Protest ,,Korak do kulture“
Udruženje roditelja i dece „Brodić – Parkić“ iz Rume i Radio DIR (Dečji internet informativni radio) iz tog grada organizovali su danas, na Trgu Nikole Pašića u Beogradu, ispred zgrade REM-a (Regulatorno telo za elektronske medije) protest na komeje postavljen zahtev da se ukinu rijaliti TV programi.
– U junu smo sakupili 42.852 potpisa za Narodnu inicijativu za ograničavanje rijaliti programa. Potpisi su spremni i čekaju, sada je na Predsednici Maji Gojković da ovaj predlog stavi na dnevni red Narodne skupštine. Nakon što su potpisi uspešno obrađeni od strane nadležnih institucija, započeli smo razgovore sa narodnim poslanicima i od mnogih dobili potvrde da bi glasali ZA ovaj predlog izmene zakona. Ovim putem zahtevamo da se Narodna inicijativa nađe na dnevnom redu do kraja godine i zamolimo i ostale poslanike da sa građanima podele svoj stav – kažu inicijatori protesta.
Građani koji joiš uvek nisu potpisali peticiju za ukidanje rijaliti programa, a žele to da urade, mogu je potpisati elektronski ovde: https://peticije.srbijaupokretu.org/petitions/pola-sata-kulture-za-decu?source=homepage
– Ne možemo čekati, idu izbori i svi znamo da se tada niko neće baviti dečijim kulturnim programom – ovo je poslednji trenutak kada to još može biti tema! Hajde da zajedno napravimo ovaj Korak za kulturu i time spasimo generacije koje stasavaju u našoj zemlji. Oni ne mogu čekati naredni mandat i uspostavljanje novih struktura. Treba samo da se pojavimo i pokažemo da i druga strana Srbije postoji – ne želimo više biti nevidljivi – kažu inicijatori predloga za ukidanje rijaliti programa.
„Mi smo imali „Metlu bez drške“, „Cipeliće“, „Laku noć, deco“, „Branka Kockicu“, a šta imaju današnja deca osim promocije nasilja na televiziji sa nacionalnom frekvencijom. Najbolji trenutak da se tome stane na put je bio pre 15 godina, drugi najbolji trenutak je sada.
Prva neistina koja se često ističe, kao kontraargument ograničavanju rijalitija je da ih emituju privatne televizije, čija je privatna stvar šta će emitovati. Reč je o televizijama koje su opšti pružaoci medijskih usluga, pa su samim tim prema pozitivnim propisima obavezni da imaju, pored ostalog, i naučno-obrazovni program, kulturno-umetnički program, dokumentarni program, dečji program i program za maloletnike.
Zakonom o elektronskim medijima (dalje: Zakon) je propisana zabrana programskog sadržaja koji ističe i podržavaju narkomaniju, nasilje, kriminalno ili drugo nedozvoljeno ponašanje, kao i sadržaje koji zloupotrebljavaju lakovernost gledalaca i slušalaca (čl. 47 st. 1 tač. 2)), zabrana prikazivanje pornografije, scena brutalnog nasilja i drugih programskih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika (čl. 68 st. 1), kao i da se REM stara da se ne prikazuje ponižavajuće postupanje i scene nasilja i mučenja, osim ako za to postoji programsko i umetničko opravdanje (čl. 50 st. 2).
Kako REM nije u stanju da sam primenjuje šire zakonske norme, potrebno je jasno propisati limite i ograničiti rijaliti program na tri sata u periodu od 6 do 23 časova i uvesti obavezu prikazivanja po pola sata kulturnog programa za maloletnike i za decu. Posebno treba istaći da je i sam ministar kulture i informisanja pre izvesnog vremena izašao sa jasnim stavom da postojeći rijaliti programi krše zakonsku regulativu, te da ih je potrebno ograničiti, nakon čega je prošao tretman „toplog zeca“ od strane medija koji emituju taj isti program uz prateću vokalnu podršku nekih čelnika REM-a.
Postoji milion malih sitnih pobeda koji razvijaju jedno društvo. Možda trenutno ne možemo stići BDP razvijenih zemalja, niti osvojiti naredno svetsko prvenstvo u fudbalu, ali možemo doći i potpisati inicijativu na nekoj od lokacija dostupnih na sajtu peticije.srbijaupokretu.org/events i sakupiti zajedno 30.000 potpisa, čime ova inicijativa postaje zvaničan predlog zakona.
Možda baš zbog tvog potpisa za trideset godina, neko izmisli izmisli lek protiv retke bolesti, jer je kao dete gledao reportažu o našem genetičaru Stojkoviću. Možda iznedrimo novog nobelovca, jer je ovo podneblje u kome su živeli i pisali Selimović i Andrić. Možda baš zbog vašeg potpisa ćete čuti kako se za 15 godina neki mladić udvara devojci stihovima Matije Bećkovića: „Gospođice, osećam se kao stvar koju ste izgubili, da nisam možda ispao iz vaše torbe.“ – navodi se u tekstu Save Manojlovića predsednika Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti.
– Tražimo za decu Srbije pesme Jovana Jovanovića Zmaja, a ne Zmaja od Šipova. Mikija Mausa, a ne Mikija iz Kupinova – poruili su organizatori protesta koji zahtevaju ukidanje rijaliti programa.
______________________________________________________________________