Regionalni medijski servisi: da ili ne
Док се градска Радио-телевизија Крагујевац залаже за постојање регионалних јавних сервиса, други део медијске јавности у том граду као алтернативу државним и комерцијалним медијима предлаже медије цивилног друштва, такозване медије заједнице.
Како је агенцији Бета рекла уредница портала Глас Шумадије Јованка Николић, медији заједнице би у први план ставили јавни интерес, а не интерес власти и одређених центара моћи и могли би да представљају директан комуникативни канал или савез грађана и медијских професионалаца, без државног туторства.
Она је оценила и да је потребно развити нови систем финансирања медија цивилног друштва, који би био помогнут из јавних фондова.
Уредница портала Глас Шумадије, иначе некадашња директорка градске Радио-телевизије Крагујевац, раније се у оквиру „Крагујевачке иницијативе“ гласно залагала за постојање регионалних јавних сервиса у Србији.
Иницијативу су 2007. године потписали представници 25 медија, а основна идеја била је да се кроз регионалне јавне сервисе обезбеди право грађана на објективну и истиниту информацију у локалној средини.
Јованка Николић је промену става објаснила тиме да су се околности потпуно промениле са доношењем закона који је предвиђао приватизацију и излазак државе из медија.
– Већина некада пристојних јавних медијских кућа претворена је у партијске сервисе, новинарство је у потпуности из њих измештено, а партнерство приватног и јавног само би легализовало ионако висок степен корупције који већ постоји приликом доделе државне помоћи на локалу – оценила је уредница Гласа Шумадије.
С друге стране, у Радио–телевизији Крагујевац (РТК) која је 2017. године, после лоше приватизације враћена Граду, запослени се противе приватизацији и предлажу оснивање регионалних јавних сервиса.
У отвореном писму поводом нове Медијске стратегије, навели су да би се са новом приватизацијом РТК „вратио у круг комерцијалних медија где би били уништени плурализам, програмска разноликост, уредничка независност, одговорност за изговорену реч и транспарентност“.
По њиховим наводима, Радио-телевизија Крагујевац „само ослобођена од приватизације и враћена Граду, остварује своју мисију и поштује принципе слободе изражавања, слободног протока информација, професионалне и етичке захтеве објективности, истинитости, уравнотежености и поштовања људског достојанства“.
Истраживање Шумадијског центра за грађански активизам „Рес публица“, спроведено крајем прошле године о томе како Крагујевчани виде информисање у свом граду, показало је да више од 60 одсто грађана сматра да се локални медији не баве довољно темама од јавног интереса док четвртина испитаника верује да такве теме уопште нису заступљене у садржајима локалних медија.
Аутор: Бета Извор: Данас
________________________________________________________________
To je problem sa medijima. Taman pomislis da si sve kupio, da si sve zastrasio i da sve kontrolises, kad li se pojave novi mediji.
To sto je izraz javni servis kompromitovan ne znaci da sad treba izmisljati toplu vodu…Javni servis ima svoje nezavisno finansiranje i potpuno je nezavisan od drzave…E sad sto su na njemu misevi koji se plase raznih vozdovih satrapa je druga prica…Ne samo da treba da postoje regionalni javni servisi vec se i vlast treba decentralizovati,nije u redu da stanovnici juzno od BG budu diskriminisani u odnosu na BG i Vojvodinu…
Ide Mile lajkovačkom prugom, pa tako i tvoj komentar. Čuj javni servis ima svoje nezavisno finansiranje i potpuno je nezavisno od države. Može biti da tako piše u papirima, kao i na tarabi što piše p…., ali nije.
RTS se finansira 52% od pretplate, 26% iz budžeta države i 22% od marketinga, a RTV Vojvodina je još više finansijski zavisna od države.
Upravu i glavne urednike imenuje vlast.