pozovite saobraćajnu policiju. Njihov službenik sačiniće zvanični zapisnik sa vašom izjavom i izjavom eventualnih svedoka, kao i fotografisati oštećenje na vozilu i na kolovozu. Zapisnik se može preuzeti nakon nekoliko dana, nekada i duže, i podizanje zahteva se naplaćuje.
Ukoliko saobraćajna policija nije u mogućnosti da izađe na teren i izvrši uviđaj, potrebno je da sami fotografišete oštećenje na kolovozu i na automobilu, što više snimaka iz različitih uglova, kao i da obezbedite minimum dva svedoka nezgode.
Nakon toga, potrebno je da odete do vaše osiguravajuće kuće, sa zapisnikom, i tražite procenu štete. Ova usluga se u većini osiguravajućih kuća naplaćuje i podrazumeva kompletan pregled vozila i utvrđivanje i eventualnih oštećenja koja nisu vidljiva.
Sa zapisnikom saobraćajne policije i dokumentom o procenjenoj šteti, kao i svim ostalim dokazima, ukoliko ih imate, obratićete se nadležnom preduzeću za održavanje puteva. Pored navedene dokumentacije (zapisnika policije, procene štete, fotokopije vozačke i saobraćajne dozvole) potrebno je predati i zahtev vlasnika vozila za naknadu štete. U ovom zahtevu, potrebno je navesti činjenično stanje, šta se dogodilo i na koji način, da se navede da li je šteta sanirana i ako jeste da se prilože računi. Priložićete i račune o plaćenim taksama.
Ukoliko, vlasnik vozila nema veze sa celim događajem (npr. nije on vozio, nije platio popravku štete, neće da se bavi tom procedurom i sl) ceo postupak se može preneti na treće lice.
I pored toga što je procedura za naplatu štete od preduzeća za puteve spora, ponekad i par meseci čekanja, ipak je dostižna i vredi uloženog truda.
Ukoliko se vozač žali JKP nadležnom za održavanje puteva, a njegov odštetni zahtev bude odbijen, postoji mogućnost i da sve završi na sudu putem tužbe.
Po Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, upravljač puta (onaj u čijoj je nadležnosti održavanje puta), kao privredni subjekt, može biti kažnjen kaznom od 100.000 do 800.000 dinara, a predviđena je i kazna za odgovorno lice od 6.000 do 50.000 dinara.
Justicija.rs
Дал ће бити тако ка што учите овај неуки народ.Под један тако нешто је могуче само кад платите путарину за вожњу на аутопуту који је ограђен жицом и где управљач гарантује ниво безбедности по основу путарине. На свим осталим путевима возач је дужан да вози таквом брзином да може безбедно стати пред сваком препреком на путу коју је уочио или био дужан да уочи. Такође дужан је да исту уклони или обележи и пријави надлежним државним органима.На путевима другог реда илити бившим регионалним опште ограничење је 60 км на сат при тој брзини возач мора уочити препреку на путу величине 20 цм и наравно стати. То што неки оргијају по путевима па су умислили да им порески обвесници плаћају њино оргијање нек мало исвину.Иста је прича и за путеве првог реда односно бивше мгистралне где је опште ограничење 80 км на сат.
Šta li ti lupaš samo da mi je znati. Sa 60km na sat misliš da se možeš zaustaviti ispred rupe od 20cm??? O čemu ti pričaš?
Lupas ko maksim po diviziji. Predizece kom je poveremo odrzavanje saobracajnica – bilo kojih – odgovara za stete nastale na vozilu ukoliko saobracajnica nije adekvatno sanirana/odrzavana.
Nemaš ti veze s vezom , ni o ograničenjima ni o ZOBS-u. Po tebi ispade vozač je dužan da zakrpi udarnu rupu ako je primeti . Hehe, nemoj da te čuju u Vladi možda ih inspirišeš za takav zakon. Nova oprema u vozilu: kofa asfalta, rezervni poklopac šahte, i nekoliko živinih sijalica za uličnu rasvetu.
Za sve postoje propisi , lepo je objašnjeno, i gde piše da poreski obveznici plaćaju štetu? Štetu može da plati samo upravljač puta, osiguranje ili sam vozač, nema treće.
BRAVO!!!
Ali nova oprema u vozilu…hahahahaha….kralju!
Da nije smesno bilo bi tuzno :)))
Sprdnja nas je odrzala, njojZI hvala. Respect!
Šalu na stranu, ali Gujomir se malo zaigrao. Kaže putarina se plaća samo na auto putu. Nije tako. Putarina se plaća za sve puteve. Za puteve se izdvaja prilikom svake registracije i izdvaja se od svake litre goriva. Nekad se izdvajalo procentualno a sada su to akcize pa država balansira koliko će da odvoji za puteve od tih akciza a koliko za neke druge rupe u budžetu. Kao na primer za penzije jer je penzioni fond presušio za vreme Miloševića. Da je sreće ko što nije, da se izdvaja isključivo za puteve 30% od litre goriva plus putarina plus od registracije, ubralo bi se skoro milijarda eura godišnje, a to je oko 150 km novog autoputa. Srbija bi za 5 godina bila pod auto putevima i uzduž i popreko, ko Švajcarska. Ali…..