Protest sugrađana sa Ljubić keja i Sajmišta
Građani Ljubić keja koji su okupljeni u udruženju Poplavljeni 1965 i 2014 obeležili su danas godinu dana od poplava protestnim skupom kod kanala koji prolazi kroz ovaj deo grada.
Pre tačno godinu dana, na Ljubić keju i MZ Sajmište poplavljeno je oko 100 domova sa oko 400 meštana, a zabrinuti su da bi slični događaji mogli da se ponove ukoliko se ne kanal za navodnjavanje ne dovede u funkcionalno stanje.
Kako su istakli organizatori skupa, poplava ovog područja nije bila posledica hiljadugodišnjih voda, kako su izjavljival nadležni, već isključivo neodgovornosti i nečinjenja ljudi koji vode Grad i javna preduzeća na održavanju kanala Parmenac – Katrga.
– Uzroci poplave su neispravnost ustave na površinskoj kanalizaciji, kao i tzv. žabljeg poklopca na istoj, neispravnost ustave između Moravca i Morave, koja i u spuštenom položaju propušta vodu. Obe ove ustave su dozvolile prodor vode iz Morave u bedemom branjeno područje. Uzrok je i fizička neobezbeđenost treće ustave, na Kanalu za navodnjavanje, koja je neovlašćeno otvorena tako da je akumulirana voda Moravca nekontrolisano puštena u Kanal za navodnjavanje, kao i podzemni deo Kanala ispod ul. Milenka Nikšića je bio zatrpan preko 50 odsto svog kapaciteta i nije mogao da propusti svu vodu koju je tako donosio Kanal. Na većinu ovih neispravnosti i njihove posledice, građani upozoravaju već šest godina, rekao je Aleksandar Sretenović, potpredsednik udruženja Poplavljeni.
Prema njegovim rečima, poplavljena domaćinstva su od Kancelarije za obnovu dobila oko 15 miliona dinara, dok bi za čišćenje i sredjivanje kanala bilo potrebno izdvojiti oko tri miliona dinara.
– Odgovor nadležnih je da se čišćenje zatvorenog dela kanala ne može izvršiti jer nema projekta a i mnogo bi koštao. Mi smo kao udruženje građana dobili šest ponuda za čišćenje sa rokovima izvršenja do 15 dana, a cene su od 1,8 miliona dinara do 3,3 miliona. Kada smo zbog neodgovornog ponašanja Saveta mesne zajednice pokrenuli inicijativu za njihovu smenu reakcija gradskih moćnika je bila kao da smo pokrenuli inicijativu za smenu predsednika vlade. Zaključili smo da je vlastima Savet mesne zajendice mnogo važniji od 400 poplavljenih meštana i da ćemo mi ostati kolateralna šteta ostanka istih na funkcijiiako se nisu dobro snašli u kriznoj situaciji. Mi ne znamo ni do dana današnjeg ko su članovi Saveta MZ, kaže Sretenović.
Meštani su pod pretnjom radikalizacije protesta uputili sledeće zahteve lokalnoj samoupravi: Da se odgovarajućom popravkom, ustava izmedju Moravca i Morave dovede u potpunu funkcionalnu ispravnost, da se fizički obezbedi i osposobiti ustava na Kanalu za navodnjavanje, kao i da se odredi rukovaoc ovom ustavom, da se očisti zacevljeni deo Kanala ispod ulice M. Nikšića i da se razdvoji površinska i fekalna kanalizacija u MZ “Tanasko Rajić” kako bi se sprečilo izlivanje i fekalnih voda u Kanal za navodnjavanje.
Meštani su, kako je rečeno, spremni da plaćaju samodoprinos kako bi se obezbedila sredstva za sve ove radove u visini od 500 dinara, što nije prihvaćeno od lokalne samouprave.
Pomoćnik gradonačelnika Milan Bojović izrazio je očekivanje da će radovi na rekonstrukciji kanala početi veoma brzo, što je najavilo Ministarstvo poljoprivrede, a ako se to ne dogodi grad je spreman da rebalansom budžeta obezbedi neophodna sredstva za čišćenje sifona.
– Ovo je potpuno legitiman vid pritiska meštana na lokalnu samoupravu bez obzira da li je ovo naša odgovonost ili ne. Rešenje je na pomolu. Minsistarka poljoprivrede je obavestila javnost da je sredinom aprila počeo odabir izvođača radova za rekonstrukciju kanala koji će se finansirati kreditom iz fonda Abu Dabi. Ovih dana smo svakodnevno u kontaktu a u petak će se našoj Gradskoj upravi obratiti za dobijanje građevinske dozvole za rekonstrukciju kanala. Opimista sam da će radovi početi ove godne a da li će u celoj dužini biti izvedeni videćemo. Ukoliko obećanje Ministarstva poljoprivrede ostane mrtvo slovo na papiru izdvojićemo sredstva iz budžeta, poručio je Bojović.
Kanal Parmenac-Katrga dug je 23 kilometra, a najveći problem je zapušenje sifona gde se nakupilo dosta smeća jer nisu čišćeni godinama. Takođe, jednim delom kanal je zarastao u korov, što sprečava normalan protok vode.
Učesnici protesta nosili su transparente na kojima je pisalo „Jeftinije je sprečiti nego lečiti“, „Naša poplava je vaših ruku nedelo“, „Beograd na vodi a Čačak u vodi“.
A ko baca te flaše u kanale,otpad i sve što se nalazi u njima.Ne oni što grade Beograd na vodi,ne funkcioneri već VI !!!! Prvo treba sami da vodimo računa da kanali i odvodna mesta nisu zatrpana smećem koji sami bacamo,da ne okrećemo glavu kada vidimo da neko baca otpad gde mu mesto nije već da ih sprečimo u tome…A tek onda da krenemo da se dalje obraćamo nadležnim službama koje ne rade posle svoj deo posla kako treba do kraja.Malo razmislite koliko smo nemarni za neke stvari koje radimo ili očekujemo da neko drugi radi umesto nas.
BRAVO!
sve je apsolutno tacno, i takvi smo u svemu
Samo napred ovo udruzenje lepo funkcionise i ovaj Sretenovic je posten mlad covek koji se boricza svoje komsije.
Gledaj ih molim te, svi prekrstili ruke umesto da su zasukali rukave i oćistili ono smeće . Samo znaju da pametuju a šta su ti isti građani ućinili za svoju mesnu zajednicu. Samo očekujemo da neko nešto uradi za nas. Treba jednom već da shvatimo da je TITO umro odavno…
Kanal treba zatrpati ilipostaviti cevi kroz ljubić jer u ovom urbanom delu samo pravi probleme
Poštovani Petrija, problem je u tome da neko prima platu za to što bi trebalo da održava ovaj kanal , ali to ne radi. Zašto bi mi građani zarađivali platu. Što nije došao i organizovao ljude koji bi mu pomogli u tome. Druga stvar je što je čišćenje kanala u nekim njegovim delovima rizičan posao i niko nije spreman da rizikuje da sutra odgovara ukoliko se neko povredi prilikom čišćenja. A za tvoju informaciju, kod Tita se barem znalo ko šta radi, a danas svi filozofiraju.
Šta će kanal za navodnjavanje njiva u urbanom delu grada?