Propali pregovori advokata i Ministarstva pravde
Pregovori između Ministarstva pravde i predstavnika advokata su praktično okončani bez postignutog rešenja, rekla je Jasmina Milutinović, predsednica Advokatske komore Čačka i učesnica pregovora.
– Mi smatramo da su pregovori okončani neuspešno. Ministarstvo pravde je odbilo da nam izađe u susret i sve vreme su insistirali na izmenama Zakona o javnom beležništvu iz novembra. To je neustavno rešenje i kao takvo za nas potpuno neprihvatljivo, rekla je Milutinovićeva.
Da su šanse da pregovori stručnog tima dovedu do obostrano prihvatljivog rešenja bile male, jasno je kada se pogleda nacrt akcionog plana za poglavlje 23. Naime, akcioni plan predstavlja spisak obaveza koje Srbija mora da preuzme kako bi u određenoj oblasti uskladila svoje zakonodavstvo sa evropskim pravnim tekovinama. U poglavlju 23, koje obuhvata reformu pravosuđa, antikorupcijsku politiku, osnovna prava i prava državljana EU, Srbija je nedavno sačinila drugi akcioni plan koji je, prema skorašnjoj izjavi ministra pravde Nikole Selakovića, dobio izuzetno dobre ocene Evropske komisije u Briselu.
U tom „dobro ocenjenom akcionom planu“ za jedno od najkomplikovanijih poglavlja stoji i namera Ministarstva pravde koja direktno protivreči zahtevima advokata i, prema njihovim rečima, obesmišljava dalji tok pregovora.
„Akcionim planom je predviđena izmena Zakona o javnom beležništvu u pravcu postepenog proširenja stvarne nadležnosti javnih beležnika i u vezi sa pitanjem izvršnosti javnobeležničke isprave“, stoji u nacrtu Akcionog plana za poglavlje 23. Prema planu, proširenje nadležnosti notara treba da se sukcesivno sprovodi počev od prvog kvartala 2015. godine.
Jasmina Milutinović kaže da su advokati znali za sadržinu akcionog plana, ali da su nastojali da preko pregovora utiču na Ministarstvo pravde kako bi to bilo izmenjeno.
– Oni su odbijali da išta suštinski promene. Ovakvim rešenjima, Ministarstvo pravde nastoji da podržavi advokaturu, što će proizvesti niz negativnih posledica koje će građani osetiti – navodi Milutinovićeva.
Akcione planove izrađuju pregovarački timovi za određena poglavlja u konsultaciji sa administracijom Evropske komisije. Ipak, činjenicu da je i EK pozitivno ocenila Akcioni plan za poglavlje 23, Jasmina Milutinović ne vidi kao signal da i EU podržava uvođenje sistema notarijata na ovaj način.
– Pravni sistemi zemalja Evropske unije se dosta razlikuju od države do države. Članice EU su i zemlje sa anglosaksonskim pravnim sistemima, ali i one sa kontinentalnim. Ako pogledamo Sloveniju i Hrvatsku, čiji su pravni sistemi najbliži našem, vidimo da kod njih postoji drugačiji javnobeležnički sistem. Stoga ovo rešenje nije želja Evropske komisije – objašnjava Milutinovićeva.
Ministar Selaković je nedavno istakao da očekuje da će Srbija do kraja decembra imati i finalni akcioni plan za pregovore u oblasti poglavlja 23, koji će proslediti Evropskoj komisiji na usvajanje pre otvaranja tog poglavlja.
Od Ministarstva pravde u toku jučerašnjeg dana nismo mogli da saznamo da li je akcioni plan usvojen, niti šta podrazumevaju proširenja nadležnosti notara koja on predviđa.
Autor: V. Jeremić, Danas
Ministarstvo pravde je preko notara uspostavilo jedan duboko koruptivan i pljačkaški sistem i svi zajedno su debelo umešani u kriminalne akte i radnje. Zbog toga i ne prihvataju bilo kakve sugestije advokature. Ali, sve bude i prođe, pa će i ovaj nakazni notarijat otići u prošlost, zajedno sa svim njegovim akterima.