Prvi govorni softver na srpskom za slepe i slabovide
– U prostorijama Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih u Čačku, danas je održana promocija prvog govornog softvra za android telefone na srpskom.
Zahvaljujući Fakultetu tehničkih nauka iz Novog Sada koji je usavršio ovu tehnologiju i firme Alfanum koja je izradila jedan ovakav softver, slepe i slabovode osobe od sada će moći da lakše koriste mobilni telefon.
Nerminko Šehović iz Prijepolja do sada je koristio stare govorne programe, koji se nisu pokazali kao idealni. U Čačak je došao kako bi preuzeo najnoviji softver.
„Telefon bez govornog programa za ans je jedna ploča koja je bezvredna, a sa govornim programom se pretvara u ono zašta i služi“, rekao je Šehović.
Sredstva za izradu govornog softvera na mobilnim telefonima obezbedilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a podržalo Udruženje korisnika asistivnih tehnologija.
Član Udruženja korisnika asistivnih tehnologija Nikola Đorđević, kaže da će od sada ono što drugi mogu da vide na telefornima, slepe i slabovide osobe moći da čuju.
„Od sada možemo mnogo kvalitetnije, nego do sada, da koristimo mobilni telefon, možemo da obavljamo sve svoje svakodnevne aktivnosti, na primer da čitamo knjige koje su u elektronskom formatu, samim tim i one će biti pretvorene u glas“, objašnjava Đorđević.
Prema njegovim rečima, uz pomoć softvera izgovaraju se reči nalik ljudskom glasu.
„Softver zna sve što je bitno u morfologiji srpskog jezika, prepoznaje akcentuaciju, upitne, uzvične rečenice, zna kako bi koju reč trebalo pročitati.
To za sada ljudima izgleda da nije bitno u nekom kratkom čitanju, ali ako neko uči, radi, koristeći računar osam do 10 sati, njemu je to jako bitno“, istakao je Đorđević.
Svi zainteresovani slepi i slabovidi u Srbiji za sada će besplatno moći da dobiju softver.
Ministarstvo rada je podržalo kupovinu 1.000 licenci, a to je, kažu u udruženju, za početak dovoljno.
Predsednik Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih Moravičkog okruga Dejan Tomić, istakao je kako će ovaj program doneti dosta dobrog slepim i slabovidim osobama.
„Moći će da komuniciraju dosta lakše, nego što je to bio slučaj do sada. Imaće program koji će moći da razumeju“, naglasio je Tomić
Tomoć kaže da bi od septembra u upotrebi trebalo da bude i pametna rukavica koja će slepim i slabovidim omogućiti kretanje u zatvorenom prostoru, ali napolju.
Lokalna samouprava na razne načine pokušava da pomogne udruženima ovakvog tima, kojih u Čačku ima devet, kaže zamenik gradonačelnika Milica Dačić.
„Nedavno smo raspodelili sredstva udruženjima u ne baš malom iznosu i oni sami kažu da su zadovoljni onim što lokalna samouprava čini. Mi im izlazimo u susret u skladu sa svojim mogućnostima“, naglasila je Dačić.
Ona je podsetila da je uz pomoć grada regulisan dug Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih prema Javnom preduzeću za grejanje Čačak, koji je iznosio 2.000.000 dinara.
Međuopštinska organizacija slepih i slabovidih Moravičkog okruga broji oko 300 člasnova, od kojih je u Čačku skoro 170.
MNA/Miloš Lukić